Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Ha egy kisgyerek közelében...

Ha egy kisgyerek közelében rendszeresen dohányoznak (pl. szülők) akkor nagyobb valószínűseggel fog idősebb korában rászokni ő is a dohányzásra?

Figyelt kérdés

Esetleg ha az anya a terhesség idején dohányzik?

(Persze mindkettő nagyon káros ez tény, de itt csak azon van a hangsúly, hogy növelik-e ezek a valószínűségét, hogy a gyerek is rászokik később, vagy az ezektől teljesen független-e)


2013. máj. 31. 19:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
72%
ez a passzív dohányzás.
2013. máj. 31. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
69%
Határozottan, eltanulja a szülőtől, mint követendő viselkedést.
2013. máj. 31. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
95%
Szüleim dohányoztak. 18 éves koromig foggal körömmel tiltakoztam ellene. Nem tudom megmagyarázni mi zajlott bennem, valójában nem is emlékszem, hogy miért, de én is elkezdtem és igen hamar rá is szoktam. A testvérem még korábban. Most már sikerült letennem nagy nehezen, de bátyám, és anyukám még mindig szívják. Összefügghet szerintem, hogy ezt láttuk kiskorunktól fogva. De ismerek olyat is, aki szülei masszív dohányzása ellenére csak azért sem gyújtott rá soha, amiért nagyon tisztelem.
2013. máj. 31. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
91%
Ja és bocsánat az kimaradt, hogy anyum egyik terhessége alatt sem szívta a cigit
2013. máj. 31. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Hm..találtam egy jó cikket a témával kapcsolatban, ez is megerősíti, hogy valóban hatással lehet a gyerekekre.


Ha valakit érdekelne esetleg:

[link]


(Nálunk egyébként apa elég erős dohányos, már fiatal kora óta szívja, viszont sem én, sem bátyám nem szoktunk rá, soha ki se próbáltuk)

2013. máj. 31. 19:55
 6/12 anonim ***** válasza:
92%

Az én anyám akkor kezdett cigizni, amikor már mindannyian megszülettünk. 2 éves korom óta erős dohányos. 3-an vagyunk testvérek, én dohányzok, a másik két testvérem ki nem állhatja. Ezek alapján azt mondanám, hogy nem, de ez majd csak idővel derül ki, hogy később rászoknak e majd. Viszont az már most egyértelmű, hogy nehezebb leszokni, ha valaki 15 percenként rágyújt a közelben.

A passzív dohányzás nem csak arra késztethet egy gyereket, hogy később rászokjon, hanem sokszor pont az ellenkezője történik: utálja hogy füstszagúak a dolgai mert valaki füstöl mint a gyárkémény, éjjelente állandóan krákog valaki a szomszédos szobában és a pénz folyamatosan folyik ki a kasszából. Ez sokaknak ahhoz, hogy egy életre elmenjen a kedvük a dohányzástól.

Attól is függ, hogy a szülő egyébként a gyerek számára követendő példaként tűnik -e fel vagy sem. Ha valakinek a szülei alkoholista láncdohányosok, akkor nyilvánvaló, hogy kisebb valószínűséggel szokik rá, mintha olyan dohányzó szülők gyermeke lenne, akik dolgoznak, műveltek, becsületesek.

Én azt mondanám hogy növeli, de elhanyagolható mértékben.

A terhesség alatti dohányzásról nem igazán tudok nyilatkozni, nyilvánvaló hogy nem lesz makkegészséges a gyerek, de még ha 9 hónapig kapja is a napi fél dobozt, akkor sem gyújt rá a születése után. És mondjuk a két nikotinadag (az anyaméhben kapott és mondjuk a 14 évesen kíváncsiságból elszívott cigarettával bejuttatott) között elég hosszú idő telik el. 14 évig nem lesznek elvonási tünetei, annyi idő alatt simán kihal belőle a függőség és ugyanannyi esélye lesz felnőttként rászokni, mint akárki másnak.

2013. máj. 31. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Nagyon jókat írtál, érdekes, ilyesmire gondoltam én is pont. Anyával is beszéltem, ő is pont ezt említette, hogy attól is függ, hogy ki volt a követendő példa, kire nézett fel jobban a gyerek. Nyílván ha mindkét szülő dohányzik, sok választás nincs ilyen szempontból, viszont pl. nálunk anya nem dohányzott sosem, és mi is egyértelmúen ő rá néztünk fel úgymond. Meg anya sokkal többet volt velünk, apa pedig nem előttünk dohányzott.

Ráadásul az is igaz lehet, amit szintén említettél, hogy bizonyos esetekben pont hogy ellenkezően hat és pont hogy megutáltatatják ezzel a gyerekkel és ő már csak azért se fog dohányozni.

De egyébként is teljesen egyetérek azokkal amiket írtál.

2013. máj. 31. 20:57
 8/12 anonim ***** válasza:
Igen, hajlamosít rá. Az én szüleim 30 éve dohányoznak, gyakorlatilag áll a füst a házban. Nekem se kellett sok hogy rászokjak.
2013. máj. 31. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Anya cigizett, mikor terhes lett velem, letette. Utána visszaszokott, és mikor a hugommal lett terhes ismét lerakta, azóta nem is dohányzik.

Hugom nem, én viszont dohányzom.

Szóval szerintem igen, és apa mai napig cigizik.

2013. jún. 1. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Pont fordítva.Egyik barátnőm szülei,tesói szívnak.A családomban senki nem bagózik,erre tesóm és én is rászoktunk.
2013. szept. 6. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!