Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Pajzsmirigy alulműködésem...

Pajzsmirigy alulműködésem van, mégis magas a pulzusom. Valaki van még így rajtam kívül?

Figyelt kérdés
1 hónapja diagnosztizálta a háziorvosom, hogy gond van a pajzsmirigyemmel, vagyis alulműködik. Több okból kifolyólag megkérdőjelezhető, ugyanis vékony vagyok és a mérleg egyre kisebb számot mutat, hiába eszek rendesen. Vérnyomásom normális, 110/74-et mértem legutóbb, igaz nem volt mindig ilyen, inkább magas volt. A pulzusom viszont ritkán megy 90 alá. Most 107-et mért a gép. L-THYROXIN 50g-tablettát szedem 1 hónapja, azelőtt max. csak 95 volt a pulzusom. A lábam meg vizesedik, arra kaptam kompressziós harisnyát. Ahogy olvasgattam, ez mind inkább a túlműködésre jellemző tünet.

2018. máj. 22. 19:25
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Mi alapján diagnosztizált a háziorvos? Mennyi volt a TSH-d és az aTPO-d? Ki írta fel a hormontablettát?


Van egy "sejtésem" amúgy, de azért megvárom a válaszaidat.

2018. máj. 22. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
A háziorvos írta fel. De gondolkozom rajta, hogy átmegyek másikhoz, mert nagyon furcsa nekem.. Németországban élek és kezdetekben nagyon nagy előny volt, hogy ő is magyar, azt hittem, hogy csak ő létezik. A véreredményt én nem kapom meg, de holnap is mennem kell és megkérdezem, hogy lehetne-e, hogy kinyomtassák. 4,7 a TSH, a többi értéket nem tudom.
2018. máj. 22. 23:08
 3/9 A kérdező kommentje:
És még csak 23 éves vagyok, mi lesz velem 40 évesen? Én nem akarok orvoshoz járkálni... Dolgozni alig járok be, mert bemegyek és rá egy órára már minden bajom van. Legutóbb 1 napig bírtam, azt is az asztalnak támaszkodva és tornáztatva a lábaimat, mert úgy bedagadt és könnyeztem a fájdalomtól. Egyszer szabin volt a dokinő, így másikhoz mentem látáselmenős fejfájással.. (na az meg a másik baromi jó örökségem) Egyből beutalt a kórházba. Olyan elegem van már. Semmi más stresszforrás nincs az életemben, csak ezek.
2018. máj. 22. 23:22
 4/9 anonim ***** válasza:
83%

Nos, nem kicsit lesz bonyolult, de ez van. :(


Először is: a 4,7-es TSH még nem olyan "vészes". De... Sajnos Magyarországon is és még sok más országban is szinte kizárólag erre alapozzák a kezelést, ami a pm-hormont tartalmazó tablettában ki is szokott merülni.

Sokszor ráadásul anélkül gyógyszereznek, hogy a többi pm-hormon értéket, ill. az autoimmun betegséget jelző ellenanyagszinteket rendszeresen vizsgálnák.

Ilyen TSH mellett még simán rendben lehet a T3 és T4 hormonok szintje, ez esetben teljesen felesleges a hormontabletta.

Ellenben tudni KELL, hogy mi okozza az alulműködést. Mert ha szimpla jódhiány, akkor plusz jód bevitelével viszonylag hamar rendbe lehet hozni. De ez csak az esetek 10%-a. A másik 90% autoimmun eredetű, az ún. Hashimoto-thyreoditis. Az AI betegségeket jelenleg "kicsit kordában tarthatónak", de gyógyíthatatlannak tartják a hagyományos orvoslásban, ezért nem is szoktak foglalkozni vele igazán, pedig bizonyítottan javítható a helyzet.


A Hashimoto undok egy állapot, rengeteg lehetséges tünettel, amik lehetnek túl- vagy alulműködéses tünetek is, felváltva, vagy akár egyszerre is.

Viszont ugyebár a feleslegesen bevitt hormonok miatt is lehetnek túlműködéses tünetek, hiszen a szervezet által termelt normál mennyiséghez hozzáadódik a tablettában lévő hormonmennyiség.


Tehát először is tudakold meg, milyen értékeket mértek pontosan. Ha csak TSH-t, akkor kérj további pm-markereket:

fT3

fT4

rT3

aTPO

aTG

Plusz jódszintet.

Ha volt mérés, és nem akarja odaadni a doki a leletet, akkor az adatokat írd fel egy papírra.

Ha nem volt mérés, és nem is akar most sem, akkor tanácsos lenne privátban méretni. - Kereshetsz másik orvost, ha ez a szándékod, de nem sok olyan van, aki jól ismeri ezt a területet, az endokrinológusok is több évtizeddel vannak lemaradva (az egyik nagyon profi magyar endokrinológus szerint...)


