Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Covid-19 oltás, tanács?

Covid-19 oltás, tanács?

Figyelt kérdés

22 éves vagyok. Nem ellenzem az oltást egyáltalán, viszont annyira korlátoznak, hogy lassan muszáj lesz beoltatnom magam annak ellenére, hogy egyáltalán nem szeretném. Romániában élek, hétfőtől nem akarják munkába engedni azt, aki nincs beoltva. Ugyanígy boltba sem mehet, kijárási tilalom is CSAK az oltatlanokra lesz érvényes. Ez pénteken lesz biztos.

Egyszerűen nem értem, hogy hogyan lehet ilyent csinálni? Ennyire megkülönböztetni oltott és oltatlant.Persze az oltás megjelenésekor ki volt hangsúlyozva, hogy semmilyen negatív diszkrimináció nem érheti azt, aki nem akarja beoltatni magát. Miért nem vállalhatom azt a kockázatot, hogy nehezebben vészeljem át a betegséget mint egy beoltott személy. Annyira sok információ kering az interneten oltás mellett és ellen,hogy egyszerűen tanácstalan vagyok. Hiába próbálok racionálisan gondolkodni, nem lehet egyértelműen jó vagy rossz következtetést levonni. A legkomolyabb dolog ami aggaszt, az a hosszútávú (5-10 meg több éves) mellékhatás, amiről nincs ahogy adatunk legyen.


Akinek van a témával kapcsolatban hasznos gondolata azt megkérem ne tartsa magában, de kérek mindenkit, hogy tiszteljük egymás véleményét.


2021. okt. 21. 18:35
 1/8 anonim ***** válasza:
Nálunk egyik napról a másikra bevezették, hogy egyes egészségügyi ellátások igazolványhoz vannak kötve, de másnap el is törölték. Nem tudod valahogy húzni az időt (szabadság/táppénz), hátha addig változik a szabályozás?
2021. okt. 21. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Sajnos nincs erre lehetőségem. Vendéglátásban dolgozom, így is hatalmas a visszaesés amióta csak oltási igazolvánnyal jöhetnek a vendégek. És nincs aki helyettesítsen erre az iőszakra.
2021. okt. 21. 18:48
 3/8 anonim ***** válasza:
9%
Ne haragudj, de én vendéglátásban oltottként is viselek maszkot. Több olyan van aki rendesen kapta el a vírust, és úgy volt kórházban, mint aki az oltás után vagy oltás következménye miatt.
2021. okt. 21. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
41%

Mért kell ilyen légből kapott megalapozatlan rémisztgetéseknek felülni, mint hogy 5-10 év múlva mi lesz? Kezdetben vala, hogy belehalnak az oltásba - hát nem haltak, legfeljebb egymillióból egy, de a koronavírusba sokkal többen, utána vala, hogy majd néhány hét múlva, néhány hónap múlva ... az is elmúlt, már nem tudnak mire hivatkozni, most jön az, hogy év, mert azt ugye vígan állíthatják, mert lehetetlen ellenőrizni. Az oltóanyag napok alatt kiürül, csak annyit csinál, hogy a szervezetet ellenanyag-termelésre mozgósítja. Ilyen alapon ne egyél műtrágyázott növényeket, ne használj lakkozott bútort, ne használj intimbetétet, mert felszívódik a műanyag és megmérgez, ne szedj gyógyszert, ne használj mosogatószert, mert ártalmas ... A fene érti, miért ez a nagy oltásellenesség, miközben emberek milliárdjai menekülnek meg halálos betegségektől általuk.

Az államnak felelőssége van a polgárai iránt, és a polgároknak egymás iránt. Az oltás nem csak az egyes embert védi, hanem a nagyfokú átoltottság megakadályozza a vírus terjedését, vagyis vagyis mivel nincsenek a vírusra fogékony alanyok, megszünteti a járványt. Anélkül a teljes hátralevő életünket erre a járványra rendezhetjük be. Az életnek mennie kell tömeghalálozások nélkül!

