Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Colitis Ulcerosa?

Colitis Ulcerosa?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Az elmúlt napokban Colitis Ulcerosaval diagnosztizáltak. Lassan 4 hete tart a dolog. Elég fiatalon kezdődött ez most, ugyanis 16 éves vagyok (fiú). Azt mondta a doki, hogy mindenféleképpen hagyjam ki az étrendemből a tejtermékeket és hogy ne egyek sok rostos dolgot. Ma kezdtem el szedni a gyógyszereket (szteroidokat) de még nincs különösebben változás (bár nyílván ez az első nap kezelés után csoda is lenne) Aki már régebb óta küzd a betegséggel, neki milyen észrevételei vannak? Körülbelül mennyi időn belül enyhülnek a tűnetek a gyögyszerek hatására? A tejtermékeket növényi tejekkel és tejtermékkel helyettesítem, ami pedig a rostos ételeket illeti, délelőtt eszek egy banánt és ennyi.

Tudnátok javasolni valamit, hogy ne kelljen gyökeresen megváltoztanom mindent a betegség kezelése érdekében?



2023. febr. 7. 22:50
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Itt sok hasznos infót találsz: [link]
2023. febr. 7. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Csabi34 ***** válasza:
5%

Néhány tanács:


Fogyassz több zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát, amelyek sok rostot tartalmaznak.


Kerüld a fűszeres, magas zsírtartalmú ételeket, mert ezek megnehezíthetik a bélműködést.


Fogyassz elegendő fehérjét, például csirkemellet, halat, tofut vagy fehérjeporokat.


Fogyassz sok folyadékot, különösen vizet.


Igyál növényi tejeket, például mandulatejet, rizstejet vagy szójatejet, hogy kiküszöböld a tejtermékek fogyasztásának káros hatásait.


Kerüld a fokhagymát, a borsót, a babból készült ételeket, mert ezek nem jók a beleknek.


Fogyassz kis adagokban, rendszeresen, hogy megelőzd a túlzott evést.

2023. febr. 7. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Ezt nagyrészt magadnak kell kitapasztalni. Benne vagyok Facebook-on több csoportban is, ahol ilyen betegek vannak. Ha írnék egy listát, hogy kinek mi okozott panaszt, akkor kb fényevőnek kellene lenni.


Ami viszont fixen kerülendő, akkor is, ha épp nyugalmi időszakban vagy, azok a csípős ételek, azokat ne is próbáld. A puffasztó ételek is ilyenek, pl bab, lencse, hasonlók. Bár én pl módjával bírom a karfiolt és a borsót nyugalmi időszakban.


Az apró magvas gyümölcsök sem jók (eper, szeder, málna, stb). Úgy tudom ezekkel az a gond, hogy a magvak beágyazódhatnak a bélfalba amitől mégjobban begyullad.


Az olajos magvakat is kerülni kell, de mikor tünetmentes vagyok, akkor időnként az is belefér.


Nekem elsőnek már másnapra segített a gyógyszer, de nekem akkor még elég volt a Salofalk. Most 5 év után már nekem is szteroid kell, de azt mondta az orvos ez lassabban hat. Én 2,5 hete kapom, de még nem vagyok teljesen tünetmentes.

2023. febr. 8. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Milyen szteroidot és milyen adagot szedsz?
2023. febr. 8. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
A szteroid neve Medrol. 16mg-os és minden nap reggel 4db-ot veszek be belőle (64). Ezen kívül még szednem kell (szintén reggel) egy ilyen gyomorvédő gyógyszert (1db), valamint este immungyengítő tabletta (1db)
2023. febr. 8. 16:25
 6/18 anonim ***** válasza:

Jézusom...Hol kezelnek és pontosan mi a diagnózis, azon túl, hogy colitis? Mekkora területen van begyulladva a vastagbeled (hány centin)?

Nem akarlak elkeseríteni, de készülj fel az elég kellemetlen mellékhatásokra, ugyanis a medrol baromi erős gyógyszer és te elég magas dózist kapsz. Meddig kell ezt szedned és hogy kell majd leépíteni?


A kérdésre egyébként a válasz, hogy valószínűleg pár nap még és jelentősen javulni fogsz. A diétát pedig neked kell kitapasztalnod, ugyanis, amit az egyik ember tolerál, azt a másik nem és fordítva.

Általánosan viszont a tejet, alkoholt, túl sok zsírt és minden csípős (!!!) dolgot kerülni kell.

A csípősre mondanám (bors, chili stb), hogy zéró tolerancia, mással azért kísérletezhetsz.

Azt is hozzátenném - bár gondolom elmondták -, hogy a betegség alakulására a táplálkozás nincsen bizonyítottan hatással.

2023. febr. 8. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

hát tudomásom szerint az nagyjából egész vastagbelem fekélyes, ezen túl semmi különöset nem mondott a doki.

Érdekes hogy nálam alakult ki ilyen, mert amúgy a barátaimhoz meg a koromhoz képest fitnek számítok. Elhízott sem vagyok. Különben még szerencsére nem tapasztaltam semmilyen mellékhatást, remélem továbbra sem fogok. Jövő csütörtökön megyek laborvizsgálatra, megnézik hogy javult-e a dolog.

2023. febr. 8. 19:12
 8/18 anonim ***** válasza:

De meddig szeded?

Amúgy véletlenül se hagyd abba magadtól vagy hagyj ki napot.

Mellékhatása meg szinte 100%, hogy lesz, de most a lényeg, hogy elmúljon a gyulladás.

A fittségnek, elhízásnak meg semmi köze ehhez, kutatók sem tudják a CU kialakulásának okait, még azt sem lehet mondani biztosra - bár feltételezhető -, hogy ez egy autoimmun betegség.

2023. febr. 8. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Hát kaptam 10 napra elég adagot és feltételezem a vérvétel után amint kiderül hogy hat-e a cucc akkor maradok ennél és nem megyünk tovább a biológiai kezelésre.
2023. febr. 8. 19:30
 10/18 anonim ***** válasza:
Ühm...Érdekes, maradjunk ennyiben.
2023. febr. 8. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!