Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Barátnőm hipochonder és a...

Barátnőm hipochonder és a crohn lett az új sláger nála. Hogy segíthetnék?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Onnét veszem a hipochondriát, hogy az egész családja tudja róla, már tekergetik a szemüket, ha jön valamivel. Mikor stresszes időszaka volt - érettségi környékén - szorongott tőle és meggyőződése volt, hogy a szívével van valami attól van rosszul. Voltunk házidokinál, aki egyből a stresszre kérdezett rá, mert vérkép vizelet tökéletesen egészséges neki, pajzsmirigy, minden rendben. Annyit mondott stresszkezelés, sport, magne B6 stb. érdekes amint ment le róla a stressz, leállt ezzel.


Most a karantén végén kezdődött el az, hogy lett valami gond az emésztésével, (szerintünk egy sima gyomorrontás volt, csak tovább húzta-vonta magával) Mivel még csak a 3. nap rosszulléte után nekiállt rákeresni na és innen jött a probléma.. Persze elmentünk házidokihoz megint, aki ételérzékenységre gyanakodott, hogy azt kéne kikutatni - mivel mindössze annyi tünete volt, hogy lágy széklete lett, meg puffadt kicsit. Elmentünk, de már halál parában volt. IgG intolerancia eredménye: tejfehérje pozitív. Oké, meglett hogy volt valami ludas, doktornő mondta, hogy tejmentes diéta. Már vagy egy hónapja jó volt, nem is foglalkozott ezzel annyit, odafigyel mit eszik.

De amint valamitől megy egyet a hasa (pl. olyat evett ami nem esett jól, fűszeres/nehéz kaja stb) elkezd beparázni. Tegnapelőtt például egyszer ment neki és kombinálni kezdett. Kérdem mit evett előző nap, töltött káposzta ..akkor mit csodálkozik? :D Tegnap fűszeresebbet evett és meghajtotta, de ezek szerintem totál normális dolgok, a hasmenés se itt kezdődik, hanem napi 3-4x vagy többször megy az ember. De nekem egy orvos sem mondta, hogy a lágy széklet az gond lenne, sőt, elvileg az az egészséges fajta.

Akkor látott magán pár csípést karján és hogy nem-e kiütések mert az is tünet. Másnapra eltűnt, rovarcsípés volt.. A száját is figyelgette múltkor, ha talál benne valami karcolást/pöttyöt beparázik, pedig kaja összekarcol belül, vagy felsérti ilyen egyszerű, de köti össze a szálakat.

Hiába magyarázom neki, hogy a stressz már magában egyenlő a szarabb emésztéssel, édesapám például ha stresszel baromira megy a hasa. És igen, tuti stresszel mert nem normális szerintem ezen ennyit kattogni. Nem a reálisabb, ész érveket nézi én például nem lepődöm meg ha heti 1-2x ment egyet a hasam, mert valszeg valami olyat ettem. Ha fáj a szám, ráharaptam, megkarcoltam, vagy kicseszte valami fűszer van aki ezeket fel sem veszi. (jó, aftám volt, az feltűnt azért)

Bocsi, ha hosszú, de nem szeretem látni ahogy fél minden ilyesmitől, néha vannak jó időszakai, de egy kósza hasmars felborítja a hangulatát. Tudja magáról, hogy hipochonder, de mégis nehéz neki..


Van ismerősötök aki szintén az? Tanácsok, hogy lehet segíteni?



2020. szept. 10. 13:24
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Te itt már nem sokat tudsz tenni, neki pszichológus kell.
2020. szept. 10. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
85%

Elég kettős érzéseim vannak ezzel kapcsolatban, mert attól még, hogy hipochonder lehet tényleg beteg. Ha annyira aggódik hagyjátok elmenni gasztroenterológushoz tükrözésre és onnantól nem lesz mit keresni tovább meg nem magyarázhat be magának több ilyen gondot.


Amúgy meg a legtöbb, amit tehetsz érte, hogy segíted a diétájában, rászólsz, hogy ezt inkább ne egye, te is olyan dolgokat veszel, főzöl, stb. Meg beszéljétek arról, hogy mi az amin ennyit stresszel, hogy tudnátok segíteni?