2021. okt. 21. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
73%
Egy rokonom hasonló helyzetben volt a munkahelyén, és a Sinopharm oltást vette fel, mert az még hagyományos módon működik (inaktivált vírust tartalmaz).
2021. okt. 21. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
28%

Az, hogy nem oltatod be magad, nemcsak rád veszélyes. Ha az egészségügyi rendszer nem tudja a betegeket ellátni, akkor azok az oltottak is veszélyben vannak, akik a más jellegű betegségük miatt nem jutnak időben orvosi ellátáshoz.

Plusz veszélyeztetik azokat, akik valami miatt nem olthatók, vagy olyan betegségük van, ami miatt nem alakul ki bennük a védelem.

2021. okt. 21. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg az oltás. Az a legfontosabb. Az hogy előjegyzéssel lehet csak orvoshoz menni s valahol hónapokat kell várni az nem számít. Ilyenkor elgondolkodom hogy vajon tényleg az egészségünk számít-e?


Kérdező!


Ha te szeretnéd az oltást akkor oltasd be magad. Van többféle vakcina, választási lehetőség van bőven.S nem nem veszélyesek. Sőt a Pfizer már engedékyt is kapott ha jól tudom már nem kísérleti fázisú.


Viszont ha nem akarod akkor más miatt se. Engem sehogy se tudnának rávenni adott dolog kényszerítésére (oltás) még munkahely elvesztés szempontjából sem.Ha önszántamból akarok valamit az más de kényszerítéssel, fenyegetéssel semmit.

2021. okt. 23. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 DyttaDetty válasza:

pfizer.hu/hu/vakcinagy%C3%A1rt%C3%A1s-%C3%B6sszetetts%C3%A9ge

Érdemes elolvasni. Minimum 9 év, amíg egy vakcinát tesztelnek. És ez nem a pénzen múlik, csak az időn.


A VAKCINAGYÁRTÁS ÖSSZETETTSÉGE



Egy oltóanyag kifejlesztésével kapcsolatban tudni kell, hogy egy akár 10-15 évig tartó, rendkívül komplex és költséges folyamatról van szó, ami nagyon sok fázisból áll.


A hosszú évekig tartó vakcinagyártási folyamat első fázisa a kórokozó azonosítása és a megfelelő antigén előállítása. Ez a folyamat laboratóriumi körülmények között zajlik és akár több hónapig is eltarthat. Ahhoz, hogy ezt az fázist megértsük, fontos meghatározni, mi is az az antigén. Az antigén egy olyan anyag, amit, ha az emberi testbe kerül, az immunrendszer idegenkét azonosít és ellene védekezési reakciót, úgynevezett immunválaszt indít el. Nagyon fontos azt is tisztázni, hogy mit értünk megfelelő antigén alatt. A vakcinagyártás szempontjából akkor jó egy antigén, ha a szervezet képes felismerni és ellene megfelelő mennyiségű ellenanyagot termelni. Az immunválasz mindig specifikus egy adott kórokozóra, illetve a vakcinációval bevitt antigénre.


A preklinikai vizsgálatok akár 2-5 évig is eltarthatnak, majd ezután áttérnek az úgynevezett humán fázisvizsgálatokra melyeknek 4 szintje van: Fontos kiemelni, hogy minden esetben önkéntes, egészséges embereken történnek a vizsgálatok.


Az első fázis akár 2 évig is eltarthat és célja, hogy az oltóanyagot kis számú egészséges önkénteseken teszteljék. Arra kíváncsiak, hogy a vakcina kiváltja-e az immunválaszt az emberi szervezetben és milyen mellékhatások jelentkeznek a tesztelések során. Ha ebben a fázisban a védőoltást biztonságosnak ítélik meg és nem történik semmi olyan, ami miatt fel kell függeszteni az eljárást, akkor tovább folytatódhatnak a kutatások.


