Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hova forduljak, mit tegyek?

Hova forduljak, mit tegyek?

Figyelt kérdés

Ez a problémám először 2021 augusztusáan kezdődött, nagy levegőekt kellett vennem sokszor, azt éreztem hogy a levegő folyton elveszik a torkomba és ha nagylevegőt vettem úgy éreztem néha mitnha a torkomból tovább jutna a levegő. Nem vagyok biztos hogy az miatt e, vagy alapból is elmúlt volna de letettem a cigit és rá másfél hétre elmúlt, ez az egész kb 2 hétig tartott. Ez visszajött októberben, viszont sokkal

minimálisabb szinten, viszont néha 1-2 óráig megint rosszabb lett.

Szép lassan rosszabbodott, és 2022 márciusában mikor egy 2 hétig megint rosszabb lett elmentem tüdőgondozóba, minden teljesen rendben volt, csináltak x rayt légzés tesztet, és tökéletes volt minden, viszont azért írtak fel montelukast tevat és egy légzésizom erősítő készüléket rendeltek nekem. Ezek sem segítettek semmit. Májusban letettem a cigit és helyette snüsszöztem és május végére jóval jobb lett, viszont amint újra elkezdtem cigizni júniusba zuhanórepülésben újra elkezdett rosszabb lenni, és elkezdtem néha érezni egy kicsit feszülő érzést is a torkomban. Elmentem fülorrgégészhez aki megnézett azt mondta minden rendben, és azt hogy a refluxtól lehet, gondolom a torkomban érzett érzés miatt, mivel mikor megkérdezte hogy gombócot e érzek a torkomban mondtam hogy igen, mivel nem tudtam pontosan körbeírni az érzést és nem tudtam azt sem hogy pontosan milyen ez a gombócérzés a torokban, kaptam protonpumpa gátlót 20mgt, mondanom sem kell semmit sem segített. Aztán augusztusban letettem újra a cigit és snüsszöztem helyette és rengeteget javult augusztus végére. Azt hittem végig hogy reflux és ugye a cigi miatt volt rosszabb. De persze a snüsszel ugyanúgy bevittem azt a nikotinmennyiséget. Szeptemberben újra elkezdtem cigizni de a régi napi 15-20 szál helyett napi 1-2, hétvégenként mikor kimentem 5-6. Szeptember végére már észrevettem hogy újra rosszabbodik, elmentem októberben a háziorvosomhoz írt fel 2x20mg protonpumpa gátlót, azt mondta ettől jobb lesz. Ugyanúgy rosszabbodott folyamatosan szedtem 1 hónapig semmivel se lett jobb. December közepén újra visszaszoktam a folyamatos cigizésre napi 10-15 mert elég rossz mentális állapotban voltam és nagyon kellett valami ami megnyugtat. Január kb 10.ig cigiztem folyamatosan. Ugye a tüneteim mellkasi nyomásérzés féleség, torokba feszülő érzés, ami főleg rosszabb mikor lehajtom a fejem. Büfögnöm is többet kell mint kellene, viszont savat sosem éreztem kb ezalatt a már másfél év alatt mióta jelen vannak a problémák. Ja és múltév június óta már nyelési nehézségeim is vannak, a torkomban mintha nehezebben menne le az étel, és sokszor vizet kell rá innom. A legrosszabb ez a folyamatos légszomj szerűség, meg mintha össze lenne zárulva a torkom. Folyamatosan azt érzem hogy nagy levegőt kellene vennem, mert a testem kívánja azt a normális levegőt, viszont akárhányszor nagylevegőt veszek érzem hogy elakad a torkomba. Január óta szedek protonpumpa gátlót 2x40mgt egy nap, ami ugye teljesen meggátolja majdnem a sav termelését, csak annyi terem ami elég az étel megemésztéséhez. Sokat keresgéltem beszéltem refluxosokkal stb, próbáltam rákeresni arra is hogy elakad a levegő a torkomban, angolul hogy air stops right at the level of my throat, semmit sem találtam sokáig, míg rá nem találtam a Vocal cord dysfunctionra, Hangszalag diszfunkció amikor levegőt veszel kinyílnak a hangszalagjaid és úgy megy tovább a levegő a tüdőbe. Ez egy nagyon ritka dolog, és nehéz ezt kidiagnosztizálni is mert akinél ez is van azoknál is csk ritkán, kevés ideig fordul elő pl 1-2 perc, vagy akár sok embernél futásnál stb. Ettől teljesen normális az ember véroxigén szintje és nem veszélyes a dolog. Emlékszem mikor például szeptemberben vettem nagyobb levegőket éreztem hogy egy kisebb része lemegy rendesen a tüdőmig, már olyan érzés mintha az egész elakadna, és ritka hogyha nagy levegőt veszek egy kicsit is éreznék egyfajta kellemes érzést hogy kicsit kielégítő levegőt tudtam venni. Utánanéztem ennek a hangszalag diszfunkciónak több helyen olvastam hogy pl ez semmivel sem gyógyítható, csak beszédterépia ahol légzésteknikákat tanulsz ami kicsit segíthet, vagy botox injekció ami egy ideig talán valamennyit segít. Aztán redditen beszéltem emberekkel akiknek ugyanez a problémájuk diagnosztizálva, és kb ugyanúgy írják le mint én, nehéz információt szerezni erről az egészről mert nagyon ritka dolog. Nem tudom hogy pontosan hogyan vagy miként, de Throat or chest tightness. Ezeket is okozhatja, egyik amerikai nő akivel beszéltem ő is írta hogy neki is Chest tightnesst okozott nagyon sokszor például, másik ember akivel beszéltem azt írta le hogy miután előjött neki fél évre neki is ugyanúgy okozta a nyelési nehézséget, bár ő refluxos is. De én elég valószínűtlennek tartom hogyha még refluxos is lennék hogy az okozta volna, főleg hogy megvizsgált még múltév júniusban egy magán fülorrgégész, és nem említett semmit hogy lenne akármi probléma is, és ők még a nyelőcsőre is rálátnak ugye valamilyen szinten. A lényeg a lényeg lehet hogy kicsit érthetetlenül írtam le sok dolgot, de beszélt nekem egy ember redditen ő is ugye külföldi, elmondása szerint orvos, tudom az interneten bárki lehet bármi de nagyon értelmesen és összeszedetten mondta el a dolgot, mondta nekem hogy a büfögés is lehet például ez miatt, mert sok levegő megy a gyomorba. Először nem értettem túlságosan de utánaolvastam a levegőnyelésnek hogy mikor eszel, iszol akkor ugye zárva vannak teljesen a hangszalagok ne mehessen le a tüdőbe az ital, étel, és ha ilyenkor valamilyen szinten bekerül levegő is és lenyeled az is büfögést okoz például. És küldött egy linket

