Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Van erre törvény? Van jogom...

Van erre törvény? Van jogom ezellen tenni?

Figyelt kérdés
2017-ben örököltem a nővéremmel egy lakást, anyu meghalt. Apa lemondott a haszonélvezeti jogról (ugye mint túlélő házastárs) illetve az ő részéről, így a testvéremmel 1/2 - 1/2 arányban van a lakás a nevünkön. Megkérte, hogy várjuk meg a diplomaosztóját, és addig ne foglalkozzunk a lakással, amibe én belementem, mert nem akartam veszekedést. Decemberben lediplomázott, viszont ezalatt ő az apánktól kapott pénzből felújította a lakást. Majd azt mondja most, hogy az akkori (2017-es) hagyatéki végzésben szereplő érték felét megkapom, a többi az övé, mert saját pénzen újított. (Nyilván nem tudom bebizonyítani, hogy apánk pénzelte..) Budapesti lakás. Akkor 19 millió forintra becsülték fel, most azért már többet ér, tényleg szebb és jobb állapotú. De én nem kértem, és nem akartam, hogy felújítsa. Tehet ilyet? Van erre törvény,hogy megvédjem magam?

2020. jún. 22. 13:48
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
70%

Ezt becoptad. Mivel az ingatlant ő újította fel, ezáltal a te 50%-od is többet ér, így teljesen jogos, hogy kvázi levonja a felújítás rád eső részét.

Illetve ha nem tetszik a kialakult helyzet, apáddal beszéld meg, hogy nem korrekt, hogy csak a testvéred támogatja.

2020. jún. 22. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
36%
Pedig a nővérednek igaza van. Felújított állapotban persze, hogy többet ér, de nem te újítottad fel. Így a hagyatéki végzésben leírt összeget kell néznetek. Ha 19 millióra értékelték akkor te ennek a felét fogod megkapni. Nem a felújított ár összegét. Az a különbözet ami a nővéredet illeti.
2020. jún. 22. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:
Nem csak a felújítás összegét kell levonni? Illetve az nem is számít, hogy félig az enyém, és én ezt nem akartam illetve nem engedtem meg?
2020. jún. 22. 13:56
 4/23 anonim ***** válasza:
97%

Nem adtátok el a lakást, annak a fele a mai napig a neveden van. Így, ha a testvéred ki akar fizetni, akkor újra kell értékelni. Bizonyítania kell számlákkal, hogy ő újította fel, így ő ennyivel többre tarthat igényt. Semmiképpen sem a 2017-es árral kell számolni.

Amúgy meg itt senki sem jogász, max 10 ezer egy jogi tanácsadás, úgyhogy keress egy jó ügyvédet, ő megmondja, hogy mi az aktuális jogszabály.

Egy biztos, át akarnak verni, ne hagyd magad!

2020. jún. 22. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
12%
Miert akarnal tobb penzr mikor nem te ujitattad fel?
2020. jún. 22. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
96%

Szerintem is úgy van ahogy a 3 as válaszban írod! Hiszen 2017 óta felújítás nélkül is többet érne az ingatlan.

Számlákkal tudja igazolni a felújítás koltseget? Mert ha nem, akkor szerintem úgyis csak megegyezésen múlik.

2020. jún. 22. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
97%

Az ingatlan értéke évről évre növekszik. Az, hogy 2017-ben az ingatlan értéke 19 millió volt, nem biztos, hogy 2020-ban is annyi az értéke.

Ilyen esetben ahogy előttem is írták, fele még a tied. Ingatlan eladásnál a nővéred az összeg felét, és ha tudja igazolni a felújítás összegét akkor azt is megkapja.

PL:

2020-ban az ingatlant eltudjátok adni 31 millió forintért mert valaki ennyiért megveszi. A nővére tudja bizonyítani, hogy a felújítás költsége 1 millió forintjába került. Akkor neki ebben az esetben jár 16 millió forint, neked 15 millió forint.

De én is azt tanácsolom, hogy ha a nővéred meg sem beszélte veled, hogy felújítja az ingatlant, akkor közöld vele, hogy ügyvédhez fordultsz, mert úgy érzed át akar verni. Ne hagyd magad.

2020. jún. 22. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
93%
Három év alatt azért jócskán mentek fel az ingatlan árak. Szerintem, ha eladjátok, akkor a kapott pénzből ő levonhatja, amit számlákkal igazoltan a lakásra költött, a maradékot pedig felezitek! Azért, mert te vagy a fele résznek a tulajdonosa! Ha nem akarja eladni, hanem ki akar vásárolni, akkor fel kell becsültetni a jelenlegi értékét, mivel még egyszer mondom, az egyik tulajdonos vagy, a tulajdon értékének a fele illet meg, levonva természetesen annak a felét, amit ő igazolhatóan a lakásra költött. Ha nem tudja igazolni a költést, vagy nem minden költségét, akkor ő szivattyúzta meg, ez legyen az ő baja. Ha nem tudtok megegyezni, kérhetsz vagyonmegosztást. Akkor a bíróságon fogja ugyanezeket visszahallani a nővéred, és ott kell majd számlákkal igazolnia a költségeit. Nem babra megy a játék, mert ha belemész abba, amit a nővéred akar, milliókat bukhatsz! Konzultálj egy ügyvéddel!
2020. jún. 22. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
86%

Szerintem is említsd meg neki az ügyvédet! Illetve a felújítás "milyen" felújítás volt? Úgy tudom, hogy az "állagmegóvó" felújításokat kötelesek a tulajdonosok felesben állni akár akarják, akár nem, így ezt (mármint az állagmegóvó felújítás költségének a felét) levonathatja a te részedből, DE ha csak szépészeti felújítás volt meg dizájnbeli, akkor nem. És csak akkor vonathatja le a részedből, ha számlákkal tudja igazolni.

(De amúgy is többet érne most az a lakás, mint 3 évvel ezelőtt, szóval nem is értem, hogy képzeli hogy így lehúzza a saját testvérét...)

"De én nem kértem, és nem akartam, hogy felújítsa." ez mit jelent pontosan? Szólt neked, hogy felújítás lesz, és mondtad, hogy nem akarod, vagy csak utólag közölte, hogy ja amúgy felújíttatta a lakást?

2020. jún. 22. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
94%

Nem tudom mennyire vagytok jó viszonyban a testvéreddel de eléggé lehúzás szaga van a dolognak.

Mindenképp fordulj ügyvédhez, de szerintem nyugodtan közölheted a tesóddal hogy együtt örököltétek az ingatlant, az ő kérésére vártatok eddig az értékesítéssel, igy most is a fele megillet téged a törvény szerint. Hívd fel a figyelmét hogy ha te 2017-ben megkapod a téged illető részt, azt te már be tudtad volna fektetni és ezáltal akár meg is duplázhattad volna az összeget.

Az meg hogy ő ráköltött a te beleegyezésed nélkül bármennyi összeget is az az ő problémája, te nem kérted erre.

Azt gyanítod hogy apukátok pénzén ujitotta fel. Ha nem ismered el a kéretlen felujítást akkor az apai jussból is megkapod a részedet.

Egyébként tesódnak nem csak azt kell igazolnia hogy mennyit költött a felujításra, hanem (ha rosszhiszemű vagy) azt hogy miből (most diplomázott). Gondolom friss diplomásként félre tudott tenni a fősulis évei alatt egy nagyobb összeget :)

Ne légy bolond, ne hagyd magad lehúzni!

2020. jún. 22. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!