Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Párkapcsolatban a bizonytalans...

Párkapcsolatban a bizonytalanságom a másikra vetítem, hogy tegyek ez ellen?

Figyelt kérdés
40+ elvált nő vagyok. Házasságomban anno, és most a párkapcsolatomban a bizonytalanságom szinte állandó, olyan téren, hogy szeret - e a másik, valóban akar - e engem stb. Ezeket a negatív hiedelmeket pedig alá is támasztom magamnak azzal, hogy olyan helyzeteket teremtek, ami ezt igazolja. Pl megbeszéljük, hogy elmegyünk másnap együtt vásárolnni, de ő lemondja, mert dolga akadt. Én ezt úgy értékelem, hogy ő utál velem jönni, biztos szégyell, tehát bár nagyon rosszul esik, máskor nem hívom. Ha ő ajánlkozik, azt mondom, nem kell, hiszen ő utálja ezt. Ő persze nem érti az egészet, azt gondolja, én nem akarok vele menni. És így bele ragadunk egy helyzetbe, ami mindkettőnknek rossz, és ezt én generálom. És ez szól bármiről, együtt alvásról vagy kirándulásról, bármiről. Tudom, hogy gyerekkorból hozott dolog. Voltam több pszichológusnál is, ami valamelyest segített, de ebben nem, ez megmaradt. Párom szerint túl érzékeny vvagyok. Szerintem meg saját magam ellensége. Mit tudok tenni? Tudtok valamit javasolni? Mert így tönnkre teszem a kapcsolatom, magam pedig egy keserű banyává teszem.
2021. júl. 27. 00:44
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Olyan szépen leírtad, hogy már a második sornál tudtam, hogy jártál pszichológushoz. A pszichológus fel tudja tárni a jelenséget és az okát, de az ennek a tudásnak a fényében való változtatást magadnak kell megtenned. Azt nem tudja helyetted meglépni a pszichológus! Világosan érted, hogy az aggodalmaidnak nincs valós alapjuk, tehát ezzel a tudattal el kell hessegetni magadtól ezt a betolakodó gondolatot. Rászólsz magadra, hogy Hé, ez nem igaz!, még mielőtt a párodra öntenéd, mert ő nem a pszichológusod, és ő nem érti. És ne minősítsd magad, mert attól semmi nem lesz jobb. Értsd meg, hogy mi történik (ez már megtörtént) és reagálj másképp.
2021. júl. 27. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

A pszichológusnál analizálás nem történt, sőt semmiféle tanácsot sem adott. Csak minden alkalommal beszéltetett, ő semmit nem mondott szinte. Kettőnél voltam, mindkettőnél ez volt. Ezért is hagytam abba, mert nem volt változás.

Érdekel a pszichológia, sokat olvastam a témában. Felépítettem így az önismeretem valamennyire. De ez a dolog nagyon mélyen van bennem. Egyszerűen nem tudok másképp állni a dolgokhoz, mint annak a hitében, hogy nem a személyem miatt. hanem valamilyen érdekből vannak velem. Hogy a szeretetük nem őszinte. Jelentéktelen mondatokat ennek tudok be. Ha visszafogom magam, nem szólok, elhessegetem, akkor ezek összegyűlnek bennem és akkor nagyobbat robban. Pl ellököm a másikat látszólag apróság miatt, napokra elzárkózom előle, nem megyek, nem hívom, azt mondom neki, magam akarok lenni. De ezek mind rombolják a kapcsolatot. Ő azt érzi, rendszeresen bemesélek magamnak dolgokat, és rá borítom. Nagyon fogékony a hangulatomra, azonnal meglátja rajtam az apró rezdülést is, szintén magára veszi, pl hogy nincs teljesen jó kedvem, biztos nem kívánom a társaságát. Szóval igyekszem nem rá borítani, de minden mindatát az elméletem igazolására használok, higy csak érdekből van velem. És mikor ezt már eléggé elhiszem, akkor mondom, hogy szeretnék egyedül lenni, ez napokig tart. Közben emésztem magam, és titkon azt várom, tegyen valamit, amiből azt érzem, akar engem. Mikor már nagyon hiányzik, akkor tudom belátni, hogy az egészet én generáltam, és akkor keresem, de megesik, hogy már aznap megnyomja a gombot....

De gáz ezt leírni, de sajnos ez van. Nevelem magam, de ezen egyszerűen nem tudok változtatni. Régen rosszabb dolgaim voltak ennél is, mást sikerült levetkőznöm, ezt csak max pár napra.

2021. júl. 27. 09:14
 3/14 anonim ***** válasza:

Biztos nem csak beszéltettek, mert jól átlátod a helyzetet, gondolom, ők foglalták össze az összefüggéseket. Gyerekkorodban az anyukáddal lehetett ambivalens viszonyod, félned kellett a szeretete elvesztésétől. Lehet, hogy már találkoztál a kötődési típusok, köztük a bizonytalan kötődés fogalmával. A pszichológus nem adhat tanácsot, mert nem az ő élete. Megvilágít jelenségeket, amikre a kliens nem jön rá, de ennek a fényében a változtatást már magadnak kell megtenned. Ez lassú és nehéz, de ha eredményt akarunk elérni, meg kell erőltetnünk magunkat, új stratégiákat kipróbálni. Ha régebben rosszabb dolgaid is voltak, de fejlődtél, akkor képes vagy a változtatásra. El kell magadban hallgattatnod azt a kisördögöt, és nem kételkedni a párod szeretetében. Miféle érdekből lenne veled? Ezt magad se tudod megfogalmazni. De nemcsak felszínesen félretenni ezeket a téves gondolatokat, hanem ténylegesen el is hinni, hogy ez nem a valóság, csak te kombinálod össze. Mikor titkon azt várod, hogy tegyen valamit a párod, ezt akár nyílttá is lehet tenni, és kezdeményezni az ölelést, hiszen a férfiak általában nem gondolatolvasók. És semmilyen mosolyszünet ne tartson napokig, mert ezzel mérgezed a kapcsolatot. Ezt én a saját utamon tanultam meg, minden veszekedést halálosan komolyan vettem, amíg rá nem nem jöttem, hogy ezeknek nincs akkora jelentőségük, sokkal jobban járunk, ha túllépünk rajta, hiszen mindketten a másik szeretetére vágyunk.

