Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Heveny hasnyálmirigy gyulladás...

Heveny hasnyálmirigy gyulladás utáni diéta? Van/volt valaki hasonló helyzetben?

Figyelt kérdés

Szeptember 12-én vitt be a mentő, erős hasi görcseim voltak, epét hánytam kétszer is, bent a kórházban kiderült, hogy hasnyálmirigy gyulladásom volt. Hozzá kell tenni, hogy esténként sokat ittam alkoholt és pizzáztam is, de ennek örökre vége.

2 hétig voltam a kórházban, 4 nap infúzión koplalással majd 10 nap csak keksz meg tea. Azóta itthon vagyok lassan egy hónapja és próbálom tartani a szigorú diétá. Most nagyjából ott tartok, hogy már ehetek könnyű zsírszegény húsokat, felvágottakat, tejtermékeket is. Viszont minden egyes régen fogyasztott élelmiszer újbóli evése után nagyon félek, hogy visszajön a gyulladás. Nem tudom, hogy jelzi a szervezet, hogy ezt meg azt mondjuk még nem kéne enni... Szeretném és megköszönném ha valakik, akik hasonló helyzetben vannak vagy voltak, elmondanák tapasztalataikat, és, hogy ehetnek e már újra mindent? Egy hónapja már, hogy bevittek a betegséggel. Mikor tudnék újra mondjuk üdítőt vagy kávét inni, vagy mindent lehetne már, csak mértékkel? Akkor nem árt meg semmi?

Nagyon köszönöm ha segítetek!



2019. okt. 19. 17:36
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
32 éves férfi vagyok és teljes életmód váltással köteleztem el magam.
2019. okt. 19. 17:40
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
A legfontosabb, hogy az alkoholt hagyd el, 50%-ban túlzott alkoholfogyasztás okozza az akut pancreatitist, 25-ben meg epeprobléma. Mindent ehetsz, sok zöldség, gyümölcs, de a zsíros ételeket tényleg mértékkel, az alkoholt pedig hagyd el. Nyilván jó az életmódváltás, nem is akarlak lebeszélni róla, de ha esetleg alkoholt nem sikerülne teljesen elhagyni, akkor is inkább arra figyelj, hogy hirtelen sok alkoholt ne fogyassz. 1-1 sörtől nem fog előjönni, hanem az úgynevezett nagy ivások váltják ki legtöbbször.
2019. okt. 19. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Esetleg Nálad is megtörtént, vagy valakiddel? Vagy?

Szóal azt mondod, hogy az ételek miatt nem fog visszajönni? És az italokkal mi a helyzet?

2019. okt. 19. 23:31
 4/14 A kérdező kommentje:
Na, meg hát azt mondták az orvosok, hogy a bizonyos zöldség és gyümölcsfélék puffaszthatnak. De az nem függ össze a hasnyálmiriggyel nem? Vagy az jelzés a szervezettől, hogy az adott élelmiszert mégsem lenne jó enni, hogy nem tudja megemészteni a hasnyálmirigy miatt?
2019. okt. 19. 23:37
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

A hasnyálmirigy (más, hormontermelő feladatai mellett) az emésztésben úgy vesz részt, hogy enzimeket termel, amelyek a fehérjék, zsírok, illetve néhány szénhidrát lebontásáért felel. Csúnyán fogalmazva, mikor nagyon sok zsíros ételt eszel, alkohollal súlyosbítva, akkor a hasnyálmirigyed kis mirigyei bedurrannak, begyulladnak, és a gyomrodból érkező étel emésztése helyett saját magát kezdi el emészteni, rombolni, így alakul ki az akut hasnyálmirigy gyulladás. Ezért érdemes kerülnöd egyelőre (meg úgy általában is) a nagyon zsíros ételeket, illetve az alkoholfogyasztást is. Kávét, üdítőt fogyaszthatsz, azok a gyomrodra hatnak inkább (a hasnyálmirigy később csatlakozik az emésztőrendszerhez), szóval ha nem vagy gyomorégős, ihatsz nyugodtan kávét, hasonlókat. A puffasztó ételeknek szintén nincs köze a hasnyálmirigyedhez, a puffadás már a belekben történik, akkorra meg már tovább haladt az étel a hasnyálmirigy becsatlakozási szakaszán. Nyilván ha egy étel puffaszt, nem érzed jól magad tőle, akkor ne edd, de a hasnyálmirigyedhez köze nincs. Az epe (ami szintén gyakori oka a hasnyálmirigy gyulladásnak) szintén a zsírok emésztésének könnyítéséért felel. Ugyan a májad termeli, de ugyanott csatlakozik az emésztőrendszeredhez, mint ahol a hasnyálmirigyed által termelt enzimek is, közös csőbe futnak össze, hiába jönnek 2 oldalról. Tehát érdemes a zsíros ételeket az epe termelésed visszafogása érdekében is kerülni.


A szakmát félretéve pedig én azt mondom, hogy mindenki egyen azt, ami jól esik neki, ha megkívánsz valamit, akkor annak oka van szerintem, még ha az orvostudomány egyelőre még nem is tárt fel ilyen összefüggést feltétlenül.

2019. okt. 20. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat! Az írásod megfogalmazásából ítélve szakmabeli vagy ugye? És sok ilyet is láttál már gondolom. Eserleg ha lenne kérdésem még majd, akkor írhatok Neked privátban is?
2019. okt. 21. 13:52
 7/14 A kérdező kommentje:
És igazság szerint a szénsavas italokkal/üdítőkkel, vagy szénsavas ásványvízzel is ez a helyzet, hogyha a gyomrot nem irritálja, akkor nyugodtan szabad már inni?
2019. okt. 21. 20:57
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Nekem volt hasnyálmirigy gyulladásom . Mondjuk a leírtak alapján neked egy enyhe lefolyású volt.

Amit tarts be szigorúan: teljes alkohol tilalom . Zsíros ételek hurka kolbász szalonna stb ... nem szabad . És a nagyon fűszeres dolgokat is kerüld mert irritálják a hasnyálmirigyet . Szénsavas nem ajánlott. A legfontosabbak ezek . Hidd el tudom miről beszélek . Majdnem bele haltam . Nem beszélve a szövődményeiről. Mihamarabbi felépülést.

2019. okt. 25. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!

Elhiszem, hogy tudod miről beszélsz, nagyon sajnálom.

Én esténként nagyon sokat ittam régóta ( fél liter vodka, meg sörök) de már nagyon megbántam!

Te már teljesen felépültél?

És neked lehet tudni, hogy mitől alakult ki? Ehetsz már mindent? Vagyishogy, később lehet?

2019. okt. 25. 16:18
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Nekem túlsúly miatt alakult ki sok zsíros kaját ettem. Ritka a teljes gyógyulás. Én még szívok vele pedig most lessz novemberben 1 éve hogy elkezdődött. Szigorú diétás étrend kb 2 hónapig szükséges. De utána sem szabad mindent zabálni . Ajánlott a diétás étkezés . Én nem kockáztatok inkább odafigyelek mindenre . Neked mivel az alkoholtól alakult ki ezért ezt teljesen el kell hagyni tilos. Nem éri meg kockáztatni . Így is mondhatni szerencsésen megúsztad .
2019. okt. 25. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!