Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mi a különbség az allergia és...

Mi a különbség az allergia és az asztma között?

Figyelt kérdés
Tünetekre gondolok.
2011. szept. 17. 13:11
 1/5 anonim ***** válasza:

Az allergiára inkább megfázásos tünetek jellemzőek, tüsszögés, orrfolyás, amíg az asztmánál inkább a légszomj a jellemző. Különösen ha este lefekszel aludni, és köhögőroham jön rád, ami felülve elmúlik, nehezedre esik a lépcsőzés, nagy fizikai aktivitás mint monjuk a futás.


De nagyon sokszor a kettő együtt jár.

2011. szept. 17. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az allergiának kb. ezek a szokásos tünetei: orrfolyás, szemviszketés, torokviszketés, tüsszögés, ekcéma. Az ételallergiáknak lehetnek más tünetei is.


Az asztma gyakori tünetei: száraz köhögés, fulladás, de pl. az is lehet, hogy gyakran kapsz el hörghurutot és hasonló légúti betegségeket.


De ismerek olyat, akinek ételallergiája van, és ha a kérdéses ételből eszik, akkor este fullad (már többször kellett mentőt hívni). Pedig egyébként nem asztmás. Ugyanígy, aki súlyosan allergiás a darázscsípésre, annál is a fulladás a(z egyik) súlyos veszély.


Talán az a különbség, hogy asztma esetén a hörgőcskék húzódnak össze görcsösen, és ez okozza a gondot, a sima allergiás fulladásnál pedig a nyálkahártyák duzzadnak meg. Nem vagyok orvos, de én kb. így képzelem el a dolgot.

2011. szept. 17. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az allergia bizonyos anyagokra adott nem megfelelő immunológiai válasszal jellemezhető. Olyan jellegű gyulladásos folyamattal jár, melynek gyakori tünetei az orrfolyás-orrviszketés, szemviszketés, viszkető kiütések, hasmenés, rosszabb esetben keringésösszeomlás (anafilaxiás sokk), ill. gégevizenyő, mely fulladáshoz is vezethet.

Allergiás reakció része lehet asztmás roham is. Ilyenkor a hörgők simaizomzata összehúzódik, és a levegő csapdába kerül a tüdőben (a szűk kis légutakon keresztül nehezebben áramlik ki). Mivel az eleve telt tüdőbe nagyobb munka további levegőt szívni, a beteg sokszor nemcsak kilégzési, hanem belégzési nehezítettséget is érez, fullad. Asztmás jellegű rohamot nemcsak allergiás reakció okozhat, hanem más is. Így az asztma és az allergia között van bizonyos átfedés, de alapvetően különböző jelenségek.

2011. szept. 17. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Akor én mind kettő vagyok: Köhögök, bedugul az orrom, fulladok és égnek a szemeim ja meg fáradt vagyok folyton.
2011. szept. 17. 13:50
 5/5 anonim válasza:
az allergia túlérzékenység bizonyos anyagokra. manapság gyógyítható immun-terápiával, aminek az a lényege, hogy az adott anyag kivonatát 3 évig minden reggel a nyelv alá cseppentve a szervezet lassan megszokja, hogy ez az anyag "minden napos" és a 3.év végére nem foglalkozik vele a test. az asthma pedig a tüdőben lévő hörgőket szűkiti be, ami miatt kialakul a légszomj és a sípoló légzés, köhögés. ez álltalában gyógyszerrel kordában tartható, de a rohamokra is van külön gyógyszer, ami a tüdőbe hörgőtágítót permetez és 2-5 percen belül enyhül a roham.
2014. aug. 23. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!