Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Szerintetek miért "dokizzák"...

Szerintetek miért "dokizzák" le az emberek az orvosokat?

Figyelt kérdés
Oké, hogy a doktor rövidítése, de szerintem elég degradáló, hogy így doki meg úgy doki. Nem tudom pontosan megfogalmazni a problémámat ezzel a szóval, de szerintem lealacsonyító. Mintha a mérnöknek azt mondanám, hogy mérike vagy a tanárnak, hogy tanci. Vagy egy munkásnak, hogy munki vagy az ügyvédnek, hogy ügyi. Tudom, hogy ezek nem a legjobb példák, de értitek, mire célzok. Nem arról beszélek, hogy be kellene nyalni az orvosoknak vagy ilyesmi, csak annyi minimális tiszteletet szerintem megérdemel valaki több évtizedes tanulás és munka után, hogy ne dokizzam le, hanem orvosnak hívjam, ami a hivatása (nem szakmája, hivatása), még ha nem is hozzá beszélek, hanem róla. Illetve egyre többen mondják az orvosnak (mikor vele beszél), hogy így doki, úgy doki... Nem vagyok egy "orvosmániás", de szerintem ahogy egy ügyvédnek megadom a tiszteletet, hogy ügyvéd úr, egy tanárnak, hogy tanár úr, egy mérnöknek, hogy mérnök úr, ugyanúgy egy orvosi is megérdemli a doktor úr megszólítást.

2015. jún. 22. 16:24
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
A végén van egy plusz i betű, bocsánat az elírásért.
2015. jún. 22. 16:25
 2/13 anonim ***** válasza:
0%
Te se mész ki Amerikába :D
2015. jún. 22. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
0%
Mert így közvetlenebb a beszélgetés, az orvos is ugyanolyan büdöset szar mint az átlagember. Gondolom Te is doki vagy. :D
2015. jún. 22. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
30%
Mert bunkók. Én pl ápoló vagyok és izomból tegez a betegek és hozzátartozók 90%-a. Ezek után szerintem nem kell meglepődni azon ha valaki dokinak hívja az orvost.
2015. jún. 22. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Nem vagyok orvos, és pont ezt mondtam kicsit kulturáltabban, hogy ő is ugyanolyan ember. Szerintem meg akármilyen kedves is egy orvos, kell a három lépés távolság, mert az ilyen viszonynak az a vége, hogy a beteg úgy beszél az orvossal, mint a csicskával, akit a valagából rángatott elő.
2015. jún. 22. 16:31
 6/13 A kérdező kommentje:
Hármas! Akkor legközelebb mondd azt, hogy "csicska dokig_ci", a gyereked tanárának meg, hogy "te f_szfej", úgy még közvetlenebb! :)
2015. jún. 22. 16:34
 7/13 A kérdező kommentje:
Itt egyébként nem arról van szó, amiről a hármas beszélt. Civilben minden ember egyenlő, mindenki "ugyanolyan büdöset szarik", csak hogy idézzek. Egy orvos-beteg, tanár-diák/szülő kapcsolatban nincs egyenlőségjel. Egyszerűen azért, mert ha túl közvetlen a viszony, a beteg egyre többet megenged magának az orvossal szemben, és a végén ebből kifolyólag romlik az orvos szakmai tekintélye, ugyanez a tanároknál. Ne értsetek félre... Ha egy munkás, árufeltöltő, mérnök stb találkozik CIVILBEN egy orvossal, akkor ugyanolyan ember mindkettő, sőt, lehet, hogy az előbbi különb emberileg. Ezt nem vitatom, ez nem szakmától/hivatástól függ. Viszont egy rendelőben orvos-beteg minőségben nem tartom szerencsésnek, hogy ilyen "közvetlen" legyen a kapcsolat. Közvetlennek kell lennie, de az orvos vagy a tanár vagy a mérnök nem a haverom, ezért megadom neki az alapvető tiszteletet.
2015. jún. 22. 16:41
 8/13 anonim ***** válasza:
57%

Nem szoktam ledokizni az orvosaimat, elég tiszteletlennek érezném. Viszont van egy akivel mondhatni baráti a viszonyunk, neki van hogy néha azt mondom doki. Amúgy az ő kérésére a keresztnevén szólítom. Felajánlotta a tegeződést is, ami nekem nem igazán megy, így ő tegez, én továbbra is magázom.

Ápolókat sem jutna eszembe csak úgy letegezni. Maximum ha közel egy idősek vagyunk rákérdeznék, amire eddig nem volt példa, mert eddig mind felajánlotta a tegeződést.

2015. jún. 22. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Itthon van egy elég jellegzetes "etikai szokás". Sokan szerintem kedvességnek szánják, hogy oldódjon a hangulata, mert ideges. Némelyik ember szimplán tenyérbemászó, és azt hiszi, ezzel összehaverkodik, és majd susmusba mehetnek a vizsgálatok stb. Változatos a felhozatal, szerintem helyzetfüggő, hogyan hat a "dokizás". Na meg orvosfüggő.


Mondjuk, ha engem hasonlókorú ember, aki tényleg értelmes, és nem beképzelt, majd a házi orvosi praxisban ledokizna, nem zavarna. Nagyon kényes tud lenni, azért egy 'doktor úr' kimértebb!

2015. jún. 22. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
55%
Szerintem leginkább annak köszönhető, hogy manapság az emberek elkeseredettek az anyagi helyzetük miatt, s már általánossá vált a szemlélet, hogy rossz az egészségügy, csak borítéktartalomért gyógyulhatsz, trallala... Ezért nem is próbálják megadni a tiszteletet, vagy egyáltalán hinni abban, hogy az orvos jót akar, s a gyógyításra esküdött, nem a pénztárcájára. Ez pedig ez nagy hiba! Remélem, hamarosan változik a helyzet!
2015. jún. 30. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!