Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Miről szól az új egészségügyi...

Miről szól az új egészségügyi szerződés az eü dolgozóknak?

Figyelt kérdés
Mit tartalmaz, mik a főbb dolgok, amiket vállalnak ezzel? Nem igazán találtam meg összefoglalva.
2021. márc. 1. 19:49
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az a szép, hogy ezt még mi sem tudjuk igazán. Rengeteg kacifántos apró pontja is van, ami jogokat sért, ezekbe bele se mennék, mert én sem látom át. Ami most a legnagyobb felháborodást váltja ki, az az, hogy az ügyeleteket - amelyeket eddig 150-200%-os órabérrel fizettek ki -, most 70%-os órabérben fizetik. Az ügyelet utáni pihenőnapot pedig nem fizetik (ahogy addig, 8 órában, alapbérrel). Ez úgy néz ki a valóságban, hogy pl hétfőn reggel bemész, lenyomod a 8 óra munkát, majd kezdődik az ügyelet, amely másnap reggel 8-ig tart. 8-kor kb. esélytelen lelépni, jó esetben 10-kor szabadulsz a munkahelyedről. Egy ügyelet sokszor nem abból áll, hogy végig tudod aludni az éjszakát, megeshet, hogy pl. altatóorvosként bemész reggel 8-kor, és másnap reggel 8-ig szinte ki sem jössz a műtőből. Na most ezt jóval kevesebb pénzért, mint eddig, gyakorlatilag kb. 1100 ft-os órabérért.


A másik, hogy a képzettségedet, szaktudásodat, fokozataidat nem veszik figyelembe. Pl. az az orvos, aki 8. éve szenved a szakvizsgáért, ugyanannyit fog keresni, mint az, aki szintén 8 éve dolgozik, de pl. már ezalatt 2 szakvizsgát is szerzett. Csak az évek számítanak.


Nincs szakterülethez illesztett plusz járadék. Szerződése válogatja, nálunk pl. ha akarnak, 15% plusz pótlékot adhatnak azért, mert sürgősségin dolgozunk. De gyakorlatilag ugyanannyit fogok keresni, mint az a szemész, aki ha ügyeletben is van, átalussza (sokszor otthon, behívósként) az ügyeletet. Én meg az éjszakai műszakban megszakadok, és sokszor 15 perc nyugtom sincs.


Rengeteg egyéb pontja van még, ami számomra lényeg, hogy fiatal szakorvosjelöltként újabban elég nagy nyomás és teher nehezedik rám. Eddig ezt megfizették, de esetemben például ez a fizetésemelés olyan mértékű fizetéscsökkentéssel fog járni, hhogy az eddigi bérem egy negyedével fogok kevesebbet keresni.

Ennyiért pedig nem vagyok hajlandó ezt a munkakört csinálni. És ha már váltok, miért kezdenék bele itthon?

2021. márc. 1. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Van egészségügyis ismerősöm.

Egyrészt: az ügyeleteket csak 70-90%-ban fizetik ki, viszont másnap kötelező pihenő, amit teljes bérrel vonnak le. Tehát aki éjszaka ügyel, az kevesebbet keres, mintha másnap dolgozna. Van, ahol ezt sikerült elérniük, hogy ne így legyen, de nem mindenhol.

Ezen kívül elveszítik a közalkalmazotti státuszt, annak minden kedvezményével.

Bármikor, bárhová áthelyezhetők, nem csak veszélyhelyzetben.

Illetve az ismerősömnél az is benne volt, hogy ha felmond, egy évig nem helyezkedhet el a közegészségügyben.

2021. márc. 1. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
2021. márc. 1. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Szakdolgozoi oldalról nézve a legnagyobb érvágás pl hogy nem dolgozhatsz ugyanabban a kórházban két osztályon. Pedig nagyon sokan voltak úgy hogy főállásban dolgozott x osztályon és részmunkaidőben y-on. És így is ember hiány volt. Most ezt is elveszik. Korhazon kívüli munkához pedig engedélyt kell kérni. Amit innen most nem látunk hogy ugyan engedélyezni fogják e.


Az orvosoknak megemeltek ugyan a bérét de nagyon soknak még így sem lesz annyi mint amennyit két három állással osszegyűjtött. A szakdolgozok meg semmit nem kaptak emiatt a törvény miatt. Tudom nagyon tudták hangoztatni a novemberi fizetésemelést de azt igazából már 2016ban beigertek, azóta várjuk és semmi köze ehhez a törvényhez.


A halapenzt megtiltjak de a szabad orvos választás jogát fenntartjak. Ami kB kizarja egymást. Mert miért vallalna a népszerűbb nőgyógyász több szulest mint a kevésbé népszerű ha nem kap érte semmi pluszt? Miért állna fel a karácsonyi asztal mellől ha akkor indul be az egyik kismama szulese ha nem kap érte pluszt?


Ami jócskán érinti a betegeket is: nem vihet át az orvos a maganrendelesebol beteget az állami ellatasba. Pl elmesz rakszuresre maganba és rossz lesz az eredmény. Nem mondhatja azt hogy gyere be a kórházba megmutunk.

Értem én hogy ezzel a maganrendelest és a halapenzt próbálják visszaszoritani, hogy pénz nélkül is jó ellátást kapjon az ember. De ennek a betegek fogják kárát látni.

Most gondolj bele, nagyon sok helyre így is hetekre, hónapokra kapsz időpontot és mikor odamesz 600 ember előtted és két órát vársz. Na ha a maganrendeleseket ellehetetlenitik azok az emberek akik oda mentek volna kénytelenek lesznek a kórházba menni és még többet kell várni.

Alapvetően jó lenne a szándék, én se támogatom a maganrendelest, de ezt nem így és nem most kellene csinálni. Először rendbe kellene tenni az eüt.

2021. márc. 2. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!