Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Miért nem szabad fémet viselni...

Miért nem szabad fémet viselni ct vizsgálat közben?

Figyelt kérdés

Sziasztok én most utólag jöttem rá, hogy mikor pet/ct vizsgálaton voltam volt rajtam fém.. Mert pothajam van és a gyűrűk amivel fel van rakva a hajamra azok fémek ma vettem észre én azthittem műanyagok.. Hodgkin limfomam volt és még nyáron voltam pet CT vizsgálaton ami Negatív lett..

Szóval a kérdésem az lenne, hogy miért nem szabad igazából fémet viselni azért mert be zavarja a gépet és lehet áll negatív az eredmény? vagy más okból?

Már ez előtt a vizsgálat előtt is volt egy negatív pet/ct vizsgálatom és akkor még nem volt pothajam


Köszönöm előre a válaszokat :)



2019. nov. 26. 22:22
 1/5 anonim ***** válasza:
65%
Igen, zavarja a gépet, mivel mágneses elven működik. De az orvos észreveszi és szól, úgyhogy ha fém is volt, valószínűleg nem mágnesezhető.
2019. nov. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

# 1


A CT nem mágneses elven működik, Röntgen sugarakkal bombáz körbe körbe szeleteket készít. Nos normál Röntgen felvételen nem okoz gondot egy hajcsatt például, de mivel ez körbe körbe készíti a képet így azon a ponton a kép zavaros lessz( természetesen a hajcsatt annyira elenyésző hogy nem nyel el jelentős röntgensugarakat, egy vastagabb nyakláncnál viszont úgy néz ki mintha egy festményen végig húznád az ecsetet az adott szeleten. Ettől függetlenül még nem lessz használhatatlan a felvétel a PET CT nél radioaktív anyagot fecskendeznek az ember vérébe és ez reagál a Röntgensugarakra más szóval ilyenkor gócokat keresünk ezt nem befolyásolja a picit maszatosabb kép.


Aminél egyáltalán nem szabad fémnek lennie az az MRI, ez mágneses elven működik annál még az olyan apró mágneses fémtárgy mint a póthajcsatt is átszakítja a koponyádat(nem vicc, tényleg ekkora erejű mágneses mezőt hoz létre)

2019. nov. 26. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :)
2019. nov. 27. 17:41
 4/5 anonim ***** válasza:
79%

Az előző válaszoló elég jól megválaszolta a kérdést, de kicsit kiegészíteném, meg egy-két dolgot helyretennék.



Legtöbbször a CT-n csillag alakú/sugár irányban szétterjedő csíkokat okoz a képen a fém az alábbi oldalon szerintem érthető lesz, hogy mire gondolok ezzel:

[link]

Amit az előző válaszoló leírt is gyakori jelenség, hogy olyan mintha egy ecset végighúznánk a képen, erre is láthatsz példát a linken.


A fémes műtermékek általában csak zavaróak, ritkán teszik értékelhetetlenné a képet, de azért az is előfordulhat. A legnagyobb veszélye, hogy pl. a csillag alakú csíkok elfedhetnek bizonyos elváltozásokat, illetve az ellentéte is előfordulhat, hogy elváltozásnak lehet nézni az adott területet miközben az egészséges.


A póthaj jelenesetben nem hinném, hogy sokat befolyásolt volna, vagy ha igen, akkor vagy az operátor szólt volna, esetleg a leletben benne lenne, hogy műtermékes a kép. De nálad ha jól gondolom, elsősorban a nyirokcsomók állapotára kíváncsiak, az meg elsősorban nyakon/lágyékhajlatban/hónaljárokban stb... helyezkednek el és nem a koponyatetőn, ahol neked a fémek voltak. A műtermékek azért általában nem teszik tönkre az egész képet és nagyon valószínűtlennek tartanám, hogy a koponyatetőről származó műtermék tönkretegye a képet a nyakon vagy annál lejjebb. Azt el tudom képzelni, hogy mondjuk a koponyaboltozat esetleg nem szép a képen, de az meg esetedben szerintem nem lényeges.



Az előző választ annyiban még helyretenném, hogy az MR azért annyira nem erős, hogy átszakítsa a koponyádat egy hajcsattal, még kifejezett sérülést is csak szerencsétlen esetben okozna (pl. szembe vágódna bele). Egyszerűen pici a súlya hozzá, hogy akár 3Teslás gép esetén is ekkora sebességre gyorsuljon. De tény, hogy a fém rettentő veszélyes az MR közelében, ezért is kell ott sokkal jobban figyelni mint a CT_nél, mert ott max a kép megy tönkre, míg MR-nél a páciens is veszélyben van.

2019. nov. 27. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kicsit megkésve, de én is válaszolok.

A fémek okozta CT műterméket fentebb szépen leírták.

Viszont a #2 válaszoló akkora blődséget írt a PET fizikájára, hogy azt nem lehet szó nélkül hagyni, mert ott a radiofarmakon a CT által használt rtg. sugaraktól függetlenül "teszi a dolgát" (leszámítva a későbbi attenuáció korrekciót és a leletezést).

De hogy a kérdésre is válaszoljak, a rutin HL lymphomás leképezés a koponyaalaptól indul, vagyis a kérdéses terület jó eséllyel nem is került leképezésre.

Gyógyulást kívánok!

2020. jan. 6. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!