Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Magánrendelőben lehetséges...

Magánrendelőben lehetséges névtelenül (vagy álnéven) igénybevenni a szolgáltatást?

Figyelt kérdés

Előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor egy páciens anonim szeretne maradni. Például nagyon gyakori az egészségügyi adatbázisok ellopása, egyáltalán nem lehet megbízni benne, hogy ezek biztonságban vannak bármelyik rendelőnél is.

Mostanában voltam néhányszor magánrendelőkben, és mindenhol azzal kezdték, hogy töltsek ki regisztrációs lapot névvel, címmel, emaillel, TAJ-számmal. Nem értem, mi szükség van egyáltalán a TAJ-számra, hogyha kifizetem a szolgáltatást. Ugyanúgy ahogy ha taxiba ülök vagy zsemlét veszek a boltban, akkor is mindegy nekik, hogy Gipsz Jakabnak vagy Szabó Jánosnak hívnak-e. Van büntetőjogi kockázata, ha pl. valótlan adatokat adok meg egy ilyen magánegészségügyi regisztrációs lapon?



2021. jan. 22. 10:43
 1/5 A kérdező kommentje:

Közben találtam egy tájékoztatót, ami részben megmagyarázza, miért van erre szükség.

[link]


Az a magyarázat lényege, hogy pl. a kezelés során vagy később a páciens rosszul lehet, esetleg meg is halhat, mentőket kell hívni stb. és akkor fontos lehet a valódi személyazonosság a további vizsgálatokhoz. Ezt értem, de szerintem akkor is kellene rá lehetőség, hogy saját felelősségre névtelenül is lehessen eljárni.

2021. jan. 22. 10:48
 2/5 anonim ***** válasza:

Szerintem maradhatsz anonim, de ha gyógyszerre van szükséged, akkor már kell a TAJ szám.

Amúgy a kérdés teljsen jogo; egy szolgáltatást veszel igénybe.

Ráadásul, pl lehetsz itt élő külföldi is.

2021. jan. 22. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Ypszilon1980 ***** válasza:
A TAJ-t nem kell kitölteni akkor, az csak könnyebb azonosíthatóság, EESZT, adminisztratív jellegű. Egyébként van anonim mód nem csak magánban, még a neved sem látszik, más van helyette, de azt nem tudom ennek milyen szabályai vannak, kikre vonatkozhat. TAJ-t nem tudsz mást megadni, mert azt már a regisztrációnál leellenőrzi a rendszer és visszadobja, ha szintaktikailag nem jó, ráadásul TAJ ellenőrzést hajtanak végbe. Ha azt mondod nincs TAJ-od, és nem írod be, akkor a többi adatot nem tudják ellenőrizni ott helyben, de egy csomó más adatot meg kell adni, pl. személyi, lakcímkártya szám, stb., van ahol el is kérik (szabály szerint el is kell) előbb-utóbb kibukik a rendszerből, a hatóság ezeket ellenőrzi folyamatosan, kb. olyan, mint az okirat hamisítás.
2021. jan. 23. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

3:

Ez mind oké; de ha magaánrendelőbe megy a kérdező, és fizet, akkor miért nem mindegy kinek a fülét/szemét/x szervét vizsgálja meg az orvos?

2021. jan. 23. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Ypszilon1980 ***** válasza:

Azért, mert ilyen módon nem tudsz semmilyen eü szolgáltatást igénybe venni Magyarországon, illetve van pár anonim szűrés, de az más. Szerintem ahová akar menni, a honlapon fent van, hogy milyen módon lehet odamenni, van-e lehetőség nem közszereplőként teljesen anonim maradni.

Ettől függetlenül jogos a kérdés, amúgy én sem értem.

2021. jan. 23. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!