Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Lehet nagyobb a pajzsmirigyem...

Lehet nagyobb a pajzsmirigyem pajzsmirigy túlműködéstől vagy erős D vitamin hiánytól?

Figyelt kérdés

24 éves vagyok, nem hiszem, hogy daganatom lenne, a családban sem fordult elő ilyesmi.

Viszont voltam vérvételen, és az egyik hormon nagyobb volt a kelleténél. Utánaolvastam, és ennek az oka lehet a pajzsmirigy túlműködés is.

1 hete észre vettem, hogy az ádámcsutkánál mintha picit duzzadtabb lenne mindkét oldalon.

Lehet ez a pajzsmirigy? Normális, hogy meg van picit nagyobbodva?


2 hét múlva van csak időpontom az endokrinológusnál, de kissé megijedtem.


A vérvételen az is kiderült, hogy eléggé erős D vitamin hiányom van, az orvos egy nagy dózisú gyógyszert azonnal fel is írt.


Vagy mindez csak a D vitamin miatt van?



2018. jan. 28. 18:51
 1/9 anonim ***** válasza:
Vérvételből D vitamin hiány? ez nekem kicsi új
2018. jan. 28. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Vitaminra és hormonokra nézték.
2018. jan. 28. 20:22
 3/9 anonim ***** válasza:
értem, elnézést aszittem hogy sima laborvizsgálatból. Amugy igen túlműködésnel megszokott növekedni a pajzsmirigy, alulműködésnél pedig összezsugorodik
2018. jan. 28. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Lehet túl- vagy alulműködéstől is. Itt olvashatsz róla részletesebben:

[link]


Melyik értéked volt magas? Elsőre általában csak a TSH-t szokták nézni, de nem tudom, nálad ez most hányadik labor. A magas TSH egyébként alulműködést jelez.

Ha írsz egyéb értékeket is (már ha voltak: aTPO, aTG, fT3, fT4, rT3), akkor megpróbálok kicsit segíteni.


D-vitaminhiányról nem tudom, okozhat-e ilyet. De szedjed csak nyugodtan, sok előnyös hatása van.

2018. jan. 28. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

THS-t nézték csak, az nem volt magas, hanem a minimum határértékhez volt közelebb (0.30 az alsó érték, nekem 1.48 volt)

Több ilyen értéket nem néztek.

A D vitaminnál 2-t is néztek:

Az egyik alsó határértéke 30 volt, nekem ott 9 volt a mért érték, a másiknál 70 volt az alsó határérték, nekem ott 22 volt.

Hormonoknál meg valami sexualhormon globulin volt magas.

2018. jan. 28. 21:05
 6/9 A kérdező kommentje:

A hajam is hullik, bár nem nagyon, de erősödött a kopaszodás, és tényleg szemmel láthatóan. :(

Ha ez a pajzsmirigytől van, visszanő?


Amúgy azért gondolom a túlműködést, mert fogytam megint picit. 72 körül voltam, most 69.

2018. jan. 28. 21:10
 7/9 anonim ***** válasza:

Rákerestem, D-vitamin hiánytünetek között nem találtam a tieidet, szóval valami más lesz a háttérben. Lehet, hogy az a bizonyos női hormon, amit említettél, majd a doki megmondja remélhetőleg...

A TSH-d tényleg referenciatartományon belül van, ilyenkor nem szokták tovább vizsgálni. Pedig - nem ijesztgetni akarlak, de - a pm-betegek kb. 10-20%-ának normál szintű a TSH-ja. Aztán csak hosszú idő múlva derül ki a betegség, amikor már magas lesz a TSH is... Saját tapasztalat, sajnos.

Szóval ha az endokrinológus nem mond semmi érdemit, és/vagy nem akar kivizsgáltatni (ultrahang is kimutatja egyébként az eltéréseket), akkor megéri privát megcsináltatni azokat a laborokat, amiket fentebb írtam, kb. egy tízes lehet most max. (Nem magánklinikán, hanem pl. a Centrumlabnál.)


Az utolsó kérdésedre: ha pm miatt hullik a hajad, akkor igen, lehet, hogy visszanő - alulműködésre hormontablettát szoktak adni, így elvileg a hiánytünet megszűnik. (Gyakorlatilag meg nem tudom, mert nekem speciel a hajam egyáltalán nem hullik szerencsére, de vannak olyan tüneteim, amik már csak a diagnózis után pár hónappal jöttek ki, tehát hormontabi mellett... Mondjuk, nekem nem szimpla alulműködés, hanem Hashimoto, az meg aztán egy külön történet...)


Amit a vizsgálatig tudok tanácsolni: elkezdhetsz szedni szelént, azt a dokik is szokták javasolni, csak kisebb mennyiséget. Én a javasolt dupláját szedem, és organikusat, mert annak jobb a felszívódása. Ha nincs is pm-ed, rövid távon ártani nem fog a plusz szelén. E-vitaminnal együtt vedd be. A többit csak a funkcionális dokik szokták mondani: szedhetsz omega3-at is, ill. B-vitamint és magnéziumot, ezek az "alapok" (a d-vitamin mellett).

2018. jan. 28. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Én D-vitaminnál találtam hajhullás tünetet pl, ezért nem értem.
2018. jan. 28. 22:22
 9/9 anonim ***** válasza:

Akkor passz, amelyik oldalt néztem, ott nem volt. :O

És hát nagyon-nagyon jó lenne, ha tényleg amiatt lenne, mert ezt egyszerű megváltoztatni, csak fel kell tölteni a "raktárakat".

Majd írj, hogy mi történt. :)

2018. jan. 28. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!