Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A férjem szájüregi daganatos...

A férjem szájüregi daganatos betegségben szenvedett. Az orvos a legnagyobb dózisú sugárzást ajánlotta, a szájüregében minden elégett tőle. Azóta egy kérdés jár az eszemben: nem lenne-e helyesebb, ha őszintén megmondanák, ha már nincs segítség?

Figyelt kérdés

#daganatos betegség #sugárterápia #orvosetika #Őszinte diagnózis #Kímélet vagy őszinteség
2021. aug. 4. 00:23
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
De. Kötelességük a teljes körű tájékoztatás, és ezzel a megalapozott önrendelkezés jogának megadása. Mennyi időt élt még a férjed?
2021. aug. 4. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
79%

Ez egy nagyon vékony jég. A betegnek is kérdeznie kell, és az orvos sem tudja, hogy nála lesz -e javulás, ő csak lehetőségeket javasol, és esélyeket latol. Ráadásul nem tudhatja, hogy ez nála biztosan nem válik be, ő gyógyítani akar.

Egy másik aspektus, hogy a férjeddel mindent megbeszéltek, és ő ezt téged kímélve nem mondta.

2021. aug. 4. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Az orvos a férjemnek javasolta a sugárkezelést, és mivel ő hinni akart benne, vállalta. Én- nyilván- nem beszéltem le, pedig tudtam, hogy 37 napi sugár nem múlhatik el nyom nélkül. A betegség felismerésétől számítva még egy évet élt, az utolsó fél évet elviselhetetlen kõrülmények közõtt, fogak nélkül, szétégett nyelvvel, szájpadlással, nyelési fájdalommal. Vajon ő hogy gondolta? Megérte? Jó lenne hinni benne, hogy így volt helyes.
2021. aug. 4. 02:12
 4/16 anonim ***** válasza:
66%
Ó, borzasztó! Hát, nem így volt helyes, csak az ember, mivel laikus, elhiszi az orvosnak, amit mond, mert azt hiszi, hogy jót akar. Én is így voltam vele, utólag már nem támogattam volna a férjem kemoterápiáját, mert semmi esélye nem volt (csak ezt nem mondták), csak még gyorsabban hazavágta a szervezetét, mint amennyire a rák tette volna. Ha én kerülök hasonló helyzetbe, mindenképp kivasalom az orvosból, hogy mennyi az esély, és ha szinte semmi, akkor nem engedném ezt a procedúrát. Az emberkínzásnak csak akkor van értelme, ha életet ment, pusztán a szokásrend kedvéért nincs.
2021. aug. 4. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

4/4

Az volt a legborzasztóbb, hogy tudtam, ezt nem úszhatja meg, de hogy beszélhetném le róla, ha ő hisz benne? Ezzel talán elvettem volna az utolsó rwményét is. Persze azt nem tudhattam, hogy a sugár ekkora károkat okoz. Sepertem a konyhában, és a lapáton ott volt az egyik kihullott .koronás foga. Még most is sírok, ha eszembe jut.

2021. aug. 4. 10:46
 6/16 anonim ***** válasza:
86%
Szörnyű! De szerintem ez az orvosok felelőssége. Ugyanez, hogy megmondjuk-e a halálos betegség tényét. Én se mondtam meg neki, mert gondoltam, hogy akkor idő előtt a teljes reménytelenségbe kergetem, de mai szemmel már megmondanám. A haldokló állítólag tudja a sorsát, de magára marad a félelmeivel, mert tapintatból senki nem beszél róla. Így viszont el se tudtunk búcsúzni, mert mire számára is egyértelművé vált a vég, addigra már nem tudott beszélni.
2021. aug. 4. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Ypszilon1980 ***** válasza:
55%
Ez valami borzasztó, ilyenkor nehéz mit mondani, véleményt alkotni. Mivel a beteg kiszolgáltatott helyzetben van és nem ismeri a tényeket, ezért csak az orvosra tud hagyatkozni. Az orvos felelőssége az ALARA-elv betartása, tehát a haszon jóval nagyobb kell legyen, mint a sugárzás által keletkezett negatív hatás, ugyanis az az ép szöveteket is károsítja. Nem ismerem a körülményeket és én csak így tudok véleményt alkotni, de az orvos nem döntött jól szerintem. Azért ilyen helyzetben nem csak a daganat eltüntetése a cél, hanem az, hogy az életminőség rovására ne menjen, ráadásul a sugárzás késői hatásába is bele lehet halni. Viszont ez már megtörtént és azt gondolom, hogy a férjed döntését helyesen, tiszteletben tartottad, tehát a legjobban tetted ezt, ez majd később fog jelentőséggel bírni. Anyám is daganatos volt, sok ismerősöm is abban halt meg, egyiküknek sem mondott semmit sem az orvos, a sok kezelés csak károkat okozott bennük, semmi értelme nem volt.
2021. aug. 4. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

6/7

Valami olyasmire tapintottál rá, ami ott motoszkált bennem, csak mem tudtam megfogalmazni: igen, a búcsú hiánya. Ha bátrabbb vagyok az utolsó napokban... ezt ma már másként csinálnám. Pontosan érzed a kétségeimet, hiszen - ha jól értem a szavaidat - ugyanezt élted át.

2021. aug. 4. 16:48
 9/16 A kérdező kommentje:

7/8

Ugyanezek a gondolatok forognak a fejemben, és úgy érzem itt nincs jó döntés csak rossz és kevésbé rossz közül választhatunk, de hogy melyik döntés hova tartozik, azt magunknak kell eldönteni.

Úgy érzem, az orvos - aki érzelmileg nem érintett - könnyebben elmondhatta volna azt, amit én képtelen voltam.

A férjem halála napjáig várta a műtétet, ami a daganat gyors növekedése miatt lehetetlen volt. Ő ezt úgy élte meg, hogy halogatják azt, ami megmenthetné.

2021. aug. 4. 16:57
 10/16 anonim ***** válasza:
44%

Bocsánat, a férjed! vállalta a sugarat! Nem az orvost kéne hibáztatod.


Ha meg mégsem kéri, akkor is az orvos lenne a hibás, mert miért "nem beszélte rá".

2021. aug. 5. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!