Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Epilepsziás sorstársak?

Epilepsziás sorstársak?

Figyelt kérdés
Lehet,hogy bugyutának tűnik a kérdés,de a napokban tudtam meg,hogy epilepsziás vagyok,hét elején volt meg az első rohamom,ahogy a férjem elmondta az orvosoknak,hogy zajlott,rendesen megijedtem. Megállapították a betegséget (tehát nem egy alkalmi roham volt),kaptam gyógyszert,szedem is,de egyszerűen nem tudom feldolgozni. Félek egy újabb rohamtól,ráadásul van egy 1 éves pici fiam,miatta mégrosszabbul érzem magam,olyan gondolataim vannak,hogy jobb anyát érdemelne. Van/volt még valaki így? Idővel elmúlik ez az érzés?

2019. jún. 22. 20:51
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
80%

Ha van pénzed, nézess meg pl egy teljes vitamin/ásványianyag profilt egy magán laborban, természetesen azt a dokik nem szoktak sosem nézni TB-re...


Kérd ki több doki véleményét, 1 bármikor tévedhet, valami miatt a nem jó dologra koncentrál mondjuk, esetleg félreérti pont a te eseted. Megkérdezel 3 dokit, megnézed, hogy melyikek mondták egybehangzóan ugyanazt, te is utánaolvasol, és ez alapján eldöntöd, ki javasol jobb kezelést.

2019. jún. 22. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Az nekem mondjuk furcsa volt,hogy azt hallottam,hogy minimum 2 roham után állapítják meg a betegséget,nekem viszont csak egy volt,ami egy "erősen provokált roham" volt. Nem szeretnék belemenni a részletekbe,de olyat csináltam,ami elvileg okozhat alkalmi rohamot egészséges embernél is. De az is lehet,hogy ezzel megint csak hárítom a dolgot,mert nem tudom/akarom elfogadni.
2019. jún. 22. 21:15
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

1 doki diagnózisa nem diagnózis.


Nem hallod ezt sehol, mert a TB így is túl van terhelve, 1 vizsgálatra hónapokat kell várni, mi van, ha kitalálná valaki, hogy 3 dokihoz menjen el egy parával?


Ezért kell elmenni magándokihoz, ha megteheti az ember, és az előző doki véleményét előre lehetőleg nem elmondani, mert sokszor az van, hogy inkább nem szólnak bele a haver doki dolgába, azt mondják persze, jó az úgy.

2019. jún. 22. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy egyböl diagnosztizàltàk ne ijesszen meg a diagnozishoz az EEG-vel elég ha egyetlen spontàn vagy reflex rohamot dokumentàlnak a vizsgàlat alatt. Ezt a rohamot te nem biztos, hogy észre veszed, de emiatt született ilyen gyorsan diagnozis, illetve megelözésképpen is adhatjàk.

A rohamtol nem kell félni lassan fel lehet dolgozni, ha jo gyogyszert adtak, akkor ez teljesen tünetmentessé vàlhat. Eleinte én is nagyon ijedt voltam késöbb sikerült feldolgoznom, és ma màr együtt élek ezzel a betegségge, többször volt vàltörésem agyràzkodàsom,bordatörésem stb. Igaz esetem kicsit sulyosabb mint a tied mivel a 8. gyogyszernél és napi 4-6 rohamom van, igaz nem csak az a fajta rohamom van ami valoszinüleg neked volt , valoszinüleg meg is fognak müteni,ez még nem biztos, mert ezt egy hosszabb vizsgàlatsor fogja megelözni, és nagyon rossz helyen kezdödik a roham nehezen tudjàk megitélni hol kezdödik pontosan. Azért mondom ezt, mert ezzel a betegséggel együtt lehet élni,annak ellenére, hogy jelenleg teljesen munkaképtelen vagyok.

