Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Endokrinológusnál minek van...

Endokrinológusnál minek van vizsgálóasztal?

Figyelt kérdés
15 éve járok, de még soha nem kellett felfeküdnöm. Milyen endokrin betegségek vizsgálatánál van rá szükség?
2012. szept. 15. 23:52
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Az endokrinológus orvos "alapjáraton" szakképzett belgyógyász is (általában). Tehát, ha egy betegnek vannak különféle panaszai, szükség lehet betapintani a hasát, a tapintható pulzáló artériákat, csinálni egy EKG-t, esetleg rosszul lesz és fektetni kell kicsit, van, ahol a vért is leveszik, de fekve kell, mert eldől a beteg, stb....Én elég sok indokot el tudok képzelni a vizsgálóasztal szükségességére.
2012. szept. 16. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! :)

Amúgy az endokrinológus minden esetben belgyógyász is, mert csak belgyógyász szakvizsga után szakosodhatnak tovább endokrinológiára. :)


Esetleg ha vkinek van konkrét tapasztalata, azt szívesen olvasnám! :)

2012. szept. 16. 12:35
 3/10 anonim ***** válasza:
50%
Azért, hogy a beteget szükség esetén fel lehessen fektetni.
2012. szept. 16. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Azt gondoltam én is, csak a "szükség esetén"-re nem jutott túl sok dolog az eszembe. :)
2012. szept. 16. 16:06
 5/10 anonim ***** válasza:

A 3. vagyok


Előírás, hogy milyen felszerelésnek kell lennie, ahhoz, hogy működhessen egy rendelő. A vizsgálóasztal alapfeltétel. Egyébként vannak olyan endokrinológiai megbetegedések is amik vizsgálatához szükség van a beteg fekvő helyzetéhez.

2012. szept. 16. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Na, azokra vagyok kíváncsi! :)

Írnál olyanokat légyszíves?

2012. szept. 16. 16:19
 7/10 anonim ***** válasza:
Engem egyszer vizsgáltak meg, azt nézte van-e nyirokcsomó vhol.
2012. szept. 18. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Khm...khm...kedves Kérdező, hívhatjuk ezt már kötekedésnek? :)

Kezdjük ott, hogy egy általános orvosi vizsgálatot legtöbbször fekvő helyzetben végeznek. Ennek több oka van: nyugodtabb a beteg, jobban ellazulnak az izmok, betapinthatóvá válnak a hasi szervek. És térjünk rá a vesszőparipádra: az endokrinológus feladata a szervezet összes (külső és belső elválasztású) hormontermelő mirigyének vizsgálata. Ez nem csak a nyakon található pajzsmirigyről szól, minden egyéb, hormontermelésért felelős mirigy benne van a pakliban. Legyen az akár a hasüregben (mint a mellékvesék), vagy akár a koponyában (mint a hipofízis). Ezek működési eltérései jellegzetes tüneteket okoznak, amik fizikális vizsgálattal (betapintással: mirigyek, nyirokcsomók nagysága, száma, elhelyezkedése), megtekintéssel (bőrtünetek, egyéb elváltozások, pl. Cushing kórnál) akár hallgatózással (pl. nyaki erek meszesedése) észlelhetők. És ezeket a vizsgálatokat jórészt fekve a legegyszerűbb és gyorsabb elvégezni.

Attól tartok, hogy ennél jobban már nem érdemes körüljárni ezt a dolgot, bele kell törődni, hogy egy orvosi rendelőben van vizsgálóágy, a műtőben fekve operálnak, a fogorvosnál-szemésznél székben ülve vizsgálnak és este nagyon sötét van...:)

2012. szept. 18. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Én nem kötekedtem! :D

Csak tényleg érdekel, mert mondom, 15 éve járok dokihoz, de még engem sosem vizsgált meg az asztalon, és most valahogy szöget ütött a fejemben. :D


És a pajzsmirigyen kívül aligha tudja akármelyik másik hormontermelő szervet is betapintani, ezért nem értettem, hogy vajon miket tud az asztalon csinálni, amit a széken ülve nem. :D


Szóval a kérdésemet talán kicsit erősre fogalmaztam, nem úgy értettem, hogy a mi a ló...nak van ott asztal, hanem tényleg csak pár példa érdekelt a vizsgálatok közül.


De most elültetted a bogarat a fülemben, nem rémlik, hogy láttam volna fonendoszkópot a dokinál, de majd legközelebb megkeresem, hogy hol tárolja. xD

2012. szept. 19. 21:41
 10/10 anonim ***** válasza:

Nagyon magabiztosan állítasz dolgokat, de egy picit hadd ingassalak meg: ha jelentős méretbeli eltérések vannak, a hasnyálmirigy, a petefészkek, a herék elég jól tapinthatóak.


Hogy téged nem vizsgál meg a doktor? És már 15 éve kezel? lehet, hogy neki már elég, ha csak a nyelved kinyújtod:)

2012. szept. 20. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!