[link]

Ezt az Amerika nemzeti egészségügyi központ hivatalos oldala tette közzé, amikor amytriptilineval kezelték a hangszalag diszfunkciós pácienseket, akiknek kevesebb mint 12 hónapja van jelen majdnem mindnek teljesen el is múlt a probléma. Ugye ez egy antidepresszáns de hatással van az idegekre, és legjobb tudomásom szerint ez egy olyan probléma amikor a gégének az idegeivel van a baj. Küldött beszélgetést 2 emberről akinek felírták ezt a gyógyszert és beszélt velük, egyiknek teljesen elmúlt, másiknak nemtudom pontosan hogy volt, annyit írt hogy ég és föld a különbség mióta szed 25mgt. Ugye kis dózissal kell ezt kezelni. Én is beszéltem 2 emberrel, egy Amerikai nővel akinek ugyanígy ez votl a problémája, ő is utána keresett mert a doktora még nem kezelt senkit ilyen problémával és ő is megtalálta ezt a cikket, felírta neki az orvosa és elkezdte szedni, idő közbe diagnosztizálták is őt ugye ezzel a problémával. Neki 3 hónapja volt jelen, és neki is folyamatos v olt. Azt mondta 1 hét után már érezte hogy jobb, 3. héten már 90%al jobb volt és abban biztos hogy a 2. hónapra már 100%ig telejsen jól volt, majd 4 hónap után elhagyta. Beszéltem mégvalakivel aki pontosan ugyanígy írja le a légzésproblémáit, ő Romániai, neki gabapentint írtak fel és mikor 2 hete szedte ő is írta hogy majdnem 100%osan helyrejött a dolog, viszont neki nem volt diagnosztizálva ez a probléma, neki azért írták fel mert ez mellett egy nagyon ritka problémája van hyperszenszitív nyelőcső, és minimális savat is már érzett, úgy hogymindenféle vizsgálaton volt és minden rendben volt, akkor mondta neki a doktorja hogy lehet túlságosan érzékenyek az idegek a nyelőcsövében és az miatt próbálták ezt meg, és a légzésproblémára is ugyanúgy jó volt. Aki állítása szerint orvos beszélt nekem egy másik problémáról is és azt mondta lehet az a problémám és az miatt van nekem ez. Irritable larynx syndrome amikor könnyen irritálhatóak az idegek a gégében ami okozhat folyamatos torokköszörülést, köhögést bármi kiváltó ok nélkül is. Én mikor 2019ben elkezdtem cigizni nyár elején, emlékszem arra hogy már nyár végén észrevettem hogy sok a nyálka a torkomban, és torkot kellett köszörülnöm sokszor, próbálni kiszedni a nyálkát onnan stb, és ez ment tovább sokáig még egyre rosszabb volt, sokszor nagy összekeményedett nyálkadarabok jöttek ki a torkomból már, és ez azóta jobb úgy nagyjából mióta most január óta nem cigizek, meg mikor 2x 1 hónapig nem cigiztem. Mikor valaki refluxos és sokszor felmegy a torkába a sav, akkor szokott sokszor a torokban több nyálka lenni, meg megkeményedni sokszor ugye a phlegm, mivel a torok irritációja ezt váltja ki. És lehetségesnek tartom hogy nekem a cigi irritálta az alapból is érzékeny gégémet folyamatosan, és ugye hát ez miatt volt ez a rengeteg nyálka. Kb 90%ban jobb már mióta nem cigizek. Tudom hogy a cigi alapból is csinál ilyen tüneteket, de nekem rengeteg nyálka volt a torkomba és folyton próbáltam felszaggatni, torkot köszörültem stb, ami szerintem egyáltalán nem normális, rengeteg embert ismerek aki cigizik de 1nél se láttam még ilyet, és ugye kell hogy legyen valami magyarázat arra hogy az én testem miért reagált így a cigifüstre. És ez a probléma is például hasonló gyógyszerekkel kezelendő mint az amytriptiline vagy gabapentin. Many times, irritable larynx needs to be treated with medications in addition to voice therapy. Medications are used to reduce the sensitivity of the nerve that supplies your voice box. Medications used for this may include Elavil, gabapentin, lyrica, trileptal, and tramadol.

