Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ha a szüleim nem tudnák...

Ha a szüleim nem tudnák magukat ellátni, befizethetem őket szociális otthonba, vagy kötelességem személyesen gondoznom őket, ha ők úgy akarják?

Figyelt kérdés

Ha mondjuk rokkanttá válnának, és fizikailag képtelenek lennének magukat ellátni, akkor engem milyen módon terhelne a szülőtartás?

Ha van elegendő vagyona a szüleimnek, de ápolásra szorulnak, akkor engem kötelezhetnek a napi ápolás elvégzésére? Akár odaköltözésre, vagy a szülőm hozzám költöztetésére?

Mi a helyzet, ha nincs elég vagyonuk? Gondolom akkor kötelezett vagyok szülőtartást fizetni, ez érthető, de dönthetek úgy, akaratuk ellenére, hogy nem én ápolom őket, nem utaztatom őket, nem én vásárolok be nekik, nem én segítem a mindennapi életüket? Dönthetek úgy, hogy csak ápolókat fizetek, vagy szociális otthont fizetek nekik?


Összefoglalva engem milyen formában terhel a szülőtartás, ha a szüleim nem (csak) pénzügyi támogatásra, hanem fizikai ápolásra (is) van szükségük?



2018. nov. 2. 02:27
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
80%

Nem kötelező,főleg ha nem voltak jo szülők,sokan sajnos a család elöl el is tünnek okkal.. Na ott aztán lehet majd pereskedni évekig,meg kerestetni az eltünteket.. Normális szülőt támogatnak alapból,a szar szülő meg pereskedik,pénzt követel miközben verte a gyerekeit itassan mondjuk,annak az jár kb amit a paci himbál szerény véleményem szerint. Én speciel fejbe lőném magam ha a gyerekeim pelenkázni akarnának ha úgy lerokkanék 1000% inkább idegen ápoló vagy otthon,amugy se azért vállatuk őket a feleségemmel h házi rabszolgák legyenek saját élet nélkül..

64F

2018. nov. 2. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Becixxx válasza:
35%
Ám legyen ! Fizesd be őket... De jó helyre vidd.
2018. nov. 2. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
94%

Na szóval: nem vagy köteles az akaratod ellenére ápolnod őket.

De be se tudod őket rakni akaratuk ellenére egy otthonba, csak akkor, ha szellemileg leépültek, és a bíróság kimondja, hogy önálló életre képtelenek, és a gondokságod alá helyezik őket.


A szülő tartás, mint olyan, a pénzről szól. A törvény (vagy jogszabály, nem tudom pontosan) csak erről szól, magáról a fizikai gondozásról nem.

2018. nov. 2. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Befizetheted, de ha szellemileg épek és nincsenek a gyámságod alatt akkor kell a beleegyezésük.

Keress egy jó otthont, ami nekik is tetszene. Ne államit, azok vesztőhelyek. Nálunk van nonprofit szervezet, pár éve asszem havi 90ezer volt. Nagyon szuper szép hely, 1ágyas 2 ágyas szép szobákkal, apartmanokkal. Ott külön programokat csinálnak az időseknek helyben vagy viszik őket kirándulni. Van fodrász és egyéb jóságok és nagyon normális az egész hely. Egy olyan család működteti akiknek az egyik rokonuk alzheimeres volt és rájöttek nincs normális hely nekik. Kis számban így demens időseket is bevesznek akik 1ágyas szobába kerülnek és folyamatosan van mellettük egy gondozó. Nagyon jó hely, ha már ilyenben kell gondolkodni.

2018. nov. 2. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem így van, ahogy gondolod.

Nem lehet őket "befizetni", ha nem akarják, mert alá kell írniuk egy csomó papírt, szülőtartás meg akkor van, ha annyira kevés a pénzük, hogy éheznek, fáznak stb...

2018. nov. 2. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
74%
De ha otthonba teszed őket, és a nyugdíjuk/pénzük nem elég az Otthon által kért összegre, akkor köteleznek rá, hogy fizesd a különbözetet. Akkor is így szól a törvény, ha a szülők érdemtelenek a tartásra. Csak akkor menekülhetsz meg, ha te is alig tudsz miből megélni.
2018. nov. 2. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Kérdezted már ezt. Nem vagy köteles ápolni őket, odaköltözni meg végképp nem. Ha nincs elég pénzük, hogy megéljenek, és már nem tudják magukat eltartani, akkor a bíróság megítélheti nekik a szülőtartást, ezt kell majd fizetned. De ezek nem nagy összegek, mert azt is szem előtt tartják, hogy neked is maradjon elég a megélhetésre, pláne ha mondjuk gyereked is van, akkor az ő eltartásuk az első. Plusz lehetnek akár érdemtelenek is a szülőtartásra. Otthont fizethetsz nekik, ha szeretnél, de nekik önként kell bemenniük oda, tehát rajtuk múlik azt választják-e. A szülőtartás az anyagi jellegű, amitől te félsz, az nem fog bekövetkezni, senki nem fog arra kényszeríteni téged, hogy költözz haza meg a két kezeddel ápold őket.
2018. nov. 2. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor is így szól a törvény, ha a szülők érdemtelenek a tartásra."


Nem mondod, hogy ha előkerül az apám, akit 7 évesen láttam utoljára, akkor fizetnem kell neki a szarjait?

2018. nov. 2. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Arra nem kötelezhetnek hogy TE lásd el őket, főleg ha van saját családod, meg más elfoglaltságod, munka, mellette tanulás stb...


De ilyen esetben valamelyikre kötelezhetnek ha az ő bevételük nyugdíjuk nem elég arra hogy finanszírozni tudják az otthon költségeit, de erre is csak akkor kötelezhetnek a törvény szerint ha nem veszélyezteti a te és a családod megélhetését.

Egyik kollégám nem rég ment át hasonló szitun, és hiába akart ő önként segíteni azzal hogy állja az otthon költségeinek egy részét, anyagilag nem tehette meg, az anyja perre vitte az ügyet, meg persze az otthon is, de már a tárgyalás előtt amikor még csak ügyvéddel egyeztettek, már akkor kiderült hogy haveromnak nincs akkora jövedelme hogy a saját családja eltartása mellett ezt is tudja fizetni.

2018. nov. 2. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm! Akkor már majdnem készen vagyok, csak egy helyzet nem világos:


Ha a cselekvőképes de folyamatos ápolásra szoruló szülő (önrendelkezési jogával élve) úgy dönt, hogy nem költözik szociális otthonba, és én (önrendelkezési jogommal élve) úgy döntök, hogy nem vállalom az ápolásukat, akkor mi van?? Mi lesz a szülőkkel? Hol fognak élni? És ki dönti el, hogy hol fognak élni?

2018. nov. 2. 14:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!