Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » PCOS okozhat elhúzódó, erős...

PCOS okozhat elhúzódó, erős vérzést?

Figyelt kérdés

Nemrég diagnosztizáltak PCOS-t és inzulinrezisztenciát. Az ultrahangon sok apró cisztát látni, ezen kívül mindenfajta rossz tünet megvan. A menstruációm nem kimaradó és gyenge, hanem rendszeresen megjön, viszont nagyon erős és elhúzódik akár 10 napra is már évek óta. Ezt okozhatják a ciszták, esetleg progeszteronhiány, inzulinrezisztencia? Már tartom a szigorú diétát nyár eleje óta, és bár a közérzetem javult, fogytam is pár kilót, pont amennyit kellett, a vérzéseimet továbbra nem szabályozta be. Mivel tudok erre rásegíteni?

Egyébként a hormonjaim nincsenek nagyon elcsúszva, kisebb eltérések vannak, progeszteron általában kissé alacsony, de ahogy írtam, cisztából elég sok van. Endometriózist néztek pár éve, nem volt. A legutolsó orvos és dietetikus kivételével, akik diétára fogtak, az összes fogamzásgátlót akart nekem adni, de azt nem szedek.

Mik a tapasztalatok?



2018. aug. 3. 11:22
 1/9 anonim ***** válasza:

Ez progeszteron hiány. Norcolutot ha adnak akkor fél-1 évig jó a hatása, de első körben, ha alapos az orvosod, akkor eü küretre fognak küldeni. Mert komolyabb probléma is lehet a háttérbe.

A PCOS az plusz probléma nálad. Ettől elkülönül.

2018. aug. 3. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A Norcoluttól viszont hízni fogsz, akár milyen diétát is tartasz és fogyizol. cca 10-15kg és fél év mire kiürül belőled.
2018. aug. 3. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Mi lehet még esetleg a gond? :( Irdatlan sok orvosnál jártam már, de hosszú évek szenvedése után is csak egy PCOS diagnózist kaptam, és állítólag ha pár hónapig betartom a szigorú diétát, akkor rendeződik a vérzés. Csak ebben nem vagyok már biztos, az orvosok meg nem mondanak többet.

Sokszor voltam ultrahangon, miómát nem találtak, ugye endometriózist sem, a progeszteron viszont sokszor tényleg alacsony volt. Néha a pajzsmirigy is magasabb volt pár tizeddel, de sosem kaptam rá gyógyszert.

Esetleg a természetes progeszteron pótlás segítene? Például a krém. Nem nagyon szeretnék több gyógyszert szedni, sajnos elég sok mindennel teletömtek az utóbbi években, teljesen feleslegesen. Én hülye egyszer a fogamzásgátlóba is belementem, annyira el voltam keseredve, de csak rontott a helyzeten... szeretném végre a gyökerében megoldani a problémát, ezért reménykedtem, hogy az inzulin kavarhat be esetleg ennyire a hormonokba.

2018. aug. 3. 11:59
 4/9 anonim ***** válasza:

3 Azért kell eü küret, hogy megnézzék,a kaparékba nincs-e rákod. Mert hogy ez a vérzés annak is lehet a jele.

Szóval én a helyedbe tuti, hogy más orvost is keresnék.

Első körben egy nőgyógyász-endokrinólógust.

Aztán ennek van ám még lelki oka is.Ha nem a megfelelő kapcsolatban vagy, vagy nem tudja a lelked feeldolgozni az adott kapcsolatban lévő dolgokat.

2018. aug. 3. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Értem. :( Köszönöm a segítséget!
2018. aug. 3. 12:13
 6/9 anonim ***** válasza:

"Azért kell eü küret, hogy megnézzék,a kaparékba nincs-e rákod. Mert hogy ez a vérzés annak is lehet a jele."


Azért ne akarjunk már mindenkit kikaparni. Az, hogy kell-e küret annak is függvénye, hogy a kérdező hány éves. Huszonéves fiatalt nem kapargatunk elhúzódó vérzés miatt, hanem gyógyszeresen próbáljuk kezelni.

2018. aug. 3. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

23 vagyok. Amúgy igazság szerint így hirtelen nem is tudnék hova visszamenni ilyet kérni, tényleg nagyon sok orvoson és vizsgálaton túl vagyok már. Még tumormarkereket is néztek már, a rákra visszatérve, de semmi. Hüvelyi ultrahangon sosem láttak semmi nagyon kórosat, méh teljesen oké, petefészkek nincsenek megnagyobbodva, egyedül a ciszták ugye...

Ezért sejtem úgy, hogy tényleg ezek, és a hormonzavar áll a háttérben. Bár az enyémnél vannak súlyosabb laboreredmények is, de lehet, hogy nekem ez is elég a hosszan elhúzódó, pecsételő vérzéshez. Talán a pajzsmirigy sem működik tökéletesen a ki-kiugró értékek miatt, de annyira minimális az is, hogy nem írtak fel semmit.