Ugye a hangszalag diszfunkciót fiberoszkópos vizsgálattal lehet diagnosztizálni, amin nem voltam még. Nem tudom hogy azt végeznek e sima fülorrgégészeten, kell e oda beutaló vagy azt hol vagy hogyan végeznek. Próbáltam erről beszélni a háziorvosommal, utána néztem háziorvos írhat fel teperin ep-t (amytriptilinet) 2x is szerettem volna kérni tőle 20-25mg kipróbálás céljából hátha valamit segít, hogyha más nem akkor legalább szorongás címszóval nem e írná fel, próbáltam neki elmagyarázni hogy miért szeretném feliratni, de végig sem hallgatott és mondta hogy menjek el pszichiáterhez ha ilyen gyógyszert szeretnék. Oda a legközelebbi időpont július. A cikkben is benne van hogy minél később kezdik el pl az amytriptiline szedését annál kevesebb az esély hogy vagy elmúlik, vagy hogy segít. Az a baj erről kb sehol máshol nincs információ hogy ezt ezzel gyógyítanák, viszont tagadhatatlan tény hogy ezt nem egy random gyanús oldal rakta ki, hanem Amerikának a hivatalos egészségügyi oldala, és akiknek ez volt a problémája és beszéltem velük azokon segített. Viszont ezt kb nagyon kevés orvos ismeri, de magát ezt a problémát is. Nem mondom hogy diagnosztika nélkül 100%ig biztos vagyok benne hogy ez a problémám, de érzem hogy a gégémnél akad el a levegő, és mikor megnézték ugye semmit nem láttak ott, és hogy akikkel beszéltem erről és ez a problémájuk nagyon hasonlóan írták le mint én.

Igazából mindenképp szeretném kivizsgáltatni, és jövőhéten utána is kérdezek hogyna lehetne ezt, de mire időpontot kapok az is ezer év..

Azt szeretném megkérdezni hogy mit tehetnék esetleg? Próbáljak beszélni másik háziorvossal? Vagy menjek magán pszichiáterhez, és ha ezt elmondom neki és esetleg ő talán végig is hallgat és nem néz hülyének felírna nekem egy 20-25mg kis dózisú Teperin ep-t? Az a baj még ha diagnosztizálva is lennék ezzel, van egy olyan érzésem hogy az orvosok is csak szimplán hülyének néznének ha mondanám hogy szeretném megpróbálni ezt a gyógyszert.. Csak nagyon szeretnék már jobban lenni és normális életet élni. Mit tehetnék milyen orvoshoz, vagy kihez forduljak ha ilyen gyógyszert szeretnék? Bocsánat ha kicsit összeszedetlen voltam. Köszönöm hogyha elolvastátok



2023. márc. 24. 19:47
 1/4 anonim válasza:
100%

Vagyis akkor lesem tetted a cigit egész végig,mert azt olvasom ,hogy leteted aztán x hónapban megint letteted aztán megint,vagyis nemis tetted le


Javisd ha tévedek

2023. márc. 24. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Többször újraszoktam rá, igaz sokkal kisebb mennyiségben. De már 2.5 hónapja egy szálat sem szívtam el
2023. márc. 24. 20:04
 3/4 anonim ***** válasza:
26%

Nyugi, majd holnap újrakezded.

Hova fordulj? A fal felé.

Hip9chonder vagy, aki programként éli meg az orvoshoz járkálást. Én az ilyeneknek fenntartanék ilyen kamu rendelőket, és a munka nélküli színészek is jól járnának.

2023. márc. 24. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm a kommentet.
2023. márc. 24. 20:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!