Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Milyen vizsgálat mutatja ki a...

Milyen vizsgálat mutatja ki a Crohn betegséget, illetve ha nem az a betegségem van, mitől lehet gyulladt a belem?

Figyelt kérdés

Gyerekkoromban IBS-em volt, akárhova mentem suliba vagy dolgozni előtte mindig émelyegtem, hasmenésem volt.


Szeptemberben háziorvoshoz mentem alacsony vérnyomással, REGGELI has,-gyomorfájással, émelygéssel, aluszékonysággal, extrém fáradsággal. EKG negatív, nagylabor (pajzsmiriggyel) negatív, cukorterheléses vérvétel negatív, lisztérzékenységi vérvétel negatív, székletvizsgálatban baktériumtenyésztés negatív, elküldött pszichiáterhez.


Októberben pszichiáternél: megállapított szorongást, pánikbetegséget, szociális fóbiát, felírt napi 3db 0,5mg Frontint, illetve antidepresszánst. Azóta (februárban) a 3. féle antidepresszánst szedem és egyik se vált még be. Azóta (februárban) a Frontin adagját növeltük napi 5db 0,5mg-ra. Októberben előjött egy újabb tünet mióta elkezdtem pszichiáterhez járni: a nap 24 órájában fáj a hasam, mindig máshol, máshogy, étvágytalan vagyok, szerinte gyógyszermellékhatás (nem akarom elhinni, hogy a 3. gyógyszernél is gyógyszermellékhatás okozza). A hasam október óta mostanáig nagyon gázos, fel vagyok puffadva (nem minden nap). Elég gyakran émelygek. Semmihez nincs erőm. Ha egész nap nem eszem semmit, akkor sokkal jobban érzem magam.


Novemberben-decemberben: Hasfájás mindig máshol: középen a gyomornál, köldök helye alatt, köldök alatt végig, van amikor csak bal oldalt, van amikor csak jobb oldalt. Derekam gyakran fáj, mintha arra fele sugározna. Napi 3-5x jártam wc-re annak ellenére, hogy alig ettem. Széklet nagyon nagy mennyiségű sárgás színű, jó állagú.


Januárban: Elmentem hasi ultrahangra, ahol megállapították, hogy az epehólyagom háromnegyede tele van nagyon kicsi kövekkel, sürgős műtétet ajánlottak. Pár este arra keltem fel hogy magas lázam van, vagy hőemelkedésem.

Sebésznél: mihamarabbi műtétet javasolt, de szerinte a hasfájásokat nem okozzák az epekövek, viszont a sárga, emésztetlen székletet és émelygést okozhatja. Elküldött gyomortükrözésre, ami negatív lett, újabb vérvétel nagyon enyhén emelkedett CRP-t mutat, illetve a vasam az alsó határértéken van. Újabb székletvizsgálat baktériumtenyésztésre, férgekre, protozoon-ra negatív. Vettem egy calprotectin tesztet, ami azt mutatta ki, hogy bélgyulladásom van. Elkezdtem szedni 8 baktériumflórás probiotikumot, multivitamint, kamillateát és borsmentateát 2 bögrével minden nap. Hó végén nagyon elkezdett hullani a hajam.


Február végén: Elhagytam a laktózos termékeket a hónap elején, elhagyásuktól, probiotikumtól, gyógynövényektől se vagyok jobban. Éjjel többször arra kelek fel, hogy szúr valamelyik oldalam. Már csak hason fekszek, mert úgy nem fáj annyira alul a hasam. A gyakori wc-zés megszűnt, reggelente wc-zek, viszont nagyon csíp, fájdalmas a wc-zés.


Jövőhétre kaptam időpontot vastagbél tükrözésre, miután a doktornőnek elmondtam a calprotectin eredményét.


Nagyon örülnék neki, ha valaki tudna mondani valamit, hogy mégis ha nem Crohn milyen betegségekre van még lehetőség (a vizsgálatok elég sokat kizártak már). Crohn betegséget 100%-ig biztosan kimutatja a vastagbél tükrözés.


Fiatal nő vagyok. Menstruációm normális, nincs kóros folyásom.



