Kezdőoldal » Egészség » Bio életmód » Vegán értenden vagyok és...

Vegán értenden vagyok és sokszor hasmenésem van, mit tegyek?

Figyelt kérdés
Kb. 3 hónapja kezdtem el teljesen vegánul étkezni (előtte egy évig vegetáriánus voltam), akkor kezdődtek ezek a problémák. Szinte minden nap hasmenésem van, és néha nagyon fáj a hasam utána, van hogy még másnap is, annyira hogy feküdnöm kell és nem tudok elmenni sehova. Nagyon elkeserít ez a helyzet, örülnék néhány tanácsnak (azt légyszi ne hogy egyek megint húst meg más állati eredetű dolgokat mert azt nagyon-nagyon nem szeretném :( ) Köszönöm előre is

2018. jan. 18. 08:16
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Semmit nem írtál le abból, hogy miket ettél.. így nehéz tanácsot adni.


Viszont élek a gyanúperrel, hogy elkövetted a kezdők egyik tipikus hibáját, a rossz ételtársítást (amit bármilyen étrendet ellehet követni amúgy).

Írd le, hogy miket ettél, akkor világosabb lesz a helyzet.

2018. jan. 18. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Szia! Köszi hogy felhívtad a figyelmemet az ételtársításra, eddig nem igazán néztem utána hogy mi is ez pontosan, lehet tényleg innen ered a probléma.

Igyekszem kiegyensúlyozottan táplálkozni, myfitnesspal-lal számolom a tápanyagokat meg a kalóriát, nemigen szoktam extrém módon túlteljesíteni a megadott értékeket. Reggelire turmixot szoktam inni (banán+spirulina az alapja, meg teszek bele más gyümölcsöt ami éppen van), vagy zabkását eszem, néha pirítóst valamivel. Ha sokáig vagyok suliban akkor készítek müzliszeletet vagy müzligolyókat. Ebédre mindig magamnak főzök, például zöldségfasírtot (céklából), borsófőzeléket, sütőben sült krumplit, valamilyen tésztaételt (palacsinta, kakaós gombóc, bolognai vagy penne tészta, az általában sütőtökös szósszal), van amikor az egyszerűbb ételeket kívánom, akkor csak simán rizst eszek lencsével. Tofut havonta egyszer-kétszer eszek. Nassolni gyümölcsöt szoktam, magokat vagy étcsokit (csokit eszek szinte minden nap), néha sütök egy egyszerűbb kevert süteményt. Vacsorára ebédmaradékot eszem, vagy pirítóst valamilyen szendvicskrémmel.

Gondoltam leírok nagyjából mindent, hátha ezek közül nem stimmel valami, mert a hasmenés 1-2 naponta mindig jelentkezik sajnos :( Köszönöm az eddigi segítséged, az ételtársítást biztos számításba veszem majd ezután.

2018. jan. 18. 18:18
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Hasmenéskor a tápanyagok jó része nem tud felszívódni, így amíg a probléma fent áll addig számodra a kalóriatáblázatok adatai nem igazán relevánsak..


Görgess kicsit le a Bristol skálához: [link]

A tudomány jelenleg a képen látható 3. 4. és 5. verziót tartja normálisnak. A rossz társítástól simán lehet produkálni olyat amilyen a 6-os képen van. A 7-es, 1-es és 2-es viszont egyértelműen kóros, azokkal már orvoshoz kell fordulni.


Néhány tipp:


- Édes gyümölcsöket (banán, datolya, füge) ne fogyassz együtt savas (kivi) vagy félsavas (ribizli, cseresznye, szeder, áfonya stb) gyümölcsökkel, mert a fruktóztartalmuk különböző, és akadályozzák egymás emésztését. Tehát pl banánt bogyós gyümölccsel vagy kivivel nem a legelőnyösebb fogyasztani.


- Sokan a turmixot úgy isszák mint a vizet, pedig attól, hogy egy penge 540.000X lecsap a gyümölcsökre, még ugyanolyan alaposan meg kéne rágni őket mintha "szilárdak" lennének :)


- Zab sokaknak nehezen emészthető, ezért hőkezelni kell.


- Gyümölcsöket inkább reggel és a nap első felében érdemes fogyasztani


- A főtt ételek emésztési ideje kb 4-6 óra. A gyümölcsöké 1-2 óra. Ha főtt étel után eszel gyümölcsöt, amíg a főtt ételt nem emésztetted meg, addig a gyümölcs csak erjedni és rothadni fog a belekben


- Étkezések között legalább 4 órának kéne eltelnie


- Érdemes kerülni a cukrot és az olajokat

2018. jan. 18. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy túl sok gyümölcsöt eszel. Kipróbálhatnád, hogy ha 1-2 napig nem eszel gyümölcsöt, megszűnik-e a hasmenés. A gyümölcsöket legjobb magukban enni, éhgyomorra, étkezés előtt legalább fél-1 órával.

Ételallergia is okozhat hasmenést. Lehet, hogy érzékeny vagy pl. a gluténre, a szójára vagy a mogyorófélékre (a földimogyoró gyakori allergén).

Ha nem a fentiek okozzák, akkor egyél több főtt ételt, kevesebb nyerset, és szedj valamilyen probiotikumot. A gabonaféléket és a hüvelyeseket mindig alaposan áztasd és főzd meg, a zabpelyhet is.

2018. jan. 19. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Valószínűleg a gyümölcs okozhatja a gondot, eddig össze-vissza ettem őket, volt hogy az étkezésekez is rostos gyümölcslevet ittam, biztos ez nem tett jót. Köszönöm szépen a tanácsokat, igyekszem betartani amiket írtatok, ma már odafigyeltem a gyümölcsökre meg az ételtársításra is, és eddig minden oké :)
2018. jan. 19. 19:49
 6/7 anonim ***** válasza:

Én még annyit hozzáfűznék, hogy az a mindennapi csoki sem tesz jót az emésztésnek. Próbáld meg csökkenteni a mennyiséget vagy teljesen elhagyni.

A csokival a baj alapvetően a cukor és a zsírtartalma. Kiváltható kakaóporral, karobbal.

2018. jan. 20. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Vagy nyers vegán sütikkel. Többnyire datolya alapúak, de soknak fullra kakaós íze van. Nekem ezek sokat segítettek a cukor elhagyása során.
2018. jan. 21. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!