A gondolataid szintén érthetöek bàr lehet, hogy maga a gyogyszer okozza azokat. Szàmos antiepileptikum tud okozni depressziot, de egyelöre nem kell benne mellékhatàst keresni,bàr ha ez elhatalmasodna rajtad érdemes felkeresni az orvost aki diagnosztizàlta talàn màs gyogyszerre van szükséged. De ez ha attol van akkor lassan meg is lehet szokni, azaz ez a "mellékhatàs" elmulhat. Annyit tudok javasolni, hogy fogadd el -ez egy ilyen betegség -van rosszabb is mint a tied, de még az én epilepsziàmtol is van rosszabb holott esetemben rendkivül vàltozatos tipusu rohamok is fennàlnak, nem csak a görcsroham amiröl a férjed mesélhetett,bàr konkrétat nem mondtàl, hogy milyen tipusu rohamod volt. Van olyan rohamom is de az kicsit riktàbban. Ez nem olyan rossz mint aminek tünik - hidd el meg lehet szokni. A gyogyszerrel az esetek nagy részében teljesen tünetmentessé vàlhat és akàr meg is gyogyulhat. Nem a te hibàd ez a betegség, igy felesleges rosszul érezned magad miatta.

2019. jún. 22. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Azt mesélte,hogy ugye az ágyban voltunk még,a fiunk velünk szokott reggel kicsit lustálkodni. Én kiabáltam egyet és elkezdtem rángatózni,meg habzott a szám. Én ebből az egészből annyit érzékeltem,mintha aludtam volna és arra "ébredtem",hogy a férjem riadtan mondja,hogy kihívta a mentőket,mert rohamom volt. Maga az az ijesztő,hogy ilyet csináltam és nem emlékszem semmire,ráadásul szegény kisfiam is látta. Bele sem merek gondolni,mi lett volna,ha épp viszem le a lépcsőn és úgy jön rám....
2019. jún. 22. 21:55
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Igen ezt gondoltam -ezt hivjàk görcsrohamnak. Tudom hogy erre gondol elsöre az ember, én személy szerint a pàromat ütöttem meg mikor megprobàlt segiteni. Az, hogy erre nem emlékszel az teljesen normàlis jelenség. Ilyenkor szo szerint lekapcsol a tudat, igy egyszerüen nem tudsz emlékezni erre. De jobb is -én egyszer roham közben nyertem vissza kissé a tudatom - és az élmény pokoli ,a testem ràngatozik,de képtelen vagyok visszanyerni a kontrollt. A gyogyszerek àltalàban szoktak segiteni, és szinte alig lesz rohamod töle, az is lehet többet nem is lesz rohamod.

Esetleg roham elött szoktàk bàr nem mindenki érezni a rohamot. Ez azt jelenti, hogy szines foltot, esetleg hirtelen beszükült làtoteret, vagy hullàmzo làtàst tapasztalnak. Közvetlenül a roham elött, riktàbban hallanak valami furcsàt, ezt hivjàk epileptikus aurànak. Megprobàlhatnàl ha ismétlödne a roham figyelni erre, azonban ez idöbe tellett nekem is mig feltünt, személy szerint màr jo ideje érzem a rohamot elöre és tudom mikor kell lefeküdni, hogy ne sérüljek meg. Ne "keresd" ezt addig mig nem lesz több mert akkor elöfordulhat, hogy beképzeled, és nem is biztos, hogy lesz egyàltalàn ilyen "érzésed".Ha lenne viszont akkor tudnàd, hogy mikor lesz rohamod, ez àltalàban percekkel a roham elött fordul elö.

2019. jún. 22. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Pároddal úgy alakul a kapcsolat, ahogy tervezted a gyerek után?


Van benned szorongás ilyen dolgok miatt?


Esetleg kapcsolaton belüli verbális vagy fizikális erőszak?

2019. jún. 22. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

#6


Huh,nagyon sajnálom,eszerint én még a könnyebbiket húztam. Csak borzasztó ijesztő belegondolni,ha épp rosszkor lettem volna rossz helyen,nem reggel az ágyban fekve,hanem gyerekkel a kezemben lefelé a lépcsőn,ez nem hagy nyugodni,ezért tartok az újabb rohamtól,valamiért az az érzésem,hogy csak egyszer volt ekkora mázlim.


