Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Hasi szervek vizsgálata...

Hasi szervek vizsgálata rákmegelőzés céljából - hol és mit?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Már egy ideje vissza-visszatérő gyomorfájdalmaim vannak. Nem erősek, de aggasztóak. Nem vagyok még "öreg", de azért már harmincon túl, és hát mindig a megelőzésről papolnak... Szeretnék befizetni egy komplex, hasi szerveket alaposan kivizsgáló csomagra. Én úgy tudom, hogy a hasi UH baromira nem garantálja, hogy kiszűrik, ha baj van. Vagy látszani fog rajta, vagy nem. Szóval ha már pénzt áldozok erre, akkor inkább fizetek többet, de ne egy UH-val intézzük ezt el. Igen ám, csakhogy az összes magánklinika szűrőcsomagjában ezt a nyomorult ultrahangot írják. Még a 100 ezer forint feletti csomagokban is...

Valakinek van bármi tapasztalata, tanácsa? Hol, mire fizessek be, hogy tényleg megbízható eredményeket kapjak?

Előre is nagyon köszönöm!



2019. jan. 30. 16:56
 1/8 anonim ***** válasza:
Te nem hinnél még az Atyaúristennek sem. Úgyhogy kár a pénzért. Különben egy jó belgyógyász , egyszerű tapogatásos vizsgálattal simán megmondja, van e baj odabent.
2019. jan. 30. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Azért az ultrahang van mindben, mert már régen rossz ha bármilyen képalkotó vizsgálaton is megjelenik a tumor. Az ultrahang is csak beetetés hogy alaposabbnak tűnjön a dolog, de a rák szempontjából igazából teljesen mindegy.

Tapintási és labor eredmények a döntőek ilyen esetben.

2019. jan. 30. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Diagnosztikai centrumokban lehet végeztetni natív és kontrasztanyagos teljes has-, illetve medence MR vizsgálatot végeztetni önköltségesen is. Bár mi szakmailag nem tartjuk kifejezetten szükségesnek az ilyen nagy területre kiterjedő "prevenciós" szűréseket, ha ez megnyugtatja a páciens lelkét, akkor befizethet rá. Azért az MR-t ajánlom, mert egyrészt nem jár káros hatásokkal, ellenben a CT-vel, másrészt kifejezetten a lágy szövetek vizsgálatára alkalmas. A toponári (Kaposvár mellett) egészségügyi központnak van árlistája a neten. [link]
2019. jan. 30. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Kedves első. Sajnálom, hogy annyira szomorú az életed és annyira bosszús ember vagy, hogy a legelső mondatoddal is egy alaptalan, direkt bántó, személyeskedő ítéletet tudsz csak leírni egy ismeretlenről, aki alapos utánakérdezés, utánaolvasgatás után tett fel egy teljesen jogos kérdést. :/ Ráadásul amit ezután írsz, az hatalmas baromság is. De jó lenne, ha egy tapintásos vizsgálat alapján meg lehetne mondani, van-e baj odabent! Nem gondolod, hogy egy picit kevesebben halnának meg rákban, ha ez így lenne...?

(De ne erőltesd a további irkálást, ha nem megy a normális válaszadás.)


Második: az UH csak "beetetés" lenne? Ezt azért nem gondolom, hogy így van... Elég sok esetben az UH az, ami kimutatja, hogy gond van - például az én fibroadenomám esetében is így volt.

Meg akkor ennyi erővel ugye a kismamák se járjanak UH-ra, hisz tapintással és laborral megállapítható, hogyan fejlődik a magzat, van-e valami gond, rendellenesség... :))

2019. jan. 30. 17:11
 5/8 A kérdező kommentje:
Harmadik: na, ezt viszont nagyon köszönöm!!! <3
2019. jan. 30. 17:15
 6/8 anonim ***** válasza:

#3 vagyok.

