Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ha az egyik gyerek végig...

Ha az egyik gyerek végig kitűnő tanuló, a másiknak is annak "kell" lennie? Nálatok hogy van/volt?

Figyelt kérdés

A kisöcsémmel 9 év van köztünk, most 12 éves. Én általánosban végig kitűnő voltam, gimiben is csak néha csúszott be egy-egy négyes, bár nagyon kemény suliba jártam. Eddig az öcsém is kitűnő volt, a szüleim szerint ez a minimum, hiszen én is az voltam - mindketten az ő gyerekeik vagyunk, ugyanolyan jók a képességeink (legalábbis nekik ez a gondolatmenetük).

Az öcsém most nem lesz kitűnő. Nem megy neki a matek olyan szuperül, pedig járatják anyuék különtanárhoz, de 4-esnél nem lesz jobb év végén ebben a tanévben. Nagyon el van keseredve szegénykém :(

Egy 4-es szerintem viszont egyáltalán nem katasztrófa (nem megbukik a szerencsétlen, a négyes azt jelenti, hogy "jó"), de már annyira benne van, hogy neki is minimum úgy kell teljesíteni, mint nekem, hogy sírt a telefonban. Nem mondta még el a szüleinknek a jegyeit, nekem sem kérték el anno soha az ellenőrzőm, mert tudták, hogy jól tanulok, nincs néznivaló benne.

Beszéljek én esetleg anyuékkal első körben, hogy ne akadjanak ki, meg úgy alapjáraton engedjék el kicsit ezt az egészet, hogy mindkét gyereküknek ugyanannyira kell hajtani? Vagy jogosan gondolják így? Mert végül is én sem hiszem, hogy butább lenne nálam az öcsém, sőt.


Mit tanácsoltok? Nálatok hogy viszonyultak a szülők ehhez? Ha netán már ti vagytok szülők, mik az elveitek ezen a téren?


Köszi a válaszokat :)


2017. máj. 19. 10:54
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
17%

Nálunk is ugyanazt várták el a szüleink, én vagyok a kisebb. Szerintem jó volt így, mert így azt éreztem, hogy tartanak olyan jónak, mint a bátyám meg a nővérem. De azért egy 4-esen nem akadtak ki sosem.


Beszélj velük (akár az öcséd tudomása nélkül), hogy ne tolják le, amúgy is fiúból van, az írásod alapján te lánynak tűnsz. A lányok szorgalmasabbak, hajtósabbak.

2017. máj. 19. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
97%

Egy normális családban felfogják, hogy a gyerekek önálló, különböző személyiséggel rendelkező egyének, és nem sorozatgyártott robotok.

Egy normális családban felfogják, hogy az emberek különbözőek, és nem hasonlítgatják össze őket, mert tudják, hogy ennek semmi értelme nincs.

Az meg minden normális embernél teljesen alap lenne, hogy felfogja: nem egy osztályzat határozza meg, hogy ki mennyit ér.

2017. máj. 19. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
86%
rávilágítanék arra hogyan is működnek a gének...
2017. máj. 19. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
95%

Mostohaöcséméknél is ez van.


A nagyobb kitűnő, a kisebb nem (nagyon nem, matek nem megy neki), és állandóan megalázza a saját anyja, hogy milyen hülye, meg értelmetlen és lusta, holott ő meg tök kreatív - lenne, ha hagynák.

2017. máj. 19. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
87%

Még csak az sem igaz, hogy akinek jobbak a jegyei, az tényleg általánosságban jobb. Sajnos az egyik szülő részéről nálunk is megvolt ez, meg is lett az eredménye, negatív értelemben. Rajtam nem volt (akkora) nyomás, nem voltam "kényszerkitűnő", sőt, még volt, hogy gimiben egyest is kaptam (jéé, mégsem dőlt össze a világ...), és igaz, hogy apám szerint semmitérő hülye vagyok emiatt, de mégis én lettem az egyetlen Mensa-tag a családban, emellett van egy diplomám, három OKJ-s végzettségem, két nyelvvizsgám, és egy sikeres karrierem. Pedig még csak az osztály élvonalába sem tartoztam.

