Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Valaki elmagyarázza az izomdys...

Valaki elmagyarázza az izomdystrophiák felosztását (Duchenne, DMP. )?

Figyelt kérdés

Tehát egyáltalán nem világos számomra, hogy hogy jönnek a fő- és alkategóriák egymás után. Szinte minden forrásban máshogy találom. Leírom azt a felosztást, ahogy én összeraktam a sok másféle információ után a fejemben, de szinte biztos, hogy ez így valahogy nem jó. Ha valaki esetleg jobban érti, tud benne segíteni?

Tehát vannak az izomdystrophiák, latinul dystrophia musculorum progressiva (DMP). Ezek többféle módon öröklődhetnek:


1. X kromoszómához kötött recesszív öröklődéssel

Ebbe tartozik bele a Duchenne-féle izomdystrophia és a Becker-féle izomdystrophia.

Az Emery-Dreifuss-féle izomdystrophia annyiból kivétel, hogy


2. autoszomális domináns öröklődéssel

Oculopharyngealis, Facio-scapulo-humeralis, Limb-girdle, Distalis


3. autoszomális recesszív öröklődéssel

Scapulo-peronealis, Limb-girdle, Distalis


+Az Emery-Dreifuss-féle izomdystrophia, ami mindhárom úton öröklődhet



Ennyire jutottam. Illetve kimaradt kettő betegség, amit nem tudtam besorolni: myositis ossificans, dystrophia myotonica.

Ez így jó felosztás, vagy van, ami máshova tartozik? Olyat is találtam, hogy maga a DMP csak X kromoszómához kötött recesszív öröklődésű, és hogy a Duchenne meg a Becker az mind DMP fajták. Teljesen össze vagyok kavarodva :(



2017. máj. 28. 12:09
 1/1 A kérdező kommentje:
Elnézést, most látom, hogy nem fejeztem be az Emery-Dreifuss-féle izomdystrophiánál a mondatot. Tehát annyiból kivétel, hogy az mindhárom módon tud öröklődni.
2017. máj. 28. 16:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!