Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Mit tudok még csinálni a...

Mit tudok még csinálni a beleimmel? 😅

Figyelt kérdés

Szóval, már egy pár hónapja kínlódom vele. Gondoltam már mindenre mi okozhatja , cukor, inzulin, glutén, rák, fekély, Covid, ételallergia.. voltam több laborvizsgálaton, ahol minden eredményem jó lett, allergia vizsgálaton is voltam.. valószínű glutén érzékeny vagyok ezért már egy jó ideje nem fogyasztok glutént, de így sincs változás …

Sokszor van, hogy ébredés után … 5 perccel kb. érzem, hogy elkezd mozogni a belem… majd irány WC. Ami után általában nem lesz jobb, sőt van, hogy rosszabb lesz. Akkor szokott olyan is lenni, hogy mindig érzem, hogy mozog… majd hopp puki , utána egyfolytában jönnek a pukik😑 a bélmozgással együtt . Van, hogy olyan érzés mintha valami maradna a gyomromban , majd ez kiváltja a hányingert és van, hogy elmegyek hányni… ami öklendezésig jut el, mert nem jön ki semmi nyilván . Ami még hozzá tartozik, az az, hogy szédülés és fura közérzet is társul ezek mellé a problémák mellé.


Még olyan szokott lenni néha, hogy eszem… majd utána kb. fél órával megint érzem … a mozgást és olyan mintha megint éhes lennék .


Ha valaki tud még valami tanácsot adni … mit érdemes csinálni megköszönöm . Voltam hasi UH vizsgálaton is, gyomortükrözésre 13-án megyek. Volt még Antibiotikum kura is, után se változott semmi.



2021. szept. 8. 10:35
 1/6 anonim ***** válasza:
15%
Inkább probiotikum kellene nem antibiotikum.
2021. szept. 8. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Szedek/szedtem azt is. Eszek elég rostot is.. :/
2021. szept. 8. 10:44
 3/6 anonim ***** válasza:
48%

Lehet, hogy a glutén a probléma forrása, lehet, hogy nem, lehet hogy laktóz stb. 35 felett egyre több embernek van gluténérzékenységre hasonlító problémája. Az ok: az agyonnemesített kalászos gabona félék, sokkal több gliadin van bennük mint pl 100-150 évvel ezelőtt. Tulajdonképpen gliadin mérgezésnek is felfoghatjuk. Ez okozhat panaszokat: puffadás, székrekedés, hasmenés, gyenge immunrendszer, felborult bélflóra, áteresztő bélszindróma.

Ha a tükrözés eredménye is negatív, érdemes szerológiai vérvizsgálatot csináltatni. Ilyenkor a vérben lévő Ig antitesteket nézik. Ha van rá keret érdemes h2 kilégzési tesztet is csináltatni. Az megmutatja, hogy a rossz baktériumok túlszaporodtak e.

Azt nem írtad milyen antibiotikum kúra volt. Ilyenekre normix-ot szoktak felírni, de azt csak gasztroenterelógus írhatja fel. Szóval gyanítom nem ez volt.

A probiutikumok pedig csak addig segítenek amíg áthaladnak a bélrendszeren, sajnos nem telepednek meg és kezdenek el szaporodni. Tehát a saját bélflóra kiépítését kellene segíteni, megfelelő étrenddel.

Bakteriális túlszaporodás ellen pedig még a prebiotikumok sem segítenek, mert a rosszak is táplálkoznak belőle.

Fontos a ch megválogatása is, a rizs, krumpli, tészta, és egyéb gabonafélék glükózzá alakulnak, és ez táplálja a rossz bacikat is.

2021. szept. 8. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Normixot szedtem igen :D Gasztroenterologus írta fel. Volt glutén is nézve … ott elég pozitívnak tűnt az eredmény ezért is lesz tükrözés. Igazából zabpelyhet szoktam reggel/délelőtt enni.


Covid után voltam cöliákia vizsgálaton ott brutális magas Transglutaminase szint volt… valami 2450 es érték, másfél hónapja voltam ott már csak 0.94 volt. Gliadin is valami több száz volt.. most az is 6.5, de ugye az már pozitívnak számít .


Az a legidegesítőbb az egészben.. hogy szédülést , meg olyan érzést nyújt ez a belproblema mintha be lennék drogozva.

2021. szept. 8. 11:27
 5/6 Senior Séf ***** válasza:
20%

"35 felett egyre több embernek van gluténérzékenységre hasonlító problémája. Az ok: az agyonnemesített kalászos gabona félék, sokkal több gliadin van bennük mint pl 100-150 évvel ezelőtt."

Ha megengeded, még valamire rávilágítok, kedves 3-as. 25 éve még kovászolt kenyereket ettünk ma meg élesztőseket lehet csak kapni. A kovászolás során a glutén gliadinra és gluteninre bomlott, és ebben a formában már nem okozott áteresztő bél szindrómát. Az élesztős kelesztés során azonban megmarad a glutén, ami egy ragacs, és leradírozza a vékonybél falát borító nyálkaréteget. Ha a bélfal áteresztővé válik, emésztetlen fehérjemolekulák szivárognak a véráramba, autoimmun folyamatok sorát indítva el.

Ezzel azonban nem a bélflóra elhanyagolhatóságára akartam utalni. Annak rendbetétele, és rendben tartása mindennél előrébb való.

2021. szept. 10. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
0%
Esetleg kipróbálhatnád a glutamint. Jó hatással van a belflorara és a belfalra is.
2021. szept. 10. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!