Van valakinek tapasztalata a progeszteron krémről? :) Megpróbálnám a természetes hormonpótlást, persze folytatva az inzulindiétát.

2018. aug. 3. 12:46
 8/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Velem ugyanez van és nagyon tanácstalan vagyok. Én már 25 vagyok de lassan 3 éve nem sikerül megoldani ezt a vérzéses problémát. Rengetegszer voltam én is orvosnál, magánba jártam már egy idő után. Nekem nem volt igazolható a PCOS (sem hüvelyi és hasi ultrahanggal sem), viszont nagyon sok tünetem megvan, így az orvosom azt mondta, nem minden lánynál van meg az a tipikus UH kép, de attól még PCOS lehet az illető. Viszont én progeszteron hiányra gyanakszom, a kettő nyilván összefügg.

Én vékony, magas lány vagyok, nincs gond a testsúlyommal, de ez nem jelent ebben az esetben semmit. Szeretném én is elkezdeni a diétát, amit te is. Tudnál nekem erről írni bővebben? Előre is köszönöm szépen!

Jobbulást neked!

2018. aug. 14. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Szia!


Először is köszi. :) Egyébként én is így hallottam, hogy nem mindig vannak ciszták. Szóval minden PCOS-es inzulinrezisztens, de nem minden inzulinrezisztens PCOS-es. Az azért jó, hogy nálad még nem jött elő, vagy egyáltalán nem is vagy rá hajlamos, szerintem így könnyebben kezelhető a dolog. A progeszteronhiány tényleg valaminek a következménye szokott lenni, és nem az oka, ami általában az IR. :( Pajzsmirigy is okozhat még ilyen tüneteket, de sokszor abba is csak "bekavar" valami, szóval ha nincs megszüntetve az ok, akkor felesleges azt kezelni.

Nekem a lisztérzékenység is okozott vérzészavarokat még sok-sok éve, és amint elkezdtem a diétát, sokat javult. Esetleg ennek még utánajárhatnál. Nekem utána viszont (gondolom én), jött az IR, ami kezeletlenül maradt, és azóta megint egészen elképesztő ciklusokat produkálok. Ugye nálam igazolhatóak a kis ciszták.. :(

Amúgy az IR diéta lényege, hogy a vércukorszint a lehető legegyenletesebb és legstabilabb legyen egész nap, mert akkor az inzulin is szépen emelkedik és csökken, nem dobálja magát, ami kavarja a hormonokat, hiszen az inzulin maga is egy hormon. Van egy minimum mennyiség, elosztva napszakokra és étkezésekre, amit meg kell enni egy nap. Ezt szénhidrátokban kell számolni, méghozzá grammban (ugye minden zacskón fel van tüntetve ez a szám). Ami fontos még, hogy legnagyobb részben lassú felszívódású dolgokat kell enni, ami azt jelenti, hogy mindent el kell hagyni, ami eddig normálisnak tűnt, pl. rizs, krumpli, tej. Ami jó hír, hogy mindezeket helyettesíteni lehet és kell is - pl. a fehér rizs iszonyatosan és hirtelen megdobja a vércukrot és az inzulint, de helyette lehet barna rizst enni. Nézni kell még az ételek glikémiás indexét is, úgyhogy elég sokrétű a diéta... a dietetikus sem mondott el sajnos mindent, úgyhogy én 1 hónapig bújtam az internetet, szerintem a létező összes tapasztalatot és cikket elolvastam erről. :D Addigra már elkezdtem így kajálni, de mivel minden napra jutott valami új információmorzsa, csak nemrégiben "tökéletesítettem".

Például ennek a cikknek az első része egész jól összefoglalja a dolgokat:

[link]

Itt meg egy mintaétrend:

[link]

Így elég drasztikusnak tűnhet az egész, de nem az. :) Azt hittem, hogy majd éhezni fogok, de konkrétan életemben nem ettem még ennyit szerintem. Kiszámolva mondjuk az 50 gramm CH-t ebédre brutális mennyiségű tésztát vagy barnarizst jelent. Mióta tartom, sosem vagyok éhes, mégis fogytam (azt a 2-3 kilót, alapvetően én is vékonyabb testalkatú vagyok). Meg először fogtam a fejemet, hogy úristen, mindent számolgatni kell, de nagyon hamar bele lehet jönni, és valóban érzem, hogy a vércukorszintem egész nap stabil, nem szédelgek, remegek. Neked is ilyen tüneteid vannak? Terheléses vizsgálaton voltál már, amivel igazolták az IR-t, vagy csak gyanakodsz?

Ha van még bármi kérdésed, akkor nyugodtan írhatsz akár privátot is, szívesen segítek, amennyit tudok. :)

2018. aug. 15. 12:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!