Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Miért nem vehetek saját...

Miért nem vehetek saját felelősségre vényköteles gyógyszert? Miért ez a korlátozás?

Figyelt kérdés

Például erősebb hatóanyagút, más változatot, stb.

Értelemszerűen nem hallucinogén (mellékhatású) szereket!!

Nem írok konkrét példát, a felső kérdés a lényeg.



2013. nov. 5. 22:22
 1/8 A kérdező kommentje:

[link]

Mielőtt írnátok, ez a válasz nem kielégítő

2013. nov. 5. 22:23
 2/8 anonim ***** válasza:
68%
Ami vényköteles annak a túladagolása, nem megfelelő beszedése súlyos károkat okozhat. Most gondold el, ha az antibiotikum nem lenne vényköteles, kb. mindenki szedné mindenre, mert hogy az elmulassza.
2013. nov. 5. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Ezzel semmi újat nem mondtál


én a legvégső esetben szednék antibiotikumot

2013. nov. 5. 22:28
 4/8 anonim ***** válasza:
37%
Amúgy meg nagyon egyszerű, a számítógép beolvassa a doki nevét is, így kap érte százalékot.
2013. nov. 5. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
86%

1.Ott van a kommentedben a kulcsszó: ÉN. Igen, elképzelhető, hogy TE nem vennél be rögtön antibiotikumot, csak legvégső esetben, mert fel tudod fogni, hogy ez milyen kockázattal jár. De mások nem biztos, hogy értik.

(amúgy szerintem te sem érted, ha feltetted ezt a kérdést)


2. Egy vényköteles gyógyszer adása felelősséggel jár. Ezeknek mindig megvan a maguk kockázata, nem olyan ,,veszélytelenek", mint a vény nélküliek. Nem mindegy, hogy melyik gyógyszert kinek írják fel, mert ami jó Mari néninek, az lehet, hogy a rossz mája/szíve/veséje miatt nem jó Józsi bácsinak. Találkoznak a faluban- ,,Képzeld Józsikám, nekem nagyon bevált ez a xyz gyógyszer, azóta nem fáj a hátam", Józsi bácsi vesz egy dobozzal, és belehal, mert leállt tőle a veséje.


Az emberek elkezdenék saját magukat diagnosztizálni, mert minden szerhez könnyen hozzájuthatnának. (,,Hiszen volt már ilyen bajom, most is jó lesz ez rá.") Igen ám, csak közben mégsem az a baj/súlyosabb a baj/azóta felírtak neki 5 más gyógyszert, amivel együtt nem szedhetné, és nem gyógyul meg, súlyosbodik, vagy akár bele is halhat.


Remélem már érted, hogy a gyógyszerek nem játékok, nem azért nem lehet őket megkapni csak úgy, mert ,,az orvosoknak kell a jutalék", vagy mert valami összeesküvés van a háttérben. Nem. Arról van szó, hogy -főleg az idős embereknél- az egészséget ronthatják, ha nem megfelelően vannak 1. felírva 2. adagolva (3. beszedve, de ez már a betegen múlik).

2013. nov. 6. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
53%

Az esetek nagy részében téged, mint beteget véd a rendelet, mivel megfelelő eü. előképzettség hiányában egyrészt nem tudod megfelelően diagnosztizálni magad, így jobb esetben csak feleslegesen szednél be gyógyszereket, rosszabb esetben nem kerülnél időben orvoshoz, ami mondjuk pl. a daganatos megbetegedések esetében az életedbe is kerülhetne. Másrészt képzettség hiányában nem tudsz felelőségteljesen dönteni arról sem, mekkora kockázattal jár pl. egy erős hatású szer bevétele, tehát ez téged is véd, másrészt az egészségpénztárnak is így kell kevesebbet költenie rád (egy időben észrevett dagantos megbetegedést első vonalbeli terápiával kezelni kb. egy későn észrevettének a huszada, nem beszélve a sokkal kedvezőbb gyógyulási esélyekről és a teljesebb felépülésről). Egyéb okok lehetnek még a teljesség igénye nélkül közegészségügyi megfontolások (pl. antibiotikumok: allergia ill. a korlátlan hazsnálat következtében rezisztencia), veszélyes kölcsönhatások más gyógyszerrel, ételekkel (pl. MAO-gátlók és sajt), hozzászokás veszélye (nem hallucinogén szereknél is), halálos kontraindikációk (pl. sürgősségi fogamzásgátlók), rossz adagolás mellett maradandó egészségkárosodás (pl. vérnyomáscsökkentők, cukorbetegség ellenes szerek), politika (Algopyrin :P). Azért szerintem jelentős ellentmondások is vannak, pl. a nem receptköteles paracetamol nekem vesszőparipám, de alapvetően a beteg érdekét szolgálja, hogy ne jusson hozzá olyan szerekhez, amit orvosi ellenőrzés mellett kell szednie.


Egyébként az általad belinkelt írásból kimaradt, hogy azért nagyban az adott ország kultúrája, gyógyszerszedési szokásai döntik el, hogy melyik gyógyszer vényköteles és melyik nem. Sajnos mi gyógyszerszedő nemzet vagyunk, az emberek sokkal inkább hajlandóak rengeteg pénzt áldozni a gyógyszerekre, mintsem a problémájuk okát próbálnák meg megszüntetni. Egy konkrét példával élve Franciaországban pl. természetes, hogy járnak nőgyógyászati kontrollra a fogamzóképes korú nők, így a fog.gátló nem receptköteles. - Egy gyógyszerész

2013. nov. 6. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Vörösnefelejcs ***** válasza:
54%

Nekem nincsenek olyan illúzióim, hogy a beteg védelme lenne az ok. Hanem egyszerűen szinte minden országban az eü.ben közpénzek is vannak, és nem akarják olyanra költeni, ami egyébként elkerülhető lenne.

Te beszeded és rosszulleszel tőle, min. a mentő, gyomormosás, nemtommi költségeit máris fizethetjük.

Az antibiotikumoknál még ennél is rosszabb lenne a kimenetel, ami már most is megvan, hála az orvosoknak, hogy egyre kevesebb a hatásuk. Vény nélkül már valószínű, hogy nem érnének semmit. Szépen megugrana a halálozási ráta. Ami megint nem kifizetődő.

2013. nov. 11. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A 4-est lepontoztátok, pedig nála a pont. Az egészségügy - főleg a gyógyszerIPAR - a nyereségre épült, (az, hogy manapság nem "illik" erről beszélni, még nem jelenti azt, hogy nem így van)
2014. aug. 24. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!