Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Normális, hogy még csak...

Normális, hogy még csak mostanában kezdek kiborulni igazán? Késleltetett gyász lenne?

Figyelt kérdés
Egyszer már kiborultam nagyon, de aztán mintha elvágták volna! Sokszor úgy érzem, hogy minden érzés kihalt belőlem és már sírni sem tudok. ...de egy ideje azt éreztem, hogy olyan vagyok, mint egy vulkán, ami ki akar törni, mintha a bennem kavargó érzések fel akarnának törni, de valamiért nem tudnak:/ Nagyon rossz érzés, hogy majd' megfojt a gombóc, a szemeim is égnek és már a kiborulás szélén állok, mégsem történik semmi, nem tudok megkönnyebbülni valamiért! Van, mikor szinte megbénulva érzem magam, mintha az érzéseimet is megbénították volna és nem tudok sírni. Eddig mintha blokkolták volna az érzelmeimet. Tegnap este kiborultam nagyon, azt hiszem akkor "végre" felszakadt a fájdalom és azóta egyfolytában azt érzem, hogy sírni kell és nem tudom visszafogni, amikor elkap, csak jön-jön... Még annyit, hogy 4 hónap telt el a haláleset óta. Nehezen is alszom és az életkedvem sem sok...
2011. nov. 6. 23:14
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

igen, ez a gyászmunka. Sírj, az tisztít, könnyít, segít. És jó hogy már tudsz sírni. Az azt jelenti, egy kicsit "feljebb " jöttél a mélypontról, ahol se kép,s e hang - sötétség. Pár nap múlva segítő lehet, ha nagyon szép komoly zenét hallgatsz. Ma hallottam Mozart Requiemjét. Megrendítő. Ez a megrendülés is segít, hogy ne egy fojtó gombócként álljon meg benned a fájdalom, hanem elinduljon a valóban nagy lelki munka.

http://www.youtube.com/watch?v=eo7qT99zTEE&feature=related

2011. nov. 6. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszönöm szépen a válaszodat! Sokat segítettél vele, mert már azt hittem, hogy nem vagyok teljesen normális. Ezek szerint normális, hogy még csak most buktam ki? Értem, akkor egy kicsit megnyugodtam annyiból, hogy normális, ami történik. Köszönöm, amit a zenével kapcsolatban is ajánlottál és a linket is.

2011. nov. 6. 23:27
 3/17 anonim ***** válasza:

Gyász, de nem késleltetett. Teljesen normális. Elkezdett benned felszabadni az eddigi érzelmi blokk (tagadás), és elkezdődött a gyászmunka.


Részvétem, én is ebben a cipőben járok. :(


Van egy film, ami nekem sokat segített; nem tudom, hogy otthon megvan-e már magyarul: Im Winter ein Jahr. (Tavaly télen) Kemény film, de nagyon jó film. Ha értesz kicsit németül, akkor még a netről is beszerezheted és megnézheted. Van felirat rajta, német, hallássérülteknek (ezt szoktam a német szöveg alá tenni, mert én jobban értem az írott németet, mint a beszéltet). Ha esetleg megjelent volna magyarul is, akkor az még jobb.


Ha nagyon kemény alvászavaraid vannak, akkor érdemes volna elmenni egy dokihoz és kérni tőle enyhe nyugtatót - csak és kizárólag nyugtatót, ami az alvásgondjaidon segít (semmi antidepresszáns!, mert az csak elnyomja a gyászt, de nem segít kitiszítani a lélek sebeit). Én is kaptam, mert egyszerűen nem tudtam elaludni, vagy egy-két óra után folyton felriadtam. De mást nem és nem is kértem.


A többi türelem és idő kérdése. Sajnos, a gyászt nem lehet sem megúszni, sem megspórolni, mert az később nagyon megbosszulja magát. Kitartás, és csak sírj nyugodtan.

2011. nov. 7. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

23.24: Nagyon szépen írad.:)


Én is Mozart Requiem-jét hallgatom, felváltva Rachmaninov A Holtak szigete c. darabjával. Néha Bach Máté Passióját. Muzikális vagyok, és olyan típus, aki nehezen beszél a fájdalmairól, még önmaga előtt is. Ezért hallagtok klasszikusokat, és olvasok verseket. (Néha a YTb-on is keresek verset, az még jobb, de nagyon erősen felkavar.) De legalább sírni segít.

2011. nov. 7. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen Neked is a választ, kedves 14:00-s válaszadó!


Értem, akkor ez még normális gyász. Még csak mostanra kezdett feloldódni? Úristen... akkor ez a folyamat nagyon nehéz lesz:/ Köszönöm a részvétnyilvánítást, Te is fogadd őszinte részvétem! Köszönöm a film ajánlatot, az a baj, hogy németül nem értek, de majd utánanézek, hogy megvan-e magyarul.


Igen, az alvászavarok nagyon kemények, van, hogy 24 órán keresztül nem alszom... Már nagyon kimerültnek érzem magam, de aludni nem tudok, vagy csak nagyon keveset és aztán verejtékben úszva felriadok. Kapok nyugtatót, de így sem sokkal jobb a helyzet. Igen, tudom... idő és türelem. Igen, tudom, hogy nem lehet a gyászt megspórolni, vagy bármit is tenni ellene. Hagyni kell, hadd fájjon, azt mondták.


"Kitartás és csak sírj nyugodtan." Köszönöm, igyekszem kitartani. Ami a sírást illeti... Az utóbbi éjszakákon nem tudtam aludni és csak sírtam:/ Azt mondják, hogy könnyít, de én csak rosszabbul érzem magam tőle.


Neked is kitartást kívánok!!