A második fázis már pár száz önkéntes bevonásával történik és általában 2-3 évig tart. Ebben a szakaszban az oltóanyag által kialakított ellenanyagszintet vizsgálják, azaz, hogy elég mennyiségű ellenanyag termelődik-e ahhoz, hogy megelőzze a fertőzést. Itt derül ki az is, hogy hány adag vakcina beadására van szükség a megfelelő védettség kialakításához. Természetesen az esetlegesen jelentkező mellékhatásokat is összegyűjtik. Ha ez a fázis is sikeresen zárul, kellő mennyiségű ellenanyag termelődik és az oltóanyag biztonságos és jól tolerálható, akkor folytatódhatnak a kutatások.


Az akár 5-10 évig is elhúzódó harmadik fázis esetében már több ezer ember bevonásával zajlanak a klinikai vizsgálatok. Azt vizsgálják, mennyi ideig tart a védettség, illetve az egyes mellékhatások mennyire gyakoriak. Az ebben a szakaszban összegyűjtött adatok a törzskönyvezéshez szükségesek.


A klinikai vizsgálatok utolsó, negyedik fázisa már a védőoltás törzskönyvezése és forgalomba hozatala után történik és célja a hosszútávú hatékonyság vizsgálata. Például, hogy szüksége-e a jövőben emlékeztető oltást adni a tartós védettség fenntartásához. Ebből adódóan ez a periódus eltarthat akár addig is, ameddig a vakcina forgalomban van.


Egy védőoltás törzskönyvezésének a folyamata általában két évet vesz igénybe és a fázis 3 klinikai vizsgálatot követően indulhat el. A törzskönyvezési engedély a feltéltele annak, hogy a vakcina forgalomba kerüljön.


Járványügyi veszély esetén azonban szóba jöhet a vakcina gyorsított eljárás formájában történő engedélyeztetése. Ilyenkor a hatóság a fázis 2 klinikai vizsgálatok lezárása után kiadhatja a feltételes forgalomba hozatali engedélyt.


Végül, a forgalomba hozatali engedély birtokában, indulhat az oltóanyag tömeges gyártása. A gyártási technológia bonyolultságától függően ez a periódus 6-36 hónapig is eltarthat. Számos minőségbiztosítási folyamat zajlik ebben a szakaszban, mivel a védőoltás egy biotechnológiai készítmény. A gyártás során először az antigén szaporítása, sokszorosítása és tisztítása zajlik, amit a különféle stabilizáló anyagok hozzáadása követ. Az antigén táptalajon történő szaporítása során számos laboratóriumi körülménynek meg kell felelni, mint például hőmérséklet, pH érték és sterilitás. Az antigén szaporítására használt táptalajok széles körű használata miatt a gyártási folyamat hónapokig is eltarthat. A kitenyészett antigén sejtekből készült oldatból a vakcinagyártó több millió védőoltást tud előállítani. A tisztítási folyamat során a kórokozót kiemelik és megtisztítják a szaporítására szolgáló táptalajtól. Ezután kerül sor az antigén inaktiválására, mely eljárás során megfosztják attól a képességétől, hogy fertőzést tudjon okozni. Bár az eljárás során hatástalanítják a kórokozót, mégis megőrzi azt a képességét, hogy a szervezetbe jutva elindítsa az ellenanyagok termelését. Egy oltóanyag akár több ilyen inaktív antigént is tartalmazhat, így egyetlen oltással több fertőző betegsége megelőzésére is képessé válik. A gyártás következő szakaszában az oltóanyagot, illetve bizonyos vakcináknál a feloldásához szükséges oldószer fiolákba vagy fecskendőkbe töltik. Az elkészült oltóanyagot és annak csomagolását az egész gyártási folyamat alatt ellenőrzik, mind szemrevételezéssel mind digitális ellenőrzési módszerekkel. Emellett minden vakcinatételből mintát vesznek, amit további vizsgálatok céljából elküldenek a hatóságok számára.

2021. okt. 29. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!