Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Az orvosok Magyarországon...

Az orvosok Magyarországon mennyire jól képzettek?

Figyelt kérdés

Mennyire lehet bízni bennük szakmailag? hol vagyunk kb. világviszonylatban?


Az érdekelnek hogy mindig mondják hogy rossz az egészségügy, de az orvosokkal is baj van, vagy csak a felszerelésük nem megfelelő?



2022. máj. 12. 17:32
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
96%

Alapvetően a hazai orvoskepzes jó(vilagviszonylatban is megálljak a helyüket, keresettek). Viszont mint más területen itt is vannak a jók között is kiválóak és kontárok is.


A kérdésed amúgy több összetevős. Vannak jó intézmények és kevésbé jók. Budapesti viszonylatban tudok példákat hozni.

Egy merényi kórház katasztrófa, de egy obsi istenkiraly. Én pl a janosról is sok rosszat hallottam eleinte, de aztán hallottam olyan visszajelzést is, hogy nem olyan rossz, mint mondják.


Szerintem alapvetően jó a mi egészségügyünk, csak most épp szétbarmolják.


Másik része a dolognak a humán eroforras. A dolgozók közt sokan vannak akik vagy kiegtek vagy épp alkalmatlanok. Hozzateszem az alkalmatlanok előbb utóbb kiesnek a rendszerből.

Illetve amit én észrevettem, hogy a kollegaritas az hanyatló felben van.

2022. máj. 12. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
85%
Sanos első az alkalmasak még hamarabb kiesnek a rendszerből :(
2022. máj. 12. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
95%

Az orvosok jók viszont sokszor túl vannak terhelve.Az ápolókról már ne is beszéljünk.A felszerelés is hagy némi kivetnivalót maga után.Nézz meg külföldi kórházakat videón felszereltségben és a kórtermek,vizsgálók,mellékhelyiségek kinézetében és hatalmas különbségeket vehetsz észre.Pl.Németországi klinikák

A hangulatuk pedig sokszor szörnyű vagy magánrendelésen is ilyen azt én nem tudom:D

2022. máj. 12. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
96%

Orvosként mondom, hogy teljesen változó. Van, akire egy hörcsögöt nem bíznék rá, valaki pedig motivált, tudja a kompetenciáit, határait, szakmailag kompetens, és ismerek iszonyat jó kezű operatőröket is.


"Hozzateszem az alkalmatlanok előbb utóbb kiesnek a rendszerből."

Sajnos ez nem igaz. Olyan szintű orvoshiány van, hogy azokat sem lehet elengedni, akik konkrétan teljesen alkalmatlanok szakmailag (vagy emberileg), mert nincs helyettük más, és nem kevés osztályt kellene bezárni, ha kiesnének. Én speciel pont azért megyek el most máshová dolgozni (és másik 3 fiatal kollégám is), mert azt a szintű szakmaiatlanságot és betegveszélyeztetést, ami jelenleg folyik a munkahelyemen, nem vagyok képes tovább elviselni. Azonban a távozásunkkal valószínűleg be kell zárni az osztályt. És rengeteg kórházról tudok, ahol teljesen hasonló a helyzet.


Tudom, szarul hangzik, de ez az igazság. Mindig elmondom, hogy a legeslegjobb dolog abban, hogy orvos vagyok az az, hogy belelátok a dolgokba és tudom, hogy kihez szabad elmenni és kihez nem.

A betegek viszont nem tudják. Nálunk a leg inkompetensebb, konkrétan sok esetben a betegek életét veszélyeztető doki a legnépszerűbb, mert "olyan kedves és megnyugtató a hangja".

Egy laikus sosem fogja tudni, hogy ki az, aki valóban szakmailag kompetens.

2022. máj. 12. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
82%

Az orvosi egyetem messze földön nehéz, tehát már annak le a kalappal, aki kijárja a 6 évet orvosin.

Egyébként az orvosok körében is nagy a kiégési arány a terheknek köszönhetően, ezért szokták mondani, hogy az orvosokkal is baj van.

2022. máj. 12. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
95%

Szintúgy orvos vagyok, bár fogorvos, emiatt egy kicsit más helyzetben vagyok, mint egy kórházi dolgozó.

A képzés általában véve jó, viszont elsődlegesen az észbeli képességek alapján szortíroznak, holott nem csak amiatt lesz valaki alkalmatlan, mert nem túl okos vagy szorgalmas. Én mikor kikerültem dolgozni először falura kellett szembesülnöm azzal, hogy hiába vagyok lelkes és szeretnék mindent is megoldani, sajnos baromi korlátoltak a lehetőségeim. Alapfelszerelések hiányoztak, a gép alig alig működött, nem volt egy hűtőszekrény, nemhogy az ebédemet berakjam, hanem bizonyos gyógyszereket, amiket ott illenék tárolni. Azóta sokat javult a helyzet, de részint az én pénztárcámnak köszönhetően, mivel a saját pénzemből vásároltam műszereket, anyagokat és eszközöket. Hogy jobban értsd ez hogy néz ki a gyakorlatban: mikor elkezdtem ott dolgozni, akkor a foghúzások kb 60-70%-a volt megoldható helyben, többihez nem volt műszerem, ők mehettek szájsebészhez. Most az ilyen esetek 99%-a el van nálam látva. Egyébként sincs 75 km-es körzetben szájsebész. Hogy mibe kerülnek ezek a műszerek? Pont most vettem egyet akciósan 30 ezer forintért. Nyilván amiatt vagyok más helyzetben, mint pl a 4-es válaszoló, mert ugye ezáltal a saját munkámat is megkönnyítem, természetesen ott, ahol több ember dolgozik együtt nehéz lenne számon tartani, hogy mi az, ami ehhez vagy ahhoz az orvoshoz tartozik.


