Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Alátámasztja a környezetetek...

Alátámasztja a környezetetek a dohányzás káros mivoltát?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nem olyan rég hunyt el a nagybátyám, nem volt még 60 éves, sportolt, sosem dohányzott, ivott, egészségesen étkezett.

A papám tavaly ment el, nem élt meg különösen jelentős kort, de majdem 80 évet kapott az élettől, holott dohányzott, fizikai munkát végzett, s az alkoholt sem vetette meg.

Egy idős néni, akinek néha segítünk bevásárolni, nem mozdul ki otthonról, napi 2 doboz cigarettát elszív 50 éve, semmi baja, kiváló szellemi- és fizikai kondícióval bír, pedig ő már átlépte a 80-at.


Nyilván az ismeretségi köröm nem reprezentatív, de az tény, hogy SEMMILYEN összefüggést nem vettem észre a dohányzás és a várható élettartam között, sőt, tudom, nem ezen múlik, de majdhogynem azt merem mondani, hogy az összes idős ismerősöm dohányzik.



Ti hogy látjátok a saját környezetetekben?

Nem statisztika érdekel, meg számok, tüdőrákosok aránya, stb., annak én is utána tudok nézni.


(Én nem dohányzom, nem önmegnyugtatási célzatból tettem fel a kérdést!)



2018. jún. 7. 10:27
 1/6 anonim ***** válasza:

A betegségek két tényezőtől függenek: genetika meg életmód.

De ez nem jelenti, hogy ha nem vagy genetikai hajlamos pl. a tüdőrákra, akkor nem fog előjönni, ha direkt provokálod.

2018. jún. 7. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Mázli genetika. Aki végig itta, cigizte a 80 évet, lehet ezek nélkül élt volna 90-95-t. De olyan is van, aki sportol, egészségesen kajál, nem iszik/cigizik, és összeesik pl a foci pályán 20 évesen. Ilyen is van, nem egy.
2018. jún. 7. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

40 évesen nemrég infarktust kaptam. Megkérdeztem a dokit, hogy a cigizés okozta, vagy a genetika (öröklött hajlam).

Azt mondta, hogy is-is, de a pontos arányt nem tudná megmondani. Kb. 50-50%. Van egy szar génállományom, amire még rácigiztem, és ez a kombó már bajt okozott. Ha csak cigiztem volna, de jó génállománnyal, vagy szar genetikával nem cigizek, akkor nem lett volna infarktusom.

2018. jún. 7. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Anyukám dohányzott. Meghalt 49 évesen tüdőrákban.

Amikor bejártunk hozzá a kórházba, a bent fekvők közül mindekinél volt dohányzás az előzményekben, természetesen amikor baj lett, letették, de volt, aki még fél tüdővel is kijárt bagózni. Egy hölgy volt csak bent, aki jómódú volt, jó életet élt, sose dohányzott, és tüdőrákja lett.

De az, hogy mit tapasztalunk a környezetünkben, nem érv arra, hogy a dohányzás káros, vagy nem káros. Ezt úgy hívják, hogy anekdotikus érvelési hiba.

[link]

2018. jún. 7. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlat miatt elég sokat jártam tüdőkórházban, gyakorlatilag az összes COPD-s és tüdőrákos anamnézisében ott volt a cigi. Nem mondom, hogy nincs kivétel, mert amúgy a tüdőráknak is van olyan típusa, ami nem igazán mutat összefüggést a dohányzással.


Egyszer nagyon "vicces volt", egy tüdőrákos bácsitól kellett anamnézist felvenni. Váltig állította, hogy azért lett rákja, mert egyszer elesett és megütötte a mellkasát. Mikor rákérdeztünk a cigire, kiderült, hogy 30 éve napi 1-2 doboz cigit szív. De persze, biztos az elesés volt a hibás...

2018. jún. 7. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ilyenek mindig is voltak és lesznek is mint a példádban szereplő emberek. Genetika és életmód, ahogy írta az első válaszoló is. Viszont sokan nem túl okosan csak és kizárólag a halállal azonosítják a dohányzást és az azzal járó következményt. Sokkal inkább az életminőséget kellene figyelembe venni. Az, hogy 30 évesen krákog valaki, a belét kiköpi ha fel kell menni 4 emeletet, ha le kell futni 1 bizonyos hosszt, fáradékonyabb, stresszesebb, légszomj, magas vérnyomás stb. Azok a dohányosok akik aztán leszoktak arról számolnak be, hogy 3 hét után mintha újjászülettek volna fizikailag. És bár lehet hogy akkor sem fog 80 évnél tovább élni ha nem cigizik, de abban biztos vagyok, hogy életminőségében teljesen másabb életet fog élni nemdohányzóként. Nem a várható élettartam ami aggasztó a dohányzással kapcsolatban, hanem az élet minősége.
2018. jún. 10. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!