Kezdőoldal » Egészség » Alternatív gyógyítás » Miért nem hisznek sokan a...

Miért nem hisznek sokan a homeopátiás gyógyászatban?

Figyelt kérdés

Vagyis igazából úgy kellett volna feltennem a kérdést, hogy: Miért nem fogadják el az emberek a homeopátiás gyógyászat hasznosságát/előnyeit?

Ugyanis saját magamról tudom, hogy nem kell hit ahhoz, hogy használjon.


Néha már szinte azt érzem, mint ha a gyógyszergyártók átmosnák az emberek agyát, hogy a természetes szerek azok nem használnak, csak azok a gyógyszerek, amik még az adott probléma mellett 100 másik mellékhatást generálnak.


Miért kell mindenhez szkeptikusan hozzáállni? Főleg olyanhoz, ami több ezer évre visszavezethető, ugyanis a természetes gyógyítás már az ősemberek korában is jelen volt.



2014. dec. 16. 14:21
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
53%

Ha meggyógyulok valamitől, elfogadom, bármi legyen is az. Nem vagyok híve a gyógyszeres gyógyulásnak csak akkor, ha már nincs más megoldás. Az emberiségnek abban kell hinnie, ami több haszonnal jár...

A mellékhatások pedig hasznosak, mert újabb vásárlásra kényszerítenek. Valóban lehet valami a háttérben, csak hallgatnak róla.

2014. dec. 16. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Ha valaki most előjönne azzal, hogy placebo hatás, az olvassa el a kérdés utáni 2. mondatomat.


Egyáltalán nem hittem benne, de nem akartam tovább gyógyszerekkel mérgezni magamat, ezért áttértem erre olyan elven, hogy vagy használ, vagy nem. És akármennyire nem hittem benne, bevált. Szóval ne akarjon itt nekem senki szkeptikus placebo hatásról papolni, mert ez nem igaz.


Ahogy a gyógynövények, gyógyteák, gyógykapszulák képesek gyógyítani, úgy ez is.

2014. dec. 16. 14:28
 3/19 A kérdező kommentje:
#1: oké, ez egy dolog a gyógyszergyárak felől..de ez miért nem esik le az embereknek? Hogy gyakorlatilag az egész gyógyászati ipar egy nagy átverés, lehúzás. Mert minden, amivel 'megakarnak gyógyítani', azokkal olyan mellékhatásokat idézhetnek elő, ami csak arra készteti szerencsétlen beteget, hogy saját gyógyszertárat nyisson otthon, mert már annyi mindent kell szednie, holott az elején csak 1 baja volt.
2014. dec. 16. 14:30
 4/19 A kérdező kommentje:

Mondjuk valamilyen szinte igaz ez a meglátás, hogy a mellékhatások hasznosak. Mert ha az ember nem tudja, hogy beteg, akkor azt hiszi, hogy nincs baja. Ha viszont a gyógyszer előidéz valamit, akkor már mondható, hogy jaj kezdek javulni, a gyógyszer megtette a hatását, csak pont olyat, amire szedni kell mást is, de nem baj, majd helyrejövök. És élvezi, hogy vásárolhat gyógyszert, mert azt hiszi, hogy ettől jobb lesz neki.


Holott ugyanezt otthoni kúrával és természetes szerekkel, kevesebb problémával is megoldhatta volna.

2014. dec. 16. 14:33
 5/19 anonim ***** válasza:
74%

" Szóval ne akarjon itt nekem senki szkeptikus placebo hatásról papolni, mert ez nem igaz. "


Bocs, de ez magyarra fordítva annyit jelent, hogy aki nem ért egyet veled, az "szkeptikus" és "papol".


Pedig nem így van.


Ugyanis ha elkezdesz logikusab gondolkodni, akkor kiderül, hoyg ezeknek a "szerekben" nincs hatóanyag.

Ennek az a magyarázata, hogy a homeopatikus készítmények elöállítása a következöképpen történik.


Elöször készítenek egy törzsoldatot, ami annyit jelent, hogy a gyógynövényt alkoholban kiáztatják - ez kb a normál gyógyteák hatóanyagának felel meg.