2019. febr. 20. 16:21
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem írtad, hogy akkor az epédet megműtötték? Az epehólyag gyulladás tünetei lehetnek ezek.
2019. febr. 20. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nem műtötték meg és a hasi uh szerint nem gyulladt az epém (tapintásra sem fáj). Én amiatt mentem orvoshoz, mert alul fájt a hasam és nem az epehólyagom helyén.
2019. febr. 20. 16:50
 3/8 A kérdező kommentje:
Sebész is vastagbél tükrözést javasolt, mert nem gyulladt az epém (súlyosabb fájdalmaim lennének illetve a hasi uh kimutatja), végignyomkodta a hasam és alul fáj végig sávszerűen illetve a köldököm felett középen (nem jobb oldalt) pár ujjnyira egy ponton.
2019. febr. 20. 16:52
 4/8 kovik89 válasza:
68%

Szerintem azért nem kell Crohn-ra gondolni. Illetve a lehetőségét meg kell hagyni, mert a tünetek alapján lehet ez is. Viszont esetleg egy gluténérzékenységet sem zárnék ki. Biopsziával igazolható hogy van-e vagy nincs érzékenység (a vérvételben van hiba %, én nem adok rá). Ha nincs kimutatható glutén érzékenység is megpróbálnám az elhagyását, nekem sokat segített (kimondva nekem nincs az IBS, de semmit nem találtak soha).

Már csak azért is tippelnék gluténérzékenységre, mert az alacsony vas, és a többi tüneted simán lehet emiatt is. Viszont vizsgálat előtt ne diétázz rá, mert álnegatív lehet az eredményed.

A vastagbél tükrözés pedig nagy eséllyel kimutatja a Crohn-t, de nem biztos. A Crohn miatti gyulladás az emésztőrendszer bármely szakaszán lehet, akár a vékonybélben is. Azt pedig tükrözéssel nem látják. Illetve gyomortól valameddig tudják nézni, és vastagbél felől is egy kis szakaszt látnak ha szerencséd van. A vékonybélt kontrasztanyagos (asszem) CT-vel néznek.


Egyébként a probiotikum jó irány, ez soha nem árt. Protexin BioKultot vagy Progastro 825-öt ajánlanék, ezekben sokféle baktérium van.

A borsmenta kapszula is jó, ha a vékonybélben vannak oda nem illő bacik akkor irtja őket, facebookos csoportokban szokták ajánlani. (Nyilván egy orvos lehet hülyeségnek tartja, de a vélemények jók.)

2019. febr. 21. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nem tudom aktuàlis-e mèg a dolog?! Szinte ugyan ìgy vagyok 6. ève!!! A vèrvètelben ne bìzz 100%-ig, a biopszia a 100%-os! 10-ből 5 embernek èvek utàn jönnek rà, hogy glutènèrzèkenyek! Addig küldözgetik, hülyènek nèzik....Hasfàjàs, gyomorsav, gyulladàsok mindenhol, kiütèsek, nagyon sok tünete lehet. Chront nekem nem igazolt a vastagbèl tükrözès,hiàba van gyulladás. Viszont más immunbetegsèg felmerült. Folyamatban vannak a vizsgàlatok! A kezeletlen glutènèrzèkenysèg is kivàlthatta! :( Amire èvekig nem jöttek rà! Tudsz venni gyógyszertàrba is glutèn tesztet. Viszont a legbiztosabb a mintavètel! Az alsó szakaszból is a chron miatt!
2019. júl. 12. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


Régi kérdés, régi válaszok, de bármelyikőtöknek kiderült, hogy mi a probléma? Nálam 2 hete van ilyesmi helyzet, jövő héten megyek házidokihoz vele, vérképpel nyitunk az tuti. Nálam az van, hogy néha lágy a székletem, meg szurkál itt-ott a hasam, van amikor meg tök normális a produktum.. Emellett nekem afták is előjönnek néha evés után. Eleinte család azt mondta tuti túlreagálom, meg hülyének néznek ha ilyennel megyek el, de én már nem bízom a véletlenre! Soha nem volt eddig gond az emésztésemmel, acélgyomrom van. Kezdek én is megijdeni, mi van ha crohn, remélem inkább csak valami intolerancia lesz.

2020. jún. 30. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Én az előtted válaszoló vagyok. Semmi nem derült ki nekem. Hülyének nézik az embert, aztán lehet haza jönni és így élni az életet... :( Sajnos ritka manapság, hogy valamire rá is jöjjenek és ne a stresszre fogják...
2020. júl. 3. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Házidokim meghallgatott engem is, semmi érdekes reakciót nem mutatott ki, még csak meg se nyomkodott semmi. Azt mondja átfogó ételintolerancia teszt nem árt, azt csináljak. Ezer év lenne míg a vírushelyzet után bejutnék gasztróhoz ezért felmegyek Pestre magánba képet csináltatni szerintem. De nagyon nagyon sok ebből az IBS-es diagnózis, azaz stressz igen..
2020. júl. 5. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!