Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Mennyi ideig csináltak eddig...

Mennyi ideig csináltak eddig átlagosan egy védőoltást?

Figyelt kérdés

Az érdekelne, hogy pl. egy TBC elleni védőoltást mennyi ideig csináltak

Kerestem forrást, de nem találtam

Ha valaki tudja, kérem küldjön hozzá valamilyen anyagot

Előre is köszi


2021. máj. 23. 21:48
 1/5 anonim ***** válasza:
Ez változó volt a különböző időszakokban. Alapvetően nem is igazán a hatóanyag fejlesztése volt hosszú idő, hanem annak az előzetes tesztjei (régen erre csak állatkísérletek voltak, ma már vannak szimulációk, meg sejttenyészetes vizsgálatok stb.), amikor már úgy látszott, hogy stabil a hatóanyag (eljárás), elkezdték kikisérletezni a segéd és vivő anyagoakt hogy a leghatékonyabb legyen. Majd jöttek a különböző klinikai vizsgálatok (először kis csoport, nagyobb csoport, placebo kontrollált kettős vak és társai /mint bármely gyógyszer esetén). Itt aztán évekig lehetett kísérletezni, mert csak akkor léptek át az egyik fázisból a másikba amikor már töviről hegyire kielemezték az adatokat. Egyrészt felgyorsult az adatelemzés, másrészt itt a Covid esetén "engedélyezték", hogy a klinikai tesztek után egyből lehessen alkalmazni, korábban jellemző volt, hogy vártak a "hosszútávú" hatások vizsgálatával is. Összeségében 3-4 vagy adott esetben még több idő is kellett egy-egy vakcina fejlesztéséhez.
2021. máj. 23. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Annyiban irreleváns, hogy nem hasonlíthatóak össze az akkori molekuláris biológiai ismeretek és diagnosztikai eszközök a maiakkal. Ez kb olyan kérdés, mintha azt kérdezném valaki, hogy lehet egy új számítógépes programot X idő alatt megírni, miközben 30 évvel ezelőtt tízszer annyi időbe telt?


Van egy nagyon jó blogbejegyzés a témában, érdemes elolvasni, ebben több szempont is le van írva:

[link]

2021. máj. 23. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, nagyon hálás vagyok szuperek vagytok:D

Kb. egy hónapja erről vitáztam valakivel, hogy én ezt hoztam fel érvként, miszerint eddig mindig megvárták a minimum 1 évet, sőt.

Ő pedig azt reagálta rá, hogy egyáltalán nem biztos, csak átvertek minket, mert semmilyen tudományos bizonyíték nincs rá, hogy tovább fejlesztették volna.

2.

De például ha a mellékhatásokra vagyunk kiváncsiak, akkor azonos az időintervallum vizsgálati szempontból a régi és a mostani időszakban. Nem igaz?

2021. máj. 24. 21:27
 4/5 anonim ***** válasza:

#3: Az a szép, hogy ez sem hasonlítható össze.

Mint írtam, más volt a tudásszint és más a technikai fejlettség.

Akkor is, amikor kész lett, beadták egy körnek, vizsgálták a hatást, ha jónak találták, elkezdtek vele oltani, mert kénytelenek voltak. Ha nem volt jó, fejlesztették. A tapasztalatok ezután jöttek.

És ma már rendelkezésre állnak a korábbi oltások során szerzett tapasztalatok, ami a régieknek nem volt.

A sars-cov 2-nél például nagyon sokat alapoztak a korábbi sars és mers kísérletekre. Az elölt kórokozós eljárás már ismert technika, a vektorvakcinát az ebolánál már használták tudtommal. Az mRNS-en meg a rákkutatásban dolgoznak évtizedek óta. Tehát volt alap. A régi oltások fejlesztésénél ez nem volt meg.

Na meg mivel vizsgálták akkoriban az alanyokat? Mit tudtak, és milyen szinten kimutatni? Ebben nem vagyok otthon, de biztos vagyok benne, hogy például a tüdőt nem CT-n nézték.

2021. máj. 24. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A penicilin történetéről van egy szenzációs könyv. Rengeteg érdekesség kideról belőle: André Maurois Fleming ​és a penicillin regénye - 1962
2021. máj. 24. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!