Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Be engedhetem a közösen...

Be engedhetem a közösen örökölt házba a "testvéremet" akkor amikor ő éppen akarja?

Figyelt kérdés
Meghaltak a szüleink. A házukat közösen örököltük a "testéremmel". A házba én lakom egyedül, az ő szavajárásával élve: életvitelszerűen. Minden számlát én fizetek természetesen. Van saját lakásom is, de mivel én gondoztam a szülőket, és ott laktam tavaly január elejétől állandóan, meg előtte is minden hétvégén ill. hétközben is legalább egyszer hazamentem, már teljesen oda is cuccoltam és úgy gondolom, hogy most sokkal jobban esik még egy kicsit ott lakni a dolgaik között, amíg el nem adjuk (mert úgy állapodtunk meg). Szóval a "testvérem" úgy gondolja, hogy mivel ő is örökös, ő akkor jön-megy abba házba amikor akar, be nem hajlandó jelenteni, hogy mikor jön (150 km-re lakik). Ezzel még nem is lett volna gond, mivel semmi titkolni valóm nincs előtte, mai napig úgy gondoltam, hogy neki sem. Csak kerestem valamit és nem találtam, aztán egy másik, harmadik dolgot sem. Több dolog (nem olyan túlságosan nagy értékű, de eltűntek. Ezt nekem el kell viselnem? Ha minden közös, akkor bármit eltulajdoníthat? (igaz nincs leltárba véve semmi a házon és a telken kívül) de az is amit el cuccol nem lenne közös? Mit tehetek?
2017. szept. 13. 19:08
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
79%

Jogilag a két tulajdonos te, és a testvéred vagytok. Azaz 1/2-ed - 1/2-ed arányban örököltetek. Te beköltözésedkor a ház egyketted részét lakhatod, a másik egyketted részéért pedig a testvéred bérleti díjat számolhat.

Az, hogy ki ápolta a szüleiteket mindegy. Mivel a testvéred 150 km-re lakik, így teljesen jogosnak érzem, hogy te voltál ott a szüleid mellett és segítetted őket.


"Akkor én is eladhatom azt amit csak éppen úgy gondolok? Akkor meg is teszem, mert azt amit ő eltulajdonított nem ő vette, hanem a szüleink!!!!"


Ez közös megegyezés kérdése, de készíthetted hagyatéki leltárt is.

2017. szept. 13. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
80%
Jelen pillanatban csak az számit, ami a hagyatéki végzésben van. A hagyatéki tárgyaláson lehetett volna forintositani az igényeidet, a szüleid ápolására forditott időt, költségeket elismertetni a hagyatéki megosztásban. Nem tudom, hogy ilyesmire póthagyatéki tárgyaláson van-e lehetőséged, vannak-e számláid a költségekről, tanúk, stb., sajnos bonyolult ügy ez. Az erkölcs az egy külön kérdés. A jog és az igazság sose volt ugyanaz. Igen, a szüleid végrendelkezhettek volna talán, dehát ugye ez is nehéz ügy. Sajnos csak azt lehet mondani, hogy vszinűleg csak a Jóisten ismeri el neked mindazt a szolgálatot, amit idős szüleidért tettél. A tárgyakon meg próbáljatok megosztozni. Véleményem szerint egyébként 150 km-ről is lehet segiteni a szülők gondozásában, ekkora távolság nem mentség.
2017. szept. 13. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem nem kerhet berleti dijat, nonszensz. Hiszen o is odakoltozhet amikor akar. Csak kerdezze meg a testveret, hogy mit szeretne elvinni, megtartani? Teljesen normalis kerdes. Igazabol neki kene felajanlania azt, hogy a te munkad (apolas) a hagyatekbol lejon a javadra, s a tobbin osztoztok. Ezt elobb meg kellett volna beszelni. Olyan gaz, hogy testverek ossze tudnak kapni egy hagyatekon, mint a hienak. Sajna most halt meg apukam, en is fogok orokolni (elvileg), testverem mindent elvitt a hazbol, eladott amit tudott, illetve hasznalja amit tud, pl. az autot. En mondtam neki hogy
2017. szept. 14. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

minden az ove lehet, de o mondta, hogy a koltsegeit levonja, es a fele az enyem. Tobb ingatlanrol van szo. A penz nem minden. A penz az csak penz. Egy dolgot kertem, de mar keson, mert mar kidobta.

Kulonben nem, nem minden kozos, vajon mit vihetett el? Hajcsatot, aminek neked is kellett volna a fele? VAgy turmixgepet, amibol kellettek volna neked a keverolapatok? Es hogyhogy hianyzik? Csak nem te hasznaltad? Szal csak azt akarom irni, hogy ne hienaskodjatok, mert gusztustalan, legyel nagyvonalu. Vagy neked annyira szamit a penz?