És akkor még valami, a túlműködéses tüneteid miatt (mert a fogyás, a magas pulzus és a vizesedés tényleg az):

Nekem tavaly júniusban diagnosztizáltak Hashimoto-t, 8 körüli TSH-val, és 770-es aTPO-val (utóbbi a megengedett érték bő 80-szorosa... De kb. semmit nem mondtak róla, csak hogy "az aTPO soha nem fog lecsökkenni", ill. hogy x idő alatt a szervezet immunrendszere teljesen elpusztítja a pajzsmirigyet, de sebaj, mert van hormontabletta, úgyhogy "ezzel ötezer évig el lehet élni". És szedjek napi 50 mg tablettát, plusz 100 mcg szelént is. Ennyi.

Nekem azelőtt alig voltak tüneteim, utána már lettek... De amikor panaszkodtam, azt mondták, ez ezzel jár...

Decemberben privátban mérettem aTPO-t, még magasabb volt (880), akkor akadtam ki teljesen. Elkezdtem hát "művelődni", mert nem akartam belenyugodni. Vitaminokat és ásványi anyagokat szedek, ill. néhány életmódbeli változás volt szükséges. Az aTPO-m februárra lement 640-re.

Még előtte, december-január folyamán sokszor szaladt a pulzusom, ki akart ugrani a szívem stb. - Szerencsére egy normális gasztroenterológushoz kerültem más probléma miatt, aki Hashi-ban is otthon van valamennyire, és azt mondta, pár napig ne szedjem a gyógyszert, hiszen túlműködéses tüneteim vannak. Nem szedtem, jobban lettem. Újból elkezdtem szedni, megint rosszabbul lettem. Így leálltam a gyógyszerrel (az endokrinológus orvos még nem tudja, azóta nem voltam kontrollon), és a múlt héten mérettem ismét privátban pm-markereket, alig van eltérés a februárihoz képest, amikor még szedtem a gyógyszert, abszolút a normál tartományon belül van minden, tehát tényleg nincs szükségem a hormontablettára. (Az aTPO-m viszont most sajnos csak keveset csökkent, 610 lett. De ez is csökkenés, szemben azzal, amit az orvos mondott.)


Szóval vagy a saját kezedbe veszed az egészségedet, vagy valami normális orvost keresel, ha szükséges. Neked annyiban szerencséd van, hogy ha kiderül, hogy Hashimoto, akkor Németországban vannak funkcionális orvosok, akik tényleg tudnak segíteni.

2018. máj. 23. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Én is így vagyok. Már 9 éve lassan, hogy gyógyszert (Letrox 50) szedek alulműködésre. De a pulzusszámom elég magas. Tavaly voltam kardiológián, mert a háziorvosom szivzörejt hallott, de nem az volt, csak a gyors szívverés miatt hallotta annak. A TSH-m rendben van, viszont nem rég egy vérvétel kimutatta, hogy Hashimoto gyanús vagyok.
2018. máj. 23. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Azt nem tudom, mi lehet a "Hashimoto-gyanús"...

Ha az aTPO vagy az aTG magasabb a referenciaértéknél, akkor az Hashimoto. Ha nem magasabb, az sem zárja ki 100%-ig, de majdnem.


Mindenesetre figyelmetekbe ajánlom:

[link]

és egy magyar oldal, bár nem nagyon "él", de a régi cikkek között vannak nagyon hasznosak:

[link]

Plusz még egy, bár ez zárt csoport:

[link]

2018. máj. 23. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Azért írtam, hogy Hashimoto gyanús, mert az aTPO és az aTG plusz jeles lett a vérvételi eredményen, de orvos még nem erősítette meg, csak én olvastam után. De mivel nem vagyok orvos, így nem állíthatom váltig, hogy valóban Hashimoto.
2018. máj. 24. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ja, hogy úgy értetted...

Én sem vagyok orvos, csak "szükségből szakképzett Hashimoto-s". :D

Az orvosok is a laborleletek alapján diagnosztizálnak. Nekem pm-ultrahang volt először, az uh-s doki mondta, hogy valószínűleg Hashi lesz ez, de a labor a döntő.


Szóval sajnálom. De fel a fejjel,

2018. máj. 24. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Bocs, véletlenül elküldtem félbehagyva.


Szóval fel a fejjel, mert bár ez a betegség sokkal-sokkal komolyabb, mint ahogy azt a dokik előadják (vagy inkább eltitkolják...), de minél előbb teszed meg az első lépéseket, annál jobb.

A fenti linkek rengeteget segítenek, igaz, szabad idődtől függően több napi vagy heti olvasnivaló, de rá kell szánni az időt.


Amúgy mennyi lett pontosan az aTPO-d és az aTG-d, ha nem titok?

2018. máj. 24. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!