Engem továbbá nagyon zavar, hogy főleg a szocializmusban végzett generáció mennyire nem a mai orvosképzés szellemében dolgozik. Ez egy dinamikusan fejlődő tudomány, ami 5 éve még protokoll volt, az lehet, hogy ma már épphogy nem tilos, de mindenképpen más trendek vannak. Ehhez képest az 50 pluszos kollégák sajnos elképesztően rugalmatlanok tudnak lenni, ami a fejlődést illeti, sokszor ki is mondják, hogy "mert ez anno is jó volt", holott azt gondolom, hogy egy orvos többek között attól orvos, mert fejlődik, itt nem lehet megengedni azt a luxust, hogy egyszer az ember elvégzi az iskolát, azt az egész életét azzal a papírral haknizza végig, mégis megtörténik, pont azért, amit a 4-es is írt: hiány van, így a rossz szakember is szakember. És itt bejön egy olyan probléma is, ha én találkozom egy már rosszul praktizáló kolléga nem túl jó munkájával, akkor azt hogyan mondjam el a betegnek úgy, hogy mindeközben megmaradjak kollegiálisnak? "De XY doktor úr azt mondta, hogy ez így jó". Most hogy írjam felül pláne egy idősebb kolléga véleményét, miközben szinte féllaikusok számára is látható, hogy valami nem stimmel?

2022. máj. 12. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
95%

Pacsi utolsó:D

Teljesen egyetértek. Az orvostudományban az a fantasztikus, hogy folyamatosan változik. Egy orvosnak kutya kötelessége lenne követni a szakirodalmat, tisztában lenni az új evidenciákkal. Mert arról, amiről 30 éve azt hitték, hogy jó, azóta simán kiderülhetett, hogy egyáltalán nem az, vagy van sokkal jobb megoldás is. És ezt sok kollégának képtelenség elmagyarázni. 30 évesként meg hiába mondom az 50-60 éves dokinak, hogy talán nem így kéne, jön a "20 éve így csináljuk, jól van az úgy" szöveg.

Fiatalokkal szereztünk előfizetést a legújabb evidenciákat tartalmazó orvosi oldalhoz, ami amúgy évente röpke 150-200 ezer forint. Hát rajtunk kívül eszébe se jutna egyik idősebb kollégának se beleolvasni... ha meg az orra alá dugom, hogy világosan le van írva, hogy bizonyos esetben mi a javaslat, közli, hogy "szerinte ez hülyeség". Amit több tízezer emberen, tudományos igényességgel megvizsgáltak, az szerinte hülyeség:D Hát gratulálok.

És a beteg vajon kinek hisz? Nekem, a 31 évesnek (úgy, hogy egyébként 25-nek nézek ki kb.), vagy a 70 éves főorvos úrnak, aki már 30 éve is a szakmában dolgozott? Gondolom nem nehéz kitalálni.


És igen, ott van az, mikor jön a beteg, látod, hogy teljesen szarul volt ellátva, de ezt mégis hogy mondd meg neki úgy, hogy a betegnek is jó legyen és a helyes irányba terelődjön a sorsa, de a kollégát se égesd be teljesen?

2022. máj. 12. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, főleg az ilyen területen dolgozóktól!

Sokat jelent!

2022. máj. 12. 19:00
 9/33 anonim ***** válasza:
6%

A mostani orvos generációt csak a pénz érdekli. Egyszerűen gonoszak. Egyedül úgy lehetne megoldani, ha normális orvosi képzés lenne és sokan végeznének és lenne utánpótlás. Orbán még erre rátett egy lapáttal, hogy szétbarmolta az egyetemeket (gondolok itt az újított tanrendekre) és a világjárvány kellős közepén a zseniális alkalmazotti jogviszonyról szóló rendeletével elküldte az állami orvosok negyedét. Közegészségügybe csak meghalni lehet, amputálni, levágni, kihúzni.... A magán orvos az kezel ugyan, de magának csinálja a munkát.

De mindegy a képzés volt a kérdés. A képzés jó, de az orvosok rosszak. Bár ez egy tanulatlan embernek felfoghatatlan, hogy a képzés meg a munkapatapasztalat 2 különböző dolog. Mert egyetem hú de okos, elvégezte akkor az orvos agysebész a mérnök bmw-t tervez, holott egyáltalán nem. Minél többet fogsz járni orvoshoz, ahogy idősödsz annál inkább rájössz, hogy mi a probléma.

2022. máj. 12. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 A kérdező kommentje:

Azért ezek elég erős kijelentések, és durva általánosítások 9-es, nem?

Vagy mire alapozod ezeket?

2022. máj. 12. 19:21
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!