Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit tegyek, ha az anyámnak...

Mit tegyek, ha az anyámnak lelki problémái vannak és egyre gyakrabban a családon (értsd főként rajtam és olykor az apámon) vezeti le azokat?

Figyelt kérdés
25 évig tökéletes családként éltünk, anyám, apám, én. A családi konfliktusokat - eltekintve néhány komolytalan vitától, veszekedéstől - csak messziről ismertem. Az utóbbi 2 évben anyám egyre szélsőségesebben viselkedik. Dühkitörései vannak, kötözködik, csinálja a műsort, ami után hetekre, vagy akár 1-2 hónapra is kussba vágja magát és elszerparálódik a család 2/3 részétől. Most már lassan mondhatom azt, hogy rendszeresen nekem támad nevetséges dolgokkal. Vitatkozni vele nem lehet, mert azonnal agresszívvá válik, csak neki lehet igaza, olykor úgy felhúzza magát hogy sír is és nem is igazán tudja, hogy mit beszél. Képtelen uralni az érzelmeit. 59 éves, a munkán és a családon kívűl másról nem szól az élete. Barátai, rokonai nincsenek. Hobbija csakugyan nincs. Felkel, elmegy az üzletébe dolgozni, bevásárol és/vagy hazajön, majd kezdődik előlről az egész. Egyértelműen lelki gondjai vannak, ám legutóbbi veszekedésünk alkalmával sem árulta el azt, hogy mi miatt. Csak tippelni tudok: zavarja, hogy megöregedett, aggódik apám egészségi állapotáért és tart attól, hogy elveszíti. Aggódik értem, mert 27 évesen velük lakom, régóta nincs barátnőm, egyik oldalról nézve az életem siralmas... hosszú lenne ezt elmagyarázni, de azért azt meg kell jegyeznem, hogy másik oldalról vizsgálva, az életem ível felfelé, értem ez alatt a szakmai előrejutást, a csajozásokat, a barátokat, a hobbiaimat stb., de most ennek a részleteibe nem megyek bele. Az pedig, hogy 27 évesen a szüleimmel élek, egy anyagi kényszer, ami abból fakad, hogy olyan pályát választottam, ami nagy kezdeti befektetéssel jár, és emiatt egyedül nem tudnám azt a jelenlegi (egészen jó) életszínvonalat fenntartani, amiben élek. A dolog ősztől fog változni, akkorra fog beérni az eddigi munkám. Na, de visszatérve a problémához, azt gondolom, hogy jót tenne neki egy pszcihológus, de esélyét sem látom annak, hogy ő ezt belátná és belemenne. Mit javasoltok, miként lehetne változatni rajta? Alapvetően jó ember, de a jelenlegi állapotában undorító dolgokat művel. Azt látom, hogy ha nem történik valami radikális változás, akkor a helyzet tovább fokozódik, ami senkinek sem jó és nem tudom, hová vezet. Kár érte.

#probléma #családi konfliktus #megőrülés #baj van az anyámmal #érzelmi bajok
2017. máj. 24. 21:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
12%
Nézesd meg vele a Titok c filmet
2017. máj. 24. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Blondie.W ***** válasza:
59%
Talán késői klimax, vagy annak utóhatása lehet, a "hirtelen" megváltozott viselkedés.
2017. máj. 24. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
76%
Van az úgy, hogy hatvan felé céltalannak, kilátástalannak tűnik minden. Már nincsenek nagy célok, nincsenek küzdelmek, te is révbe érsz, jószerivel teljesen feleslegesnek érezheti magát a világban. S ha körülnéz, csak azt látja, hogy magára marad egy beteg öregemberrel, aki nem sokára itt hagyja, aztán nem sokára ő is sorra kerül. Lehet, hogy az üzletben is gondjai támadtak, s nincs kivel megbeszélnie, mert apudat nem akarja ezzel idegesíteni.
2017. máj. 24. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
3%
Na, ilyenkor kellene egy kisunoka...
2017. máj. 24. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, mind a klimaxszal, mind az unokával egyet értek. De ez utóbbira sem én, sem a nem létező kapcsolatom nem érett meg. Szóval ezt sajnos vagy sem el is felejthetjük. :D
2017. máj. 24. 23:17
 6/12 anonim ***** válasza:
21%
Sztivi Te vagy az?😬
2017. máj. 25. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
45%
Az én anyukám is ilyen, ő 63 éves. Szerintem ez a korral jár, legalábbis nála. Egyre többször mondja azt, hogy kevés ideje van. Nem olyan élete volt, mint amilyet szeretett volna és szerintem ezért van ez az egész :( ez már kb 4-5 éve van nála. 3man vagyunk testvérek. 3 unoka is van. És most fog még jönni 2 unoka. Szerintem nagyon nagy hatással van rá, hogy vannak unokái. Az utóbbi időben talált magának egy hobbit, és egyre nyugodtabb stb. Szerintem jót tenne, ha segítenél neki egy hobbit találni, csinálnátok valami olyasmit, amit szeret! Foglalkozz vele kicsit többet. Jobb lesz neki is! Legalább is csak ezt tudom mondani. Pszichológus nem hiszem, hogy jó, szerintem rád van szüksége inkább. Habár ez csak az én véleményem. Inkább próbálj több időt ráfordítani az anyukádra! Csináljatok közös programokat. Mi ezt tettük! Sokkal jobb lett!
2017. máj. 25. 03:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
28%

