Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ki kinek adhat vért?

Ki kinek adhat vért?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy a 0-ás vércsoportú bárkinek adhat, de ő csak egy másik 0-ástól kaphat. Az A, B, AB-sek hogy adhatnak egymásnak vért? Az számít, hogy pozitív, vagy negatí, aki adja/kapja? Én AB Rh + vagyok.
2009. nov. 7. 16:58
 1/6 anonim ***** válasza:

Persze, hogy számít, hogy + vagy -. Ez még egy terhes anyánál is számít, ha ő -, akkor az apa + vagy -.


Pozitív kaphat negatívnak is meg pozitívnak is, de negatív csak negatívat kaphat, pozitívat nem.

2009. nov. 7. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Az AB Rh+ a legjobb, mert ő mindenkitől kaphat, viszont csak AB-s nek adhat.
2009. nov. 7. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:

akinek A vércsoportja van, az nem képes befogadni a B és az AB tulajdonságú vörösvérsejteket, miután a befogadó szervezet plazmájában természetesen meglévő anti-B fehérje elpusztítja azokat. Ugyanakkor az is sejthető, hogy a 0 csoportú vörösvérsejtek bárkinek beadhatók, miután a plazmában ,,anti-0" ellenanyag nincsen. Ezzel szemben, az AB- vörösvérsejt tulajdonságú személy szervezete bármely más vörösvérsejtet képes befogadni, mert a plazmája sem anti-A, sem anti-B ellenanyagot nem tartalmaz.

RH pozitív, sem pedig az RH negatív emberi szérum nem tartalmaz semmilyen RH ellenes antitestet. Viszont az RH negatív emberek RH-ellenes antitestet termelnek, mihelyt találkoznak RH pozitív vérrel. Vagyis, ha valaki soha nem találkozott RH pozitív vérrel és RH negatív, akkor az első ilyen vérrel történő találkozáskor még transzfúziós reakció nem lép fel, de szervezete elkezd RH ellenes antitestet termelni, és a legközelebbi találkozáskor már kicsapja a betolakodó RH pozitív vért. Ez a helyzet alakul ki akkor is, amikor RH negatív anyának RH pozitív magzata születik. Az első esetben baj még nem történik, de a második terhességnél az ellenanyag átjut a placentán (méhlepényen) keresztül a magzat RH pozitív véréhez, és kicsapja azt. Ez azonban megelőzhető azzal, hogy minden terhesnél előzetes vércsoport vizsgálatot végzünk. Ha RH negatív az anya, akkor a szülés után közvetlenül anti-D savót kell az anyának kapnia.

2009. nov. 7. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Ma már nem adnak igy vért,hogy A,B,vagy AB-snek 0-T,mindnekinek a saját vércsoprotjábol adnak. Az AB mindnekitől kaphat(na) azthiszem
2009. nov. 7. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
én is így olvastam
2009. nov. 7. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2009. nov. 8. 14:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!