Testvéreimmel már más volt a helyzet. Nekik mindenből jobbnak kellett lenni, mint amilyen én voltam (meg persze le kellett győzni a szomszéd lányt, meg a havernak a gyerekét...). Öcsém egyszerűen lelki roncs lett a középiskola végére, végül az érettségit sem tette le. Húgom pedig kényszeresen az én utamat járta, és szenvedve, vért izzadva ott volt mindig az élen. Egyetemista másodévesként, frusztrációkkal telten látta be, hogy nagyon félresiklott az élete. Hiába győzött le engem, a szomszéd lányt, a haver fiát, meg apám egykori katonatársának a lányát, az erejét olyasmire pazarolta, amivel nem jutott előbbre. Végül szakot váltott, lediplomázott, de így is csak szenved.

Nem mondom, hogy nem jó, ha van motiváló erő, de az élet nem csak a jelesek hajszolásából kell, hogy álljon, még egy gyereknek sem.

2017. máj. 19. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
95%
Nagyi rossz hozzáállás. A mi családunkban három gyermek van. Abbol egyik PhD fokozatot szerzett, a masik kettőnek éretségije és szakmája van. Ezzel a hozzáállással csak rontani tudjak a helyzetet, görcsös lesz tesód.
2017. máj. 19. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
91%
Tőlem is elvárták, hogy olyan jó legyek, mint a tesóm, csak vele szemben én ehhez semmilyen segítséget nem kaptam.
2017. máj. 19. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 jafnrétti ***** válasza:
94%

Sosem voltam kitűnő tanuló, nem is várták tőlem. Pedagógusok a szüleim amúgy. Azt várták, hogy amiből jó vagyok, ott a jegyeimet is lehessen ezt látni, szóval magyarból, angolból elvárták az ötöst (vagy legalább a négyest), a többiből a négyest, ami meg nem ment annyira (matek, fizika, kémia), ott a kettes-hármas jegy is megfelelő volt.


Öcsémmel ugyanígy voltak. De míg engem gimnáziumba írattak, addig öcsémet szakiskolába, mert egyrészt ő oda akart menni, másrészt tudták, hogy tesóm inkább egy szakmában lenne jó (így is lett), mint abban, hogy még évekig iskolapadban üljön. Nálunk maximálisan figyelembe vették, hogy kinek milyen képességei vannak.

2017. máj. 19. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
88%

Az ismert viccben ez úgy van, hogy a papa okítja a legkisebb gyerekét:


- A nővéred sok évig tanult és hegedűművész lett.

- A bátyád is sok évig tanult és festőművész lett.

- Te viszont kisfiam, tanulj ki egy rendes szakmát, hogy tudd majd támogatni anyagilag a testvéreidet.

:)

2017. máj. 19. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
86%

Nálunk ez pepitában volt. Tőlem elvárták a kitűnőséget, úgy, hogy vért izzadtam vele, belebetegedtem lelkileg, mert nem vagyok reál beállítottságú (vagyis inkább matekban van pár dolog, amihez van affinitásom, de a természettudományak nekem mindig "kínaiak" voltak, főleg a fizika), ment az ordítozás, teljesítménykényszer, verés. Sosem volt az átlagom 4,7 alatt, de ha már nem 5.0 volt, akkor húzták a szájukat. Főleg, hogy behazudták nekem, hogy mindig kitűnőek voltak, aztán előkerültek a régi bizik, és hát... hahaha.


Öcsémet meg nem kényszerítették semmi ilyesmire, és mindig nyalták a seggét, mert ő a fiú meg ő a kis kedvenc. Lustult, tojt bele, sokkal szarabb jegyei voltak, aztán semmi elvárás. Ő lett az egészségesebb, én meg a lelki roncs.


Szóval egyik hozzáállás sem jó, sem az, hogy ok nélkül mások az elvárások a két testvér felé (pl. nem azért, mert XY rossz egy tárgyból, hanem mert XY-nak a talpát nyaljuk, akármit csinál), de az sem, ha direkt hasonlítgatjuk őket, és azt hisszük, hogy csak mert egy vérből vannak, ugyanolyannak kell lenniük, és ha az egyik bénább, akkor az nem lehet a képességei miatt, hanem lusta, mert hát a tesója is okos volt).


Ha szüleid ezt nem látják be, én mindenképpen beszélnék velük. Hogy látod, hogy az öcséd szenved, hogy nem szabad erőltetni ENNYIRE azt, ami neki nem megy. Talán ha te mondod, meggondolják. De hagyni nem kéne, mert a teljesítménykényszer egy labilisabb gyerekből idegroncsot csinál felnőtt korára (én vagyok az elő példa - ugyan sikerült nagyjából feltornáznom magam tudatos odafigyeléssel az utolsó pár évben, de egészséges sosem leszek).

2017. máj. 19. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!