2020. szept. 10. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Én is attól tartok. Mindig hozom neki az ész érveket, hogy nem kell ezt ennyire figyelgetni, én is fosok néha (már bocsánat) ahogy mindenki más is. Ha nézegetném/figyelgetném magam tuti én is mindent ki tudnék találni, aztán azért alattomos ez a psziché, mert még produkálni is kezdenék tüneteket..
2020. szept. 10. 13:38
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

az a baj egy hipos köti az ebet a karóhoz. Mármint nem tudom az előzőből mennyi idő után jött ki, de ott is kellett, hogy egy orvos megmondja neki, hogy stresszel és nyugi.

Én (!) azt mondanám, lehet van valami, de hogy nem ilyen komoly az biztos. Gondolom fél a gasztrótól, ki nem. De ha elmegy se tükröznek egyből ezt nem így kell elképzelni! Nagyon nagyon sok mástól lehet, ételallergia, kéne transzglutemináz teszt, na meg H2 kilégzéses tesztek (ez nem csak a laktózt, hanem sok baktériumot is kimutat, lehet SIBO is), akkoor hasi ultrahang, még sok más ami vérből előtte kimutatható.

A leletek után szokták eldönteni, szükséges lenne-e tüki. Attól meg ha nagyon fosik az ember, elbattyog magánba és bebódítják úgy hogy azt se tudja fiú vagy lány. Nem kell félni!


Ezt nem azért írom, mert szerintem baja van!! Mert a leírtakból logikus a te gondolatmeneted, de mondom, egy hiponak a legjobb ha meggyőződik, hogy oké nincs semmi, lenyugodhatok.

2020. szept. 10. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
2. Az a baj hogy oké a vizsgalattal túl lesz a chron betegségen de aztán ki fog találni valami mást. Ez végeláthatatatlan. Én is ebben szenvedek. Szóval érdekelne a megoldás. De amúgy tuti nem chron beteg, a baratom az. Hát nagyon nem ilyen tünetei voltak. Kezdjük ott hogy baromira lefogyott.
2020. szept. 10. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

negyedik voltam, abban csatlakozom ötöshöz, mert ugye én is írtam, hogy tuti nem ilyen dologról van szó.

Én is beszéltem többekkel is, akiknek ez van, elég kemény tüneteik voltak. Egyikőjük napi 6-7x ment wcre, nagyon fájt a dereka és hasa, máshol is gyulladása lett, láza volt stb. másikat vakbélgyanúval vitték be olyan szarul volt, magas láz fájdalom.


Na most vegyük figyelembe: eleve nem egy gyakori kórkép. Örökletes tényezők szerepet játszanak. Az enyhe tünetes lefolyású iszonyat ritka. Ezek tudatában, ha családban nem volt ilyen beteg ÉS nincsenek komoly tünetek, ez baromi ritka eset kéne legyen.

De áh ez az egész túl van beszélve szerintem, napi 1 lágy székelésről beszélünk szerintem rohadtsokan így vannak ezzel de nem mennek el vele sehova különösebben. Bátyám például gyakran puffad estére, néha megy is a hasa azt mondja tuti van valami érzékenysége, de nem törődik vele annyira.. Nem azt mondom nem kell, de túlzásokba se kell esni.

2020. szept. 10. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
68%

Annyit szólnék hozzá, hogy egyik barátnőmnek össze-vissza keresik mi baja van. Ciklusával problémák voltak, gyakran szédült, el is ájult evések után, émelygése volt és nagyon meghízott. PCOSal félrekezelték vagy 1 évig.

Semmi cukrosat nem ehetett, sport, diéta.

Aztán most nyáron panaszkodott nekem, hogy most napi 5x megy ki wc-re, morog fortyog a hasa és ezt olyan lazán mondta, már leszarja kb. most megy intolerancia vizsgálatra ő is. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy vannak akik durván szarul vannak, mégse gondolnak semmi ilyesmire! Éli tovább sportosan az életét és jár utána a dolognak, de nem határozza ez meg a napjait.

Egy másik ismerősöm 3 évig(!) szenvedett ilyennel, már azt hitte valami nagyon komoly, végre normális helyre került és kiderült, hogy "csak" SIBO-ja volt, meggyógyult diétával. Pedig ő aztán durván volt. Ez ahhoz képest egy picit nudli nekem. Szóval én azt mondom sanszos a hipochondria és a nagy rlszük bizony tudja magáról hogy az és hogy ez hülyeség, mégis fél. Mert ez tudat alatti dolog, Tehát amit ide leírok lehet ő is tudja magában, de ez egy szorongás, olyan mint egy mániákus depresszió.

Ne függjön a neten és ne olvasson semmi után, ha tapasztal magán valamit!

2020. szept. 10. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!