Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Kinek van több joga a lakásban...

Kinek van több joga a lakásban tartózkodáshoz?

Figyelt kérdés

A szüleim elváltak, majd évekkel később édesanyám összeházasodott egy férfival, aki ide is költözött. Nem ide van bejelentve, de életvitel szerűen itt él az anyukám tulajdonában lévő lakásban. A probléma az, hogy alkoholisták. Ebből folyamatos feszültség van, megy a hangos zene és a "buli" olykor, a lakás leamortizálódik, mert a konyha környékén szanaszét hagyják az ételeket, néha eltörik ez-az, stb...

Én, anyám egyik nagykorú fia még ebben a lakásban élek, természetesen ide bejelentve. Igen, mehetnék albérletbe, ha nagyon nem tetszik a helyzet, de kidobott pénznek érezném, ehelyett az a terv, hogy egy pár évet még itt élek és utána lakást veszek. De egyszerűen lehetetlen velük együtt élni, ha elindul az ivás. Nem esti fröccsözésekről van szó, hanem egy héten át tartó masszív részegségről. Hogy világosabb legyen a szitu: már több munkahelyről kellett eljönniük amiatt, mert szó nélkül kihagytak napokat... olyankor elérhetetlenek.


A kérdéseim, amik felmerültek:


1. Házasságkötés megtörtént köztük, de a hapsi nem ide van bejelentve. Van joga itt tartózkodni abban az esetben, ha ez nekem megnehezíti az ittlétet vagy van valamilyen jogi lehetőség, amivel tudnék élni?


2. Egy esetleges halál után (ha nincs végrendelet anyám részéről), őt is megilleti az öröklés egy gyereknyi hányadban? (Ezt olvastam a Polgári Törvénykönyvben.)


3. Van valamilyen módja kitenni innen a pasit?


Nem gonoszkodni akarok, nem az apámat sírom vissza (régen elváltak, apám egy külön történet, nem kötődöm hozzá, sőt, nem nevezném egyáltalán jó szülőnek édesanyám korábbi példás hozzáállása mellett), nem egy hirtelen kitalált dolog ez az egész, hanem hosszú évek kilátástalansága és nyomasztó hangulata.


Kíváncsi vagyok, ki hogyan látja ezt és hogy milyen lehetőségeim vannak!



2019. jún. 19. 10:21
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
88%

1. a tulajdonos dönti el, ki élhet ott (ez ugye anyád)

2. igen, házastárs (és gyerek örököl), hacsak nem lesz még anyád életében rád íratva a kecó

3. ha anyád nem akarja, nincsen

2019. jún. 19. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
95%
Pedig csak az elköltözés lehetősége áll fent. Lehet kidobott pénzt,de vagy otzhon maradsz és tűrsz vagy elmész "kidobod a pénzed" és egy nomrális életet élsz. De amúgy koli? Az nem olyan drága mint az albi.
2019. jún. 19. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

1,Van. A lehetosegeid: elköltözöl, és eléd a saját életedet, vagy maradsz és tűrsz.


2, Meg bizony, sőt, özvegyi haszonélvezeti joga lesz a teljes ingatlanra, ergo bármikor kitehet téged.


3, Nincs

2019. jún. 19. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

#1 és #3: Köszönöm a válaszokat, gondoltam, hogy ez a helyzet!


#2: A koli sem rossz megoldás, igazad van, bár ott ugyanúgy nincs nyugta az embernek. Az albérlet jó, ez így van, csak az azon megspórolt pénzt lehetne befektetni később egy saját lakásba. Egyelőre egyedül fizetném az albérletet, barátnőm csak később tudna csatlakozni anyagiakkal.

2019. jún. 19. 10:33
 5/20 anonim ***** válasza:
84%

Kérdező, annyit pontosítanék, hogy ebből a lakásból a pasi nem egy gyereknyi részt örököl, hanem özvegyi haszonélvezeti jogot kap rá (ha anyud hal meg előbb). Tehát Te öröklöd egyedül.

A "gyereknyi" rész az az összes többi vagyonnal van (mondjuk ha lenne nyaraló, másik ház, stb), na abból az özvegy gyereknyi részt örökölne, viszont azokra pedig nem kapna haszonélvezeti jogot.

De az EGYÜTT LAKOTT lakásra/házra viszont "csak" haszonélvezeti jogot kap, örökölni viszont nem örököl belőle, a tulajdonosa te leszel.

A "csak" szót azért tettem idézőjelbe, mert ettől függetlenül is kivághat onnan téged sajnos a pasi, mert a haszonélvezti jog erősebb, mint a tulajdonjog.

(Bocs, hogy bő lére eresztettem, csak ennél a gyereknyi résznél zavar van a fejekben. A közösen lakott ingatlanra soha nem a gyereknyi rész vonatkozik. Az összes többire, ha van, tehát nyaraló, bankbetét, másik ház, harmadik ház, ötödik ház, na azokra már a gyereknyi.)

2019. jún. 19. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

#4 Ahogy utánaolvastam, számomra ez világos, amit írtál, csak egyszerűen, lesarkítva fogalmaztam. Emiatt bocsánat!


Neked pedig köszi a pontosítást!

2019. jún. 19. 10:35
 7/20 anonim ***** válasza:
42%

Vannak ingyen jogi tanácsot adó pártok, fogadóórával. Kérj időpontot.

1). Oda KELL lakcímre bejelentkezni, ahol életvitelszerűen tartózkodik valaki, (ha szorul a hurok, bejelentkezik hozzátok).

2). Mivel házastárs, ő is örököl (ő + a gyerek/-ek/ egyenlő arányban),

3).Tudtommal nincs módod rá kitenni őt.

Bővebben jogásznál érdeklődj.

2019. jún. 19. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
92%
Arról, amit a 4-es ír nem hallottam, de bizonyosan nem beszél mellé. Jó tudni.
2019. jún. 19. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
61%
Pardon nem a 4-es, hanem amit az 5-ös válaszoló ír.
2019. jún. 19. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
56%
nálunk mikor papám meghalt, apum kapta meg a tul.jogot, de nagymamámnak élete végéig van rajta haszonélvezete, vagyis ő dönt arról ki élhet ott, eladni sem lehet a beleegyezése nélkül. a haszonélvezet üti a tul.jogot
2019. jún. 19. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!