2017. szept. 14. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, hiába háborodsz fel!

Ez jog és nem szimpátia kérdése!

Neki nincs joga elcuccolni onnan semmit és neked nincs jogod lakni az egész házat, akár igazságos, akár nem!

Ha te ennyit segédkeztél a szüleid körül, ő meg semmit, akkor a szülők miért nem rendelkeztek úgy, hogy minden a tiéd, az ő kötelesrésze kivételével?

Elmondták már előttem, készítsetek hagyatéki leltárt, az egyébként is fogja kérni a közjegyző.


Ez a válasz mindent leírt, amit tudnod kell. A szüleid ellátást korábban rendezni kellett volna, mert kettőtök terhe lett volna. Ha a szüleidnek lett volna igazságérzete, végrendelettel rendezik a helyzetet, így, hogy ez elmaradt, a testvéred jóindulatában bízhatsz, hogy pl. ennek fejében nem kér használati díjat a saját része után. Mert pl. megteheti , igen, hogy kér tőled használati díjat, mert a teljes házat használod, holott csak a felére lenne jogod. Ő meg elhurcol onnan dolgokat, ahhoz meg neked lenne jogod, hogy a tudtodon kívül ne vihessen el semmit.

Volt már hagyatéki tárgyalás, hivatalosan is elrendezték a helyzetet? Ha nem, akkor én mindképpen leülnék vele beszélni, lehetőleg egy ügyvéd társaságában, hogy 1.) ismerje el hagyatéki teherként a szüleitek gondozásával járó költségeket, és akkor te majd ennyivel többet kapsz a közösből; 2.) rendezzétek ezt a "te benne laksz és használod", ő meg "elhurcolászik" dolgokat tisztán, hogy senkiben se maradjon tüske, és az igazságérzete se csorbuljon. Attól ugyanis, hogy te ápoltad őket, aztán meg csak úgy becuccolsz, nem lett több jogod, hiába morogsz.

2017. szept. 14. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
Hagyatéki mikor lesz? Elvileg addig nem vihetne el semmit.
2017. szept. 14. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

Hasonló szitu van itt is, sajnos a bejövetel ellen nem tehetsz semmit, pont ugyanannyi joga van neked is, mint neked.

Mivel "miattad" nem tudja használni a házat, valóban kérhetne használati díjat (hiszen ő így nem tudja használni, ami az övé), ám mivel a rezsit te fizeted egyedül, amit ketten kéne, ezt igazából le is tudtátok.


Az ingóságokra szintén közös jog vonatkozik. Azaz, nem vihetne el semmit a tudtod nélkül, de te sem nyúlhatsz semmihez az ő tudta nélkül, amennyiben a lakáshoz tartozó dolgokról van szó. (Pl. ha a bútorokat lecserélnéd.) Egyéb ingóságokra - hacsak nem volt végrendelet - a hagyatéki nem vonatkozik, szóval ezeken nektek kell megosztozni. Nyilván az lenne korrekt, ha megbeszélnétek, de jogilag nem tudsz tenni semmit ebben az esetben.

2017. szept. 14. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Kellett volna szerzodest kotnod a szuleiddel hogy a haz a tied amiert te gondozod el oket.

Anyam is ezt csinalta mert a batyja evek ota nem is latogatja a mamat es anyam viszi dokihoz meg mindent intez helyette.

Igy a mama ráhagyta a tulajdonreszet

2017. szept. 14. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Lakáshasználati díjat kérhet, bizony. Ennyi erővel ő is ott lakhatna, hiszen ugyanannyi joga van hozzá, mint neked. Sőt! Albérlőt is vihet a házrészébe, ha nem fizetsz az ő házrészére használati díjat.
2017. szept. 15. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
100%

17-es: attól hogy ő fizeti a számlákat, mert ott lakik, még nem azt jelenti hogy a lakáshasználati díj le van tudva.

Nem a távol lakó testvér nyitogatja a vízcsapot, meg stb...

Szép is lenne, ha le lehetne így tudni...

Szerintem fizesd ki testvérednek a fél házát, aztán úgy lakod, ahogy akarod. Te sem örülnél, ha a testvéred bitorolná a fél házad....

Pont ilyen helyzetben vagyunk mi is. A fél házunkat rokonok lakják, akik nem szeretnének fizetni. Pedig fizetni kell, mert a bíróság úgyis megítéli....

2017. szept. 15. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!