Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Mennyi ideig szabad szedni...

Mennyi ideig szabad szedni vas tablettát orvos ajánlása nélkül?

Figyelt kérdés

Nem voltam orvosnál, így nem ajánlotta senki, de szeretnék kiszedni egy kúrát, a hiány elkerülése érdekében.

60 db. 20 mg.-os tablettát vettem.

Nincs konkrét vas hiányra utaló tünetem, viszont elég gyenge az immunrendszerem, fáradékony vagyok, sokszor minimális mozgás után fulladok.

Érdekelne, 21 éves nő és 23 éves férfi számára mennyi ideig ajánlott szedni és mire kell odafigyelni a szedése alatt?

Minden tanácsot hálásan köszönök. :)

Szedek C-vitamint, B-vitamint, Calciumot, Magnéziumot, D-Vitamint, Biotint, Valeriánát.



2018. júl. 29. 17:48
 1/3 anonim ***** válasza:
0%

"Szedek C-vitamint, B-vitamint, Calciumot, Magnéziumot, D-Vitamint, Biotint, Valeriánát."

+vasat!

Tudod ezeket normális táplálkozással magad is bevihetnéd, pótlás nélkül. A vas pedig fel sem szívódik magában. De azért remélem ettől a sok szrtól fittnek érzed magad. Írtad, hogy minden tanácsot köszönsz! Nekem egy tanácsom van: sürgősen látogasd meg a háziorvosodat, és kérdezz rá ezekre a feleslegesen beszedett vitaminokra.

2018. júl. 29. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Én viszont vitaminpárti vagyok, mert úgy tapasztalom, hogy a normál táplálkozással egyszerűen képtelenség bevinni minden szükséges vitamint és ásványi anyagot. Pl. pont a vashoz hetente kétszer-háromszor kellene enni májat, de legalább nagyobb adag húst, spenótot, sütőtököt, amarántot stb. - Namost nekem ez csak úgy ment egy ideig, hogy minden nap joghurtba kevertem az amarántot, mert amúgy ehetetlen. De aztán ráuntam. A sütőtököt nem szeretem. A spenótot és a májat igen, de azért nem heti háromszor...

A lényeg, hogy decemberben az alsó határnál volt a vasszintem, így elkezdtem tablettát szedni, NeoFerro Folgamma felírását kértem az orvostól, és ő napi kettőt ajánlott. C-vitaminnal együtt tanácsos bevenni, mert az segíti a felszívódását - viszont étkezésektől minél távolabb, tejesektől mindenképp. Volt jópár nap, amikor kimaradt, mert elfelejtettem, de így kb. öt hónap alatt érte el a vasszintem majdnem a maximumot.


Én azt gondolom, hogy egy doboz tablettát simán be lehet szedni, utána viszont menj el laborba. A házi orvos tud beutalót adni, ill. privátban is megméretheted, nálunk ez 1.400 Ft, máshol lehet, hogy más összeg. De kell egy mérés, mert a túladagolás tényleg problémás. Ha beutalóval mész, akkor kérj teljes vérképet is, azt állítólag úgysem árt évente egyszer.


Tehát a vasat a C-vitaminnal vedd be, ahogy írtam. Ettől legalább 4-5 óra távolságra legyen a kálcium vagy a magnézium, és utána szintén ugyanennyire legalább a másik (tehát Mg vagy Ca). A B-vitaminnak mindegy, az vízben oldódik. A D-vitamin viszont zsírban, tehát célszerű étkezés alatt vagy után bevenni. A Biotint nem ismerem, a Valeriána meg gyógynövényes cucc, annak is mindegy.

2018. júl. 29. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%
A túladagoláshoz nagyon rá kellene gyúrnod, még 100 mg-os tablettával is 15-50 db tabletta/nap egy 50 kilós ember esetén. Ez a vas rendkívül rossz felszívódásának köszönhető, jó felszívódású vegyületből is max. 20-30%, de inkább kevesebb szívódik fel. Úgyhogy a vény nélkül kapható étrendkiegészítő vastabletták kb. annyit jelentenek, mintha táplálékkal vinnéd be ezt a mennyiséget. Ráadásul több más ásványi anyaggal, meg egyebekkel zavarják egymás felszívódását. Pl. amikor reggel éhgyomorra beszeded a vasat a C-vitaminnal, akkor ne szedj egy időben kalciumot vagy magnéziumot. (Meg a kalciumot és magnéziumot se szedd egy időben egymással ugyanezen okból.) D-vitamint szedhetsz a vassal, mert a C-vitamin támogatja a D felszívódását is, de a D-vitamin meg a kalciumét támogatja, szóval ha a kalcium (ami ugye citrát, mert a karbonát nem hasznosul túl jól) nem tartalmaz D-vitamint, akkor inkább ahhoz kapcsold hozzá. Az egymást akadályozó ásványi anyagok között (vas-kalcium-magnézium) 3 óra szünetet érdemes tartani.
2018. aug. 5. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!