Utána ezt 100-1000-1000-szeresen hígitják, ami annyit jelent, hogy 1 pohár (ha tömény, akkor 1 dl) gyógyteát összekeversz 100-1000-10000 dl vízzel. A legkisebb higítás esetén is 101 dl (azaz 10,5 - tizésfél - liter!!!) folyadékban van egy adag hatóanyag. (A többi higítás esetén 100,1 literben, illetve 1000,1 literben van az egy pohárnyi hatóanyag)

A "kezelés" során ebböl a hígított oldatból vesznek magukhoz 1-2 kanálnyit. Viszont ha tíz literben van 1 dl haóanyag, akkor a pár kanálnyiban a legjobb esetben is 1-2 csöpp lehet, a nagyobb higításoknál meg még ennyi sem.

Ez kb megfelel annak, ha valaki egy olyan poharat, amiben elötte gyógytea volt, kiöblít vízzel és ebböl a vízböl fogyaszt el pár csöppet.


Placebó meg akkor is lehet, ha értelmileg ellenállsz, mert ha hallod, hogy másnak használ, akkor "lehet, hogy neked is" alapon, érzelmi szinten müködhet a placebó.

2014. dec. 16. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
84%

" ugyanis a természetes gyógyítás már az ősemberek korában is jelen volt."


Nem is éltek túl sokáig.

2014. dec. 16. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
63%

Nem mindere jó azért

Pl. antibiot nem helyettesít

2014. dec. 16. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
47%
A placebo kifogás már ott dőlt meg, hogy egy állatnál ez nem jelentkezhet. És azok is gyógyulnak tőle. Itt főleg az információátvitel a fontos, nem a kémia.
2014. dec. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
75%

1. A homeopátia már alapból hülyeségeken alapul. Tisztában vagy vele, mit jelent az, hogy homeopátia? Mik az alapjai? Mi a lényege? Felvázolom neked gyorsan:

a. Hasonlót hasonlóval elv: A homeopátia szerint az a dolog, ami egy egészséges emberben x tünetet vált ki, az beteg emberben pont arra az x tünetre lesz jó. Ez elég érdekesen hangzik, de végül is, miért ne működhetne?

b. Hígítás: A homeopátia szerint az adott szert nem töményen kell alkalmazni, hanem minél hígabb, annál jobb. Ez gyakorlatilag több százszoros, ezerszeres hígítást jelent. Ugyanis az elv szerint nem maga a hatóanyag gyógyít, hanem a víz "emlékszik" a hatóanyagra. Azért valljuk be, ez elég nagy hablaty. Nem gondolod?

3. Rázás.

Tehát gyakorlatilag a homeopátia olyan, hogy belecsöppentek egy csepp málnaszörpöt az óceánba Amerikánál, majd kiszedek az óceánból egy kis vizet Európánál, és azt mondom, hogy ez itt bizony málnaszörp, mert a víz megjegyezte. Aha:)


2. Tegyük túl magunkat azon, hogy az elv hülyeség, hiszen ez még nem bizonyíték arra, hogy nem működik.

Hogyan vizsgálnád meg egy szer hatásosságát?

Elárulom: nem úgy, hogy te egymagad kipróbálod, hogy hat-e vagy sem. Miért? Mert nem tudhatod, hogy ha az adott betegségben beszeded a homeopátiás szert, és javul az állapotod, akkor az azért javul, mert tényleg használ a szer, vagy amúgy is meggyógyultál volna, csak ráfogod a szerre.

Ugyanis az, hogy valami egy esemény után történik, még nem jelenti azt, hogy az okozta.

Csak úgy lehet kideríteni, hogy valami használ-e vagy sem, ha veszünk SOK embert ugyanazzal a problémával, random módon kettéosztjuk őket, felének adunk homeót, a másik meg nem kap semmit, és megnézzük, hogy melyik csoportban volt több gyógyulás. Ha azt tapasztaljuk, hogy mindkét csoportban kb. ugyanannyian gyógyultak meg, akkor a szer nem ér szart se. Ha pedig azt, hogy a homeós csoportban kétszer annyian gyógyultak meg, akkor feltételezhetjük, hogy bizony a homeó hatásos.

Viszont van még egy adalék: a placebóhatás kiküszöbölésére a kontroll csoportnak is adnak egy látszólag teljesen ugyanolyan bogyót, mint amit a másik csoport szed, és nem mondják el a résztvevőknek (és a kísérlet vezetőinek se), hogy ki melyiket kapja.