#7


Szerencsére semmi ilyesmiről nincs szó,a kapcsolatunk rendben van,nem bolygatta meg a gyerek érkezése sem. A csecsemő/gyerekkoromról rengeteget faggattak,hogy tudok-e komplikációról,de semmi. Később viszont tini koromban többször volt agyrázkódásom,egyszer középsuliban vertem be brutálisan a fejem,azzal be is kerültem sürgősségire,egyszer tánc közben estem hátra,akkor másnap totál gyenge voltam és fájt mindenem,egyszer pedig a párommal autóbalesetünk volt,ott is bevágtam a fejem,be akartak vinni a kórházba,de akkor még jól voltam,aztán mikor hazaértünk,utána nem sokkal már hánytam. Mondták,hogy ezek is lehetnek tényezők,de ők inkább születési rendellenességre tippelnek. Bár még mindig nem tudom,hogy egyetlen vizsgálatból hogyan következtetnek ennyi mindenre.

2019. jún. 23. 21:48
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Ha EEG-t csinàltak az egy nagyon komplex vizsgàlat kimutatja, honnan keletkezik a roham és hova halad tovàbb.

Alapvetöen az epilepszia egy idegi impulzus zavar, valahol vagy az egész agyban elindulnak rendellenes impulzusok és ezek egymàst erösitve haladnak tovàbb, emiatt alakul ki a tudatvesztés és ez a rängatozàs stb. Az EEG vizsgàlat ezt tudja követni. Az un. agysérülésböl következö rohamok -bàr ez is adodhat születési rendellenességböl( ilyen esetben szoktak egy CT vagy MR vizsgàlatot végezni, hogy eldönhetö legyen mitöl van ha régebbi sérülés helyén kezdödik akkor az làthato lesz a fenti vizsgàlatok egyikével ha rendellenesség azt is észreveszik de nem kötelezö eme vizsgàlatok mert nagyrészt màr az EEG vonalaibol jöl lehet következtetni) -amit szakszoval fokàlis epilepsziànak neveznek - jellege màs egy kissé. Esetemben pl a balkezem ràngatozik hosszabb idön keresztül esetleg elvesztem a beszédkészségemet egy idöre, néha van tudatom közben néha nem - a környezetem szerint csak csinälom az ütlegelö mozgäst de "nem vagyok ott" mert nem vàlaszolok a kérdésekre és idökiesés is van, illetve làtszodik, hogy nem is reagàlok az ingerekre tulajdonképpen fel sem fogom mi történik velem. Nagyrészt azonban fel szogtam fogni és szoktam jelét mutatni, hogy nem tudok beszélni, vagy mikor igen kifejezem nem tetszésemet, hogy nem birom leàllitani a kezem mozgàsàt. Ebben nàlam az a veszélyes, hogy néha elérek vele 50-70 perces rohamot is és nem mindig tud gyogyszer nélkül leällni és az màr kàrosithatja is az agyat sulyosabban is ) Ez nàlam tud teljes görcsrohamot is okozni mivel ezen rohamok a két halàntékomnàl indulnak és belül majdnem középen van, igy nagyon gyorsan tud az egész agyra tovàbb terjedni.

Valoszinüleg neked un. grand mal epilepsziàd van, ez az egész agyban egyszerre kezdödik, ezt a vizsgàlat ki tudja mutatni. Ebböl tudtàk ezt a következtetést levonni. Elég jellegzetes mintàt mutat az EEG vonalain. Ez a rohamtipus àltalàban születési rendellenességnél fordul elö. Elöfordulhat anélkül is de ekkor rendkivül sok agysérülésnek kéne az agyban lennie. Kb. minden 5 cm-en belül egynek. Ez nagyon ritka. Ha az agyràszkodàsaidbol adodoan lenne az màs képet mutatna, kissé màsképpen nézne ki. Ebböl könnyü következtetést levonni. Remélem sikerült kissé érthetöen elmagyaràznom. Sajnos elég jol értek màr hozzà, elég sokat olvastam rola és az orvosaim is sokmindent elmagyaràztak ezzel kapcsolatban.

2019. jún. 24. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Szia!

Itt vagyok, visszaesett epilepsziás.

Elég gáz az életet így kezdeni... A legjobban az fáj, hogy egyszer már "kigyógyultam" belőle és megízlelhettem az "egészséges" életet... Most meg szinte semmire nem vagyok alkalmas, a munkakeresés még nem tudom hogyan fog menni...


Természetesen a legrosszabb fajta, a grand mal jön elő. Juhhé... Ma is szuper élni.


20F

2019. jún. 24. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!