Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Kinek mi a véleménye öröklési...

Kinek mi a véleménye öröklési vita kapcsán?

Figyelt kérdés
Röviden bátyám 15 éve kapott szüleinktől ajándékba 3/4 házrész 1/4 viszont kelett fizetnie édesanyám testvéreinek.8 évig gondozta anyukám nagypapámat így lett neki a házrész.Régi ház de nagyon jó állapotú volt. Mivel ketten vagyunk testvérek úgy gondoltak a szüleink,hogy bátyám kapja nagyszüleim.Én pedig a szülői házat.Édesapám 2 éve elhunyt és testvérem végrendelkezés hiányaiban az apai rész 1/2 örökölte meg.Ez még -oké is mert hogy régi házat kapott anno így kompenzálva is lett anyukám szerint.A jelen helyzetben Édesanyám rendelkezne így mivel én élek vele és gondoskodom rolla.Eltartási szerződést kötne velem.A testvérem meg dühöng hogy neki a szülői ház feléhez joga van.Mos így szerintetek ő neki van igaza? Anyunak nem segít -alig nézz felé.Ő eddig úgy örökölt hogy eddig nem csinált érte semmit.És anyagilag tehetős még rá se szorul az örökségre.
2015. jan. 14. 07:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha megkötitek, akkor már úgy dühöng, ahogyan akar.
2015. jan. 14. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
De szerinte ő ki lesz semmizve.Mert ő nem olyan értékben örökölt mint én.Anyukámon meg látom hogy szaruk esik neki.
2015. jan. 14. 07:28
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Kössétek meg az eltartási szerződést. Bátyádnak nincs igaza. Írásod alapján bőven megkapta a neki járó részt. Anyukádat is nyugtasd meg.
2015. jan. 14. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
12%

Nem egészen világos a dolog.


Ha jól értem a helyzetet:


A bátyád megkapta a régi, nagyszülöi házat. Ez így érthetö


Édesapád halálakor a szülöi ház felét örököltétek ketten? Mert ez jogilag szintén így szabályos.


Viszont amit nem értek: akkor hogyan rendelkezik édesanyád a házzal, ha azt ti ketten megörököltétek?

Anyukádnak haszonélvezeti joga lehet az egészre, de csak a fél házról tud bármilyen rendelkezést is tenni. Ha köt veled eltartási szerzödést, akkor is az csak az ö fél házrészére érvényes, nem az egész házra.

2015. jan. 14. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
4. Hiába pontoztátok le, mert igaza van. Az édesapa után a 2 gyereke örökölt, erről max lemondani lehetett volna a testvér javára, de ha nem tette meg, akkor az a rész jogilag már az övé. Az anyukának fél házrész tulajdona van, és haszonélvezete az egészre. Eltartási szerződést lehet kötni vele, hogy az ő része csak az eltartóé legyen majd, de az apai rész fele akkor is a testvéré marad.
2015. jan. 14. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Édesanyja a fél ház felől intézkedne. Így a kérdezőé lenne a ház 3/4-e. Kérdező, édesanyáddal vessétek össze számszerűsítve forintban, hogy kinek mi jut,vagy jutna.Érzésem szerint ez a megosztás, amit leírtál, még akkor is igazságos lenne, ha te nem gondoznád édesanyádat. Ez függ persze a két ház értékétől.
2015. jan. 14. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Szerintem ezzel a kérdező is tisztában van. Anyuka a saját része felett rendelkezhet, tehát ugyanaz a helyzet fog fennállni, mint anno a nagyszülők házánál. A ház 3/4-e lesz a tiéd, 1/4-ede a bátyádé ha tetszik, ha nem. Őt ki kell majd fizetned és kész.


Amúgy az, hogy mihez van "joga" a bátyádnak, egy rohadt nagy marhaság. Amikor a nagyszülők házát 3/4-ed részben megörökölte, te meg semmit, akkor az mindegy volt, hogy mindent ő kapott?

Nem tudom a házak értékét, de szerintem ez így jogos, ahogy anyukád kitalálta.

2015. jan. 14. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Még annyit, hogy a jog nem ismeri el automatikusan ezt a "gondozásért öröklés-dolgot" CSAK ha gondozási szerződésbe van foglalva. Sokan megszívták ezzel, szóban megállapodott a család, hogy az örököl, aki gondozza az öreget, aztán örökléskor a többi örökös nem tartotta magát a megállapodáshoz.
2015. jan. 14. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Az örökrészbe a kapott ajándékot is be kell tudni. Ha összegszerűen nem örököl kevesebbet, akkor korrekt, ha pedig te fogsz anyukádról gondoskodni, akkor így is, úgy is.
2015. jan. 14. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Igen nagyon jól értelmezitek.Én fogalmaztam egy kicsit kacifántosan. Mivel az apai rész már le lett tisztázva ..igy most ez a vita csak az anyai részen van. Nekem 3/4 az övé pedig 1/2. A házak értéke nem egyenrangú. Az övé kevesebbet ért amikor megkapta és ki kellett fizetnie anyum testvéreit is.Én szeretném beépíteni a házunk padlásterét, külön bejáratos lenne ezzel is növelve a ház mostani értékét.Ami a testvéremnek is kedvezne mivel többet érne a 1/2 része. Én minden további nélkül kifizetem ha arra kerül a sor.De ez már mindennek a teteje ,hogy még ebből is a fél házat akarja. Amig apunk is élt ..a nagyszüleim örökségét is ő kapta ingatlan és ingóság is..mindenre lecsapott föld ...én akkor 12 éves voltam...de egyszer eszébe nem jutott ,hogy huga is van.De ez engem nem is érdekel.De akkor se értem,hogy ha a szüleink már évek óta mondták neki ,hogy a szülői ház a hugodé..és én is foglalkoztam velük ..akkor??? vagy csak az én testvérem ilyen haszonéhes...??
2015. jan. 14. 21:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!