Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Véradás előtt miért nem...

Véradás előtt miért nem szabad doháynozni?

Figyelt kérdés

Holnap vért kell adnom egy ismerősömnek felajánlva. Viszont vért adni csak délután tudok menni, mert reggel meg kell tennem egy 200 kilóméteres utat.

Nem adtam még vért, ezért nem akarom az út megtétele előtt leadni, nehogy valami gond legyen.

Emellett persze dohányos vagyok. Enni nem fogok, azt kibírom, de a dohányzással mi a helyzet?


2021. ápr. 18. 11:38
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Ehetsz véradás előtt, sőt kell is, és dohányozni is dohányozhatsz nap közben, csak közvetlenül előtte pár órával, és utána nem ajánlott, én úgy tudom.
2021. ápr. 18. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
kell enni! különben rosszul leszel. viszont inni, azt sokat. én dohányzom előtte, nincs ilyen tilalom. sokszor adtam már vért.
2021. ápr. 18. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Enni ehetsz (csak ne nagyon zsíros ételeket), sőt, kell is. Bár az ivás az, ami még fontosabb.

Én nemrég voltam véradáson, ott adtak is egy szelet csokis nápolyit és fél liter ásványvizet amit el kellett fogyasztani előtte.


Dohányzás pedig két szempontból lehet problémás. Egyrészt kisebb-nagyobb mennyiségben, de minden dohánytermék jutatt valamennyi káros anyagot a szervezetbe, amelyek mint minden más is, a vérben szállítódnaka szervezeten belül. Lehet hogy ezek mennyisége adott esetben minimális, de egy épp műtés alatt álló vagy balesetet szenvedett páciensnek az a minimális extra kockázat sem hiányzik, amit a dohányzással a vérbe juttatott kevéske méreganyag jelent.

Persze ez csak a véradás előtt jelentene gondot, de azt is szokták tanácsolni hogy utána se gyújtson rá még az ember pár óráig. Ez pedig a te jólléted miatt van. Ugyanis ha levesznek tőled 450ml vért, ez egy átlagember vérének a 10%-a körül van. Nyilván ilyenkor a szervezet oxigénszállító képessége is ennyivel csökken, és nem hiányzik ilyenkor a testednek hogy még rádobj egy lapáttal, és a dohányzás még inkább nehezítse a gázok áramlását a testedben. Szédülés, fáradtság, nehéz légzés, stb felléphet ilyenkor, ha peched van normál esetben is. Ha pedig véradás előtt vagy után dohányzol, akkor ennek a kockázatát növeled.

2021. ápr. 18. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!