Nem vagyok biztos abban, hogy pszichologus-pszichiater kell neki, inkabb kiharcolnek egy altalanos mentalis-egeszseg vizsgalatot, kognitiv es memoria tesztek stb.

A hirtelen duhkitoresek, a siras, a nem tudja mit beszel, az erzelem kontroll hianya, stb... Igy, ahogy leirtad, hogy 2 eve es egyre rosszabb, ez nekem nem egyszeruen depresszio a kora miatt es egyeb csaladi aggodasra utal... Valoszinuleg erzi, hogy valami nem jo vele, de nem igazan tudja megfogalmazni, ez viszont frusztralja, a betegsege viszont a frusztracio miatt duhkitoresekbe vezetik, ami viszont a tiszta pillanatokban frusztraljak, a frusztracio viszont duhkitoresekbe es kotozkodesbe vezetik, amik viszont frusztraljak... Ordogi kor ez, de jol kezelheto, amennyiben megfelelo gyogyszereket kap.

Ha lehet, ne vezessen autot.

Azt kivanom, barcsak tevednek.

2017. máj. 25. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Szerintem jó lenne, ha beszélgetnél vele. Csinálnátok családi programokat: kirándulás, séta, kertészkedés, biciklizés. Sok idő a jó levegőn. Ha azt látná, hogy a te életed is rendeződik az is jó hatással lenne rá. A csajozást nem nevezném sikernek. Bár a saját életed elsősorban rád tartozik.

Jó lenne, ha lenne baráti társasága a saját korosztályából. Az én anyukám folyton jár valamilyen tanfolyamra: varrás, tűzzománc, gépi kötés, az öregek otthonába jár látogatni egyedülállókat, közösségbe jár, tornázni, pedig 3 gyereket nevelt fel és unokák is vannak. Kell neki a családon kívül elfoglaltság, ahol töltekezik. Van aki megoldja ezt magának, de úgy látszik anyukádnak ebben segíteni kell. Nézz körül a környéken, milyen lehetőségek vannak. Ajánlj neki néhányat, esetleg menjetek el együtt megnézni egy két helyet. Művelődési házakban szoktak szervezni/segít a net. Ha szereti a gyerekeket, rengetegen keresnek kicsi gyerek mellé segítséget, sokszor csak oviból, iskolából haza vinni a gyereket. Lehet ez is üdítő változatosságot hozna az életében. Az "otthon segítünk program" is folyton segítőket keres. Nem tudom, mi érdekli, ahhoz kellene programot keresni neki.

2017. máj. 25. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Anyám anyja, a nagyanyám állítólag (9-10 éves lehettem amikor meghalt, nem igazán emlékszem rá) depresszióval küzdött és az elmondások alapján hipohonder volt. Nagyon kedves ember volt, imádott engem, de ezzel együtt folyton a kórházba kellett vinni, mert ő bizony rosszul érezte magát, majd mikor az orvosok körülugrálták, foglalkoztak vele, hirtelen abba maradtak a panaszai. Elképzelhetőnek tartom, hogy a hajlam örökölhető és anyámnál is most kezd előjönni egy ilyesféle depresszió, amit a családban felmerülő közepesen súlyos nehézségek serkentenek.
2017. máj. 25. 12:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!