Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Az mennyire normális, hogy 24...

Az mennyire normális, hogy 24 évesen kopaszodok?

Figyelt kérdés
Még úgy ahogy van hajam, de fejtetőn szinte szemmel láthatóan ritkább, mint körbe oldalt. Hogyan érhetném el, hogy ugyanúgy nőjön, vagy hogy ne hulljon ki ennyire? Mennyi az esélye, hogy elveszítem a hajam?

2018. jan. 29. 22:17
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Én is idén leszek 24, mindent megeszek, mégis rohad a hajam és a fogam kifele. Nem tudok mit tenni ez ellen, sajnos ilyen minőségű anyagokból vagyok.
2018. jan. 29. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
Ez sajnos genetika is, nem biztos hogy tudsz ellene tenni. Borotváld magad kopaszra és gyúrd ki magad mint a Vin Diesel és nem lesz gond :)
2018. jan. 29. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Menj el egy hajgyógyászhoz, ki kell deríