Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Igaz, hogy a savas refluxot a...

Igaz, hogy a savas refluxot a cigi is okozhatja? De hogyan?

Figyelt kérdés

Állítólag a cigi okozhat refluxot, de nem értem, hiszen a füst nem a nyelőcsőbe vagy a gyomorba megy. Ez hogy működik? És mi a legjobb ellene? (Igen, tudom, leszokás, de azon kívül.)

Előre is köszönöm a segítő válaszokat.



2017. nov. 20. 00:49
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

"Étkezés közben egy izmos gyűrű, az úgynevezett nyelőcső alsó záróizom (LES), mely a nyelőcső és a gyomor bejárata között helyezkedik el, elernyed, hogy az étel bejuthasson a gyomorba, majd összezárul, hogy a gyomor megkezdhesse az étel lebontásához szükséges savak és enzimek termelését. Ezek a savak általában a gyomorban maradnak, de a GERD betegségben szenvedő emberek záróizma ernyedt állapotban marad, vagy rosszkor ernyed el. Ez lehetővé teszi a savakat és enzimeket tartalmazó gyomortartalom visszaáramlását, mely irritálja a nyelőcső szöveteit.

Szakértők szerint a dohányzás több módon is ront a gyomorégésen:

Károsan befolyásolja a LES működését – A dohány nikotintartalma úgy tűnik, csökkenti az alsó nyelőcső záróizomra gyakorolt nyomást, mely lehetővé teszi a gyomorsavak és enzimek visszaáramlását a nyelőcsőbe. Fokozódó savasság – A nikotin növeli a savtermelést. Károsítja a nyelőcsövet – A dohányfüst közvetlenül irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját.

Csökkenti a nyálelválasztást – Ez két problémát von maga után. Egyrészt amikor nyel, a nyál segít a savakat a nyelőcsőből a gyomorba juttatni, másrészt a nyál enyhe savközömbösítő bikarbonátokat tartalmaz, így a dohányzás okozta nyálcsökkenés súlyosbítja a savas refluxot."


Még gyomorfekélyt is okozhat:

"A dohányosoknál a gyomor- és nyombélfekély kialakulásának esélye kétszer akkora, mint a nemdohányzók esetében, mivel a cigaretta szerepet játszik a gyomor nyálkahártyájának felmaródásában, ezzel „segítve” annak megszakadását és a fekély megjelenését."

2017. nov. 20. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, zöld pacsi!
2017. nov. 20. 10:33
 3/4 anonim ***** válasza:
mikor dohányoztam állandóan a sav visszafolyt a torkomba, éjjel nagyon rossz volt. Mióta leszoktam nincs gyomorégésem sem...
2017. nov. 21. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2017. nov. 22. 09:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!