Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Ez laktózérzékenységre utal?...

Ez laktózérzékenységre utal? Esetleg valami fehérje lebontási problémára?

Figyelt kérdés

Már tavaly nyáron is észrevettem, hogy fagyizás után "kavarog" a gyomrom, de különösebben nem foglalkoztam vele. Azonban folyamatosan egyre rosszabbul éreztem magam pl. a tejtől, tejföltől, joghurttól. Szintén azt éreztem, hogy kavarog a gyomrom, hogy hányingerem van, illetve kellemetlen szájszag is társult hozzá, ezt én éreztem saját magamnak.

Egy ideje tojást sem fogyasztok, mert attól is ugyanezeket a tüneteket észlelem.

A sajt az egyedüli kivétel, de igazából azt egy hónapban ha egyszer eszem.

Eddig betudtam annak, hogy biztos laktózérzékeny vagyok, majd valamikor, egyszer elmegyek vizsgálatra.

Azonban ma családi kertipartin elfeledkeztem magamról, és ettem egy jó nagy szelet Oroszkrém tortát, ami tele volt nyomva tejszínhabbal. Pár falat után hányingerem lett, így felhozódott ez a téma. Mondja a rokonom, hogy ő úgy jött rá az érzékenységre, hogy rettenetes, vizes hasmenése volt, a fiának meg kiütései lettek. Mikor hazajöttem, rákerestem, és valóban ezeket írják, mint legtipikusabb tüneteket.

Akkor most mégsem arra utalnak a tüneteim? El kellene mennem valamilyen vizsgálatra?


2018. szept. 1. 19:09
 1/2 anonim ***** válasza:
Igen, el kell menni a háziorvoshoz, aki eligazít. Ha kiderül a laktóz vagy tejcukor érzékenység, akkor le kell mondanod a tejről, sajtról vajról, szal mindenről, ami tejes. Nem gyógyítható. Ez van.
2018. szept. 1. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az már elég súlyos állapot, ha vizes hasmenés van. A kiütések meg tudomásom szerint a tejallergiánál vannak, ill. a tejfehérje-allergiánál.

Szóval a kezdeti állapotban enyhébbek a tünetek, lehet puszta émelygés, vagy gyengébb hasmenés, vagy egyszerűen csak a szokásosnál lazább széklet; és ezt az elfogyasztott laktóz mennyisége is befolyásolja.

Egyéni, hogy kinek mikor kezdődnek a tünetek, és az is, hogy mennyit bír még.

A sajtokban egyébként kevesebb laktóz van, a kemény sajtokban főleg, szóval ezeket sokan meg tudják enni gond nélkül.


Ha biztosat akarsz tudni, kérj beutalót a házi orvosodtól a gasztroenterológiára. Onnan el tudnak küldeni laborba különböző ételintoleranciák kiderítése céljából (pl. a tojás), ill. a laktózérzékenységet is meg tudják állapítani többféle módon is. Szerintem a legegyszerűbb az ún. szájnyálkahártya-törletből történő kimutatás, mert az gyorsan megvan, és abszolút fájdalommentes. Annyi hátránya van, hogy egyrészt fizetni kell érte (nekem 5 ezer forint volt), másrészt pedig így "csak" a genetikai hajlamot nézik, és ez alapján nem mindegyik doki írja meg az adókedvezményhez szükséges igazolást. Az én gasztrós orvosom azt mondta, hogy a gasztroenterológiai társaság állásfoglalása szerint csak a kilégzéses teszt elfogadható erre a célra, mert az a jelenlegi állapotot mutatja, és az érzékenység mértékét is. Ezzel szemben a neten találtam olyan cikkeket, amelyek ezt nem említették; ill. az én házi orvosom is simán megírta az igazolást a genetikai vizsgálat eredménye alapján.

Érdekességként megjegyzem, hogy ezen a leleten szerepel az is többek között, hogy az intoleráns személyeknek 10 éves kor felett már nem tanácsos tejet és tejtermékeket fogyasztani. Ehhez képest nekem soha semmi bajom nem volt tőlük egészen pár hónappal ezelőttig, holott már 40+ vagyok, és nagyon sokat fogyasztottam tejet, kakaót, joghurtot, túrót, sajtot, kefirt. (Utóbbi szintén alacsony laktóztartalmú egyébként.)

2018. szept. 1. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!