Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Rettegek az MRtől. Mit tegyek?

Rettegek az MRtől. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Nyáron voltam MR vizsgálaton, az 40 percig tartott. Utána megis műtöttek Arnold Chiari szindróma miatt. Azóta nem voltam ilyen vizsgálaton, de már az utolsón is majdnem megnyomtam a pánik gombot. Mi a teendő ilyenkor? Lehet más koponya vizsgálatot is kérni?

2018. jan. 16. 21:52
 1/7 anonim ***** válasza:
én azt csináltam, hogy elképzeltem, hogy most elraboltak az ALIEN-ek, "UFO"-k, és az ő űrhajójukon vagyok, kattog minden.
2018. jan. 16. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Tényleg megnyugtatóbb azon “kattogni” hogy elraboltak a földönkívüliek.

Szerintem gondolj arra hogy vannak ennél rosszabb, kellemetlenebb vizsgálatok is.

Pl.: végbél tükrözés, gyomor tükrözes és meg rosszabb ha ugyan azzal a szondával végzik és ebben a sorrendben.

A lényeg van ettől rosszabb is és nem sokan halnak bele.

2018. jan. 16. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Kérdezd meg az orvosodat, hogy a CT nem elég-e, az csak pár percig tart, és nem olyan zajos.

Nekem agyi aneurizmám van, és félévente kell menni MR-re. Allergiám is van, és mindig rám jön a köhögés, márpedig nem köhöghetek.

Viszont voltam már gyomortükrözésen, ahhoz képest ez csak aprócska kellemetlenség. :)

2018. jan. 16. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Van, aki verset mond közben magában. Minden esetre vegyél be előtte egy Xanaxot.
2018. jan. 16. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 max2maxi válasza:

Több fajta MR készülék van. Van amelyiknek a nyílása nagyobb es a belső hossza kisebb. Emiatt sokkal emberbaratibb. Ilyen van az OITI-ben is pl.

Ha számolód a mp-eket az is segít.

2018. jan. 16. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 max2maxi válasza:

“számolod” -csak átírta a telefon...

Egyébként en azt szoktam tolni, h egy minimál-techo buliban vagyok, Uh élvezem is. ;)

2018. jan. 16. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
85%

Mint MR operátor az alábbiakat tudom javasolni.


Nálunk benn lehet egy hozzátartozó a vizsgálaton, szóval, ha van olyan ismerősöd/rokonod/barátod akinek a jelenléte megnyugtatna, akkor mindenképp kérdezz rá a vizsgálóhelynél, hogy bejöhet-e veled. Sok betegnek megnyugtató, ha tudja, hogy van mellette valaki, aki akár foghatja a kezedet/lábadat is a vizsgálat közben.


A legtöbb MR-nél a fejtekercsre szerelhető egy tükör, így ha vizsgálat közben kinyitod a szemed, akkor is kiláthatsz valamely oldalra. Klausztrofóbiások egy részénél ez segít oldani a feszültségüket, bár a legtöbbjüknek jobb csukott szemmel feküdni.


Bármennyire nevetségesnek hangzik, de ha van valami tárgy ami segít megnyugodni és nincs benne fém egyáltalán pl.plüss arra is kérdezz rá, hogy be lehet-e vinni. Ritkán, ugyan de találkoztam már egy-két ilyen esettel is :).


Érdemes mg rákérdezni arra, hogy milyen a fejtekercs kialakítása. Nekünk ilyesmi van:

[link]


Ezt általában jobban szeretik a betegek, mert nincs semmi az arcod előtt.


De pl. az ilyeneket kevésbé szeretik:

[link]


Ami még fontos lehet, az a csőátmérő. Nyilván minél nagyobb annál jobb a számodra. Magyarországon az átlagos olyan 60 cm körül lehet, de van 70cm-es is. A 70cm-esbe 160 kg-os beteg is befér, szóval az relatív értelemben tágas.


Ha ezek egyike mellett sem megy a dolog, akkor érdemes megfontolni, hogy nyitott MR-en elvégezni a vizsgálatot, de a nyitott MR-ek minősége rosszab, kisebb a térerejük, bár a te esetedben elképzelhető, hogy elég az is. Ezzel kapcsolatban egy neuroradiológussal lenne érdemes konzultálni.


Megoldás lehet még egy enyhe nyugtató bevevése a vizsgálat előtt, de ezt orvossal kell megbeszélni, ám én alapvetően kerülném esetedben a gyógyszert, ha már egyszer 40 percet kibírtál.


Végső esetben javasolnám csak a CT-t, ezt is csak úgy, ha előtte neuroradiológussal konzultáltatok, hogy nálad van-e ennek értelme.


Végére még egy pár megjegyzés. A vizsgálat előtt próbáld ki a vészjelző gombot, kvázi hogy működik-e. Nem mintha elromlana, csak segít néha a tudat is, hogy tudod hogy legalább egyféleképpen biztosan tudsz jelezni, ha baj van. Minden MR-ben van mikrofon, így ha éppen nem zajong a gép tudsz beszélni az operátorral és persze ő is veled. Kamera is szokott lenni (általában kettő is), így jó eséllyel azon is fogja látni ha valami baj van. Ergo azt tudasosítd magadban, hogy nem vagy egyedül, ha bármi van többféle módon is tudsz jelezni. Egyébként annyira figyelnek a betegkommunikációra a gyártók, hogyha nem működik a kapcsolattartó rendszer a beteggel akkor fizikailag nem tudunk vizsgálni, a gép maga fog leállni.

A fejtekercs pedig nincs rögzítve a fejedhez így bármikor ki is tudsz belőle

csúszni, azaz nincs a fejed körbezárva.


Remélem, hogy valamelyik tippem tud neked segíteni és sikerül kibírni a vizsgálatot :).

2018. jan. 17. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!