Elfelejtettem megkérdezni, hogy ezeket a gyomorfájásokat vizsgálták már korábban? Mert könnyen lehet, hogy valami tök banális dolog okozza, mint egy gastritis, reflux vagy ventricularis ulcus. Endoscopiával lehetne a legjobban tisztázni, bár tudom, hogy nagyon kellemetlen vizsgálat, senki sem megy bele szívesen. Mindenesetre azzal nagyon szépen lehetne látni a nyelőcsövet és gyomorfalat. Ha van ott valami gond, azt észrevennék. Olcsóbb is az MR-nél.

2019. jan. 30. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy kellemetlen, ennek ellenére én magam kértem a háziorvosomtól, hogy hadd menjek el, adjon beutalót. Nem volt rá hajlandó, helyette laborra küldött, meg felírt valamit a gyomromra.

No comment...

De ez a gyomorfájogatás csak egy dolog - én nemcsak a gyomromat szeretném megnézetni, hanem általánosságban a hasi szerveket. Ellenőrzés, megelőzés céljából. Az endoszkópia mennyire képes feltérképezni pl. egy epét, hasnyálmirigyet, májat...?

Előre is nagyon köszi a választ, Hármas :)

2019. jan. 31. 12:08
 8/8 anonim ***** válasza:

Lehet az epeutakat is endoszkóppal vizsgálni, de azt nem fogja senki megcsinálni, ha csak nem egyértelmű jeleket lát az elzáródásra. Ez a beavatkozás az endoszkópos retrográd cholangiopancreatographia, amihez nem csak endoszkóp és szonda kell, hanem egy komtrasztanyagos röntgenvizsgálat is. Az endoszkóp csak egy kamera, amivel olyan szerveket lehet csak vizsgálni, amelyekhez "természetes" úton hozzá tudunk férni. Endoscopiának szoktuk hívni, ha a szájon át vezetjük a nyelőcsőbe, majd a gyomorba és patkóbélbe/vékonybélbe. Colonoscopiának, ha a végbélnyíláson át a végbélbe és a vastagbélbe. Bronchoscopiának, ha a légcsövön át a tüdőbe. A laparoszkóp is kamerás módszer, de azt csak műtéteknél és súlyos esetekben használjuk, amikor nagy a baj, életveszélyes a helyzet, de mégsem derül ki egyéb vizsgálatokkal, hogy mi okozza. Máj, epe, hasnyálmirigy vizsgálatára az elsődleges képalkotó modalitás az ultrahang. Ha nem gázosak a belek, szépen látszanak az esetleges elváltozások. Az egyetlen probléma vele, hogy nagyon gyakorlott személyzet kell hozzá, hogy minden apróságot észrevegyen. Egy követ például nagyon könnyű észrevenni, egy másodéves egyetemista simán megtalálja mind az epehólyagban és epevezetékben, mind a vesében. A zsírmáj, a cysták és az erősebb gyulladások is elég nyilvánvalóan látszanak. Legtöbb esetben a daganatok is, amennyiben már elértek egy bizonyos méretet. Viszont arra nem alkalmas, hogy a felvétel alapján eldöntsük, jó- vagy rosszindulatú-e egy tumor. Mindenképpen szükség van laborvizsgálatokra, szövetmintavételre és a minták megfelelő festésére.

Az MR jóval pontosabb képet ad egy esetleges elváltozás kiterjedéséről, de itt sem garantált, hogy egy apró, kezdődő daganat látszani fog. Ellenben mondjuk egy rekeszsérvet lehet látni, ami rengetegszer okoz refluxot és megmagyarázza a gyomortüneteket. Bár az orvosok nagyrésze a hypochondriát jelöli meg oknak az ilyen tünetek mögött, ezért is nem foglalkozik a kivizsgálással. Továbbá azért sem, mert mint minden ilyen orvosi beavatkozás, az endoscopia is jár veszélyekkel, legrosszabb esetben halállal. Senki sem szeret ilyesmivel játszani, ha nem egyértelműen indokolt.

2019. jan. 31. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!