2011. nov. 7. 14:37
 6/17 A kérdező kommentje:

Szia 14:06-os válaszadó!


Én is meghallgattam Mozartot. Én is olyan vagyok, aki nehezen beszél a fájdalmairól. Szinte sosem beszélek róluk.

2011. nov. 7. 14:40
 7/17 anonim ***** válasza:

Szívesne, kedves kérdező. :) Egy csónakban evezünk, ahogy szokták mondani.


Embere válogatja, hogy ki mennyi idő alatt éli meg a gyászt. Négy hónap az nem nagy idő ám, tekintve, hogy a normális gyászidőszak egy év és másfél év között van. Emlékezz csak a régiekre: egy évig feketét hordtak, és azzal jelezték a külvilág felé, hogy gyászolnak, nem satbilka, bajuk van, kímáljék őket, hagyják nyugton stb.


A gyász mélysége, időtartama függ attól is, hogy miylen volt az elhunyttal való kapcsolatod, és volt-e korábbi vezsteséged, különös tekinettel a kicsi gyerekkorra. Ha a halott életében nagyon problémás kapcsolatokat tartott fenn, akkor azt nehezebb meggyászolni, mert az ember látja a jót is, de szorosan mellett ott a rossz, a fájdalmas.


Nekem is sok van most a tényéromon, sajna. Nincs más hátra, mint szépen feldolgozgatni, "megemészetni", hogy nincs többé, hogy nem én voltam a hibás, hogy nem tehettem volna másként stb.


Szóval, csak kitartást mindőnknek!

2011. nov. 7. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Sorry, ez lemaradt, kicsit zavaros vagyok ma.


A film azt hiszem, hogy megvan magyarul is, Tavaly télen címmel. Ha rákban elhunyt embert gyászolsz, akkor pedig nagyon jó - legalábbis nekem jó - az Édesek és mostohák Susan Sarandonnal és Julia Robertssel. Az biztosan megvan magyarul is, mert először a HBO-ról vettem fel magamnak otthon, amikor adták a TV-ben.


De próbálgathatod magad is, hogy ha észreveszed, hogy egy-egy film jobb hatással van rád, hogy a felszínre segíti a fájdalmat és segít benned kicsit rendet rakni.


14.40: Köszönöm, nagyon kedves vagy. :) Neked is kitartást, mert ilynekor mást nemigen lehet mondani.

Egy darabig próbálkoztam Brahms Német R-jével is, de az sok. Nekem sok. Írásban jó vagyok, de szóban nemigen. A zene segít, egy darabig mandaláztam is, de most nagyon fel vagyok kavarva belül, úgyhogy az nem megy, nem is erőltetem.


Kérdező: Nekem is kell nyugtató, pedig nagyon erősködtem, hogyb írom én anélkül is...hát nem. Egy alkalommal 4 éjjel és 5 napon át egy másodpercet sem bírtam aludni, úgyhogy kikötöttem az ügyeleten, testileg totálkárosan, ott szerencsére rögtön feldogtav a doki, hogy mi az ábra, úgyhogy írt nyugtatót. Mást nem szedek, mert minek, de este kell a nyugtató, és néha nappal is. Ez van. Majd túlesünk a nehezén.


Most mennem kell, sziasztok.

2011. nov. 7. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Szia kedves 19:27-es válaszadó!


Igen, sajnos, hogy egy csónakban...


Igen, normál esetben egy év, én is azt hallottam, de nálam ez már túlmegy, mert 2 évvel ezelőtt veszítettem el a Barátnőmet egy autóbalesetben, de még mindig sokszor van, hogy magam alatt vagyok Miatta. 4 hónapja Anyu ment el, szívbeteg volt:-( Én nem járok feketében, de anélkül is tudják, hogy nehéz most, mert állítólag nagyon látszik rajtam.


Igen, tényleg függ a kapcsolatoktól is, főleg akkor lehet nagyon nehéz dolga az embernek, ha pl. haragban volt az elhunyttal... Szerencsére mi nagyon szoros kapcsolatban voltunk egymással, Anyuval! Korábbi veszteségem is volt sajnos, ugye ahogy írtam is, a Barátnőm:-( Nagyon sajnálom, hogy Te is ennyire nehéz helyzetben vagy és azt kívánom, hogy mihamarabb találj megnyugvásra!


Feltételezem, a másik választ is Te írtad (a kiegészítést), így egyben reagálok most itt rá:


Az jó, hogyha magyarul is megvan a film. Köszönöm az információkat! Nem rák, hanem szívbetegség vitte el Anyut. Igen, az Édesek és Mostohák megvan a Hugomnak, ezért láttam már és tényleg szép film. ...azért köszönöm.


Rendben, majd megnézem, melyik film segít. Bár, most nagyon gyenge vagyok, szerintem most még olyasmi is kihozná, amiről nem is gondolnám:/


Értem... sajnálom, hogy az ügyeleten kötöttél ki! Én is bekerültem kb. 1 hónapja a sürgősségire:/ Nem semmi, hogy a lelki bajok micsoda fizikai tüneteket is képesek produkálni! Én sem nagyon alszom... meg is látszik. Olyan vagyok, mint akit jópárszor kimostak. Én is szedem a gyógyszert, csak azzal vagyok képes "működni" egyelőre.



Vigyázz Magadra!

2011. nov. 7. 21:09
 10/17 anonim ***** válasza:

21.09: Köszöm a kedves szavaid, neked is hasonló jókat.

Az édesanyád halála és a szeretett nő halála ilyenkor olyan, mintha az ember duplán kapna nyaklevest.


Sajnálom, és sok erőt kitartást kívánok neked is.

Nekem is nehéz, de hát kinek nem, aki gyászol?

2011. nov. 8. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!