Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Felriadok, miközben alapból...

Felriadok, miközben alapból ébren vagyok?

Figyelt kérdés
Valamiért az van, hogy miközben éjszaka fekszek az ágyban, és még nem alszok el, hirtelen a semmiből felriadok, miközben amúgy fent vagyok. Mintha valamitől megijednék, de valójában nem történik semmi, hanem a szervezetem valamiért lejátssza ezt a reakciót a semmire. Horror filmeket meg hasonlókat nem szoktam nézni, bár szerintem nem is ehhez van köze. Egy ideje már jelen van ez a “probléma” viszont nem tudom hogy miért.

2021. máj. 23. 21:13
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy természetes jelenség. Amikor álmodunk, az agyunk blokkolja a testünket, így nem mászkálunk vagy kapálózunk álmunkban. Előfordul néha, hogy ez a rendszer kicsit megzavarodik, és ennek kétféle eredménye lehet.

1. Ébredéskor a tested még alszik, az elméd viszont már nem. Ilyenkor az illető többnyire azt tapasztalja, hogy a teste teljesen béna, nem tud beszélni vagy mély levegőt venni, és az utóbbi miatt úgy érzi, mintha ülne valami a mellkasán. Ez a jelenség az alvásparalízis (ami lényegében a test bénulását jelenti, és mint mondtam, minden ember átéli minden éjszaka), viszont a "tünetei" miatt népiesen lidércnyomásnak is nevezik.

2. Elalvás közben az elméd már félig alszik, a tested viszont még nincs blokkolva. Egy halvány álmot látsz, amit még fel sem tudsz dolgozni, mert a tested reflexszerűen reagál rá, összerándul, és ez ismét felébreszti az elmédet is. Ez az a jelenség, amit te is, és én is átélunk időnként. Van néhány tényező, ami kicsivel növeli ennek a gyakoriságát, mint a rendszertelen alvás, de nincs semmilyen káros következménye. Szimplán csak kellemetlen. (Főleg ha a párod téged átkarolva alszik, és még őt is felébreszted...)

2021. máj. 23. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Szerintem a 2. lesz az. 1000 hála. Esetleg annyit kérdezhetek még hogy ennek mi a tudományos neve? Mármint a 2.-nak.
2021. máj. 23. 23:28
 3/3 anonim ***** válasza:
Azt nem tudom sajnos. Az elsőnek sem nagyon van tudományos neve, mivel a lidércnyomás is csak népies kifejezés. Az alap kifejezés az alvási paralízis vagy alvási bénulás lenne, az említett két eset pedig ennek a zavara. Nem találkoztam még olyan cikkel vagy oldallal, ami egy szóval kifejezné ezeket.
2021. máj. 23. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!