Ezt a típusú vizsgálatot nevezzük randomizált (mivel random módon osztjuk be a embereket), kontrollált (mivel valamihez, jelen esetben placebóhoz) viszonyítunk, kettős vak (mivel sem a résztvevők, sem a vezetők nem tudják, ki melyiket kapja) vizsgálatnak.

Arra, hogy egy adott szer használ-e vagy sem, csak ez a vizsgálat alkalmas.


Az allopátiás, gyógyszernek minősülő készítmnyeket ilyen módon tesztelik, mielőtt forgalomba hoznák őket. Egy gyógyszer engedélyezése kb. 10 év, ez alatt a 10 év alatt csinálnak ilyen vizsgálatot is. Ha nem bizonyul hatásosabbnak, mint a placebó, akkor ennyi, megbukott, nem kerül forgalomba.


Nah és akkor a homeó kérdés: Azért nem hisznek benne sokan (többek között én sem), mert a homeopátia hatását még sosem sikerült ilyen vizsgálatban bizonyítani.

Tehát kimondhatjuk, hogy nem ér többet a placebónál.


Az a baj, hogy az érvelésed hibás. Attól, hogy neked valami használt, még nem jelenti azt, hogy hatásos. Ugyanis nem tudhatod, hogy tényleg használ, vagy csak amúgy is jobban lettél volna. Ennyi erővel én is mondhatom, hogy én meg a megfázásomra minden nap körbepördültem 3-szor és tapsoltam 5-öt, ettől pedig jobban lettem. Akkor ez azt jelenti, hogy ez egy gyógymód a megfázásra? Ugye nem? Pont ilyen a homeopátia is.


Mondjuk annyit hozzáteszek még a dologhoz, hogy árulnak olyan szert is homeopátiás szerként, ami valójában nem az, ugyanis tartalmaz hatóanyagot, nincs felhígítva. De az igazából nem is homeopátiás szer.


Azt is hozzátenném, hogy a homeopátia nem ősi "gyógymód", ugyanis egy Samuel Hahnemann írta le a XVIII. században.


Plusz még valami: Vannak olyan alternatív gyógymódok (gondolok itt a fitoterápiára), amiben hiszek, mivel van bizonyíték arra, hogy használ. Na itt sem minden csodanövénynek kikiáltott szarra gondolok, de van olyan, amiről bebizonyosodott, hogy vannak pozitív hatásai. Egyébként is rengeteg gyógyszer hatóanyagot növényekben fedeztek fel először.


Tudod ami tényleg használ, bizonyíthatóan, azok beépülnek a nyugati medicinába. Pl. a digitalis glikozidokat gyűszűvirágból vonták ki, a maláriaellenes kinint a kínafából, az acetilszalicilsavat fűzfából.


Ha majd lesz bizonyíték arra (tehát randomizált, kontrollált kettős vak vizsgálat megfelelő számú résztvevővel), akkor majd elhiszem, hogy a homeoátia használ. De az azért árulkodó, hogy a XVIII. század óta nem sikerült olyan vizsgálatot kivitelezni, ami bizonyítaná, hogy hat....

2014. dec. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Akik ilyen jó hosszú sorokat tudnak írni a saját okoskodásukról valószínű képtelenek bármi másnak utánajárni. De örülök, hogy ők ilyen okosak. Mindenképp tudósnak kéne mennetek, ha még nem tettétek meg! Komolyan, nem is tudom, hogy az ilyen emberek miért nem váltják meg már holnap a világot.


Szerintem azon nincs mit magyarázni, hogy olyan betegségem volt, amit semmi nem hozott helyre, és ami elég nagy meglepetés lett volna még az orvostudománynak is, ha csak úgy magától elmúlik.


1 értelmes választ azért kaptam: #8

Végre 1 ember, aki nem dől be a hazugságoknak...


Teljesen egyértelmű, hogy nem placebo hatás, csak a biológia nagy szaGértői, aki itt ólálkodnak, képtelenek a könyvektől és az eddigi hasztalan orvostudománytól elvonatkoztatni, mert rózsaszín ködként lebeg a szemük előtt az antibiotikum, gyógyszeripar, és egyéb szavak.

2014. dec. 17. 23:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!