Érdemes lenne visszamenni valamelyik pszichológushoz vagy egy másikat keresni, olyat, akiben megbízol, hogy kísérjen, álljon melletted ezen az úton. Nem gyors folyamat. Mennyi idő után hagytad ott a pszichológusokat? Ők mit szóltak hozzá?

Olvastál már a sémákról? [link]

2021. júl. 27. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Nagyon jó az írás, amit belinkeltél, köszönöm szépen. Nem ismertem eddig a sémákat, de sok említett példa jellemző volt rám, egyesek ma is.

Egyik pszichológus 10 alkalmat javasolt, ennyit voltam, fel sem merült folytatás.

Másikhoz kb 2-3 hónapot jártam hetente. Fura volt, mert mintha azért mentem volna, hogy szórakoztassam a beszámolóimmal, néha elismerően vagy biztatóan reagált, meg rajzokat mutatott, hogy mi jut róluk eszembe, de ennyi. Mikor mondtam, hogy el kezdek iskolába járni egy képzésre, így nem lesz időm kisgyerek mellett még hozzá is járni, azt mondta, szerinte elleszek magam is, meg fogom tudni oldani a problémáim.


Nagyon nehéz ez. Most épp a páromat vártam, erre hívott, hogy csak később jön, mert pihenni szeretne. Az első reakció, hogy akkor ne gyere, ha ennyire nem akarsz. 3 napja nem találkoztunk, rosszul esik, hogy nem gond ez neki.


Tényleg kellene egy pszichológus. 🙄

2021. júl. 27. 14:10
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen végig nem volt időm egyelőre elolvasni, csak a kérdést olvastam, de egy az egyben ilyen vagyok én is, és nagyon zavar. Én 40 vagyok, és már úgy érzem semmi nem fog tudni megváltoztatni, ilyen vagyok sajnos. Én annyit azért próbálok tenni, hogy tudatosan felismerem az ilyen szitukat, és erőlködve próbálok nem úgy reagálni, ahogy leírtad, ez persze általában nem megy. Szerencsére a párom ezen nem akad ki, ismer már, és mindig túllendülünk, de az igaz, hogy ő kicsit olyan pasi, akivel szinte mindent meg lehet tenni, egy "normális" férfi ezt nem bírná elviselni.
2021. júl. 27. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

5#, nehéz így létezni, jó lenne változtatni.

Olvasd el a cikket, amit az előző válaszoló belinkelt, nagyon jó.

2021. júl. 27. 14:59
 7/14 anonim ***** válasza:
5 vagyok, igen tudom, hogy nehéz így élni, rengeteg normális férfit üldöztem el magamtól emiatt, nagyon szenvedek én is ettől. De aki ilyen, annak van egy alap problémája, ami már megtörtént, nem lehet rajta változtatni. Például nekem valószínűleg amiatt van ez, mert apukám alkoholista volt, és anyukámmal egész gyerekkoromban nonstop veszekedtek. De tényleg, alig volt pár normális szó köztük. Így nőttem fel. Én is jártam pszichológushoz, ő azt mondta, hogy ez azt taníthatta nekem, hogy a világ megbízhatatlan, és emiatt is lehetek ilyen. Valamint önbizalmam sincs, hiába volt rengeteg pozitív élményem, jó tanuló voltam, a férfiak a lábaim előtt hevertek, a munkában mindig szerettek mert nagyon jól dolgozok, és mégsincs önbizalmam. Ezért mondom, hogy ezen már képtelenség változtatni. Persze nézek én is rengeteg önismereti videót, olvasok könyveket, valamit javult is ez a dolog, de elmúlni sosem fog. Elolvasom majd amit mondtál.
2021. júl. 27. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Még annyi, hogy tudom mitől lehetek ilyen, de mire megyek vele? A sírás jön csak rám mindig, hogy én is normális lehetnék, ha nem ilyen a gyerekkorom:( attól, hogy tudom mért van, mit tudok tenni? Attól ugyanúgy jön belőlem ez a dolog, ugyanúgy megsértődök minden hülyeségen, hiába próbálom ép ésszel megmagyarázni magamnak, hogy nem kéne, a rossz érzés akkor is ott van bennem, hogy nem jött el velem ide vagy oda, és biztos nem szeret.. ezt nem tudom magamból kiírtani. De persze próbálom, és teszek a dologért, csak már nem tudom mit kéne tenni..
2021. júl. 27. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Én is tudom az okot, több is van sajnos, nekem is elég romboló gyerekkorom volt.

A mostani párom szeretetnyelve az, mint amit igényleg, így vele szerethetőnek tudom érezni magam, de ezek a beidegződött reakciók engem us kikészítenek, nem hogy őt.

Megpróbálom erősen tréningezni magam ez ellen, de ez önkínzásnak érződik jelenleg számomra.

2021. júl. 27. 15:31
 10/14 anonim ***** válasza:
Bocs a sok panaszkodásért, és hogy nem tudtam segítő dolgot írni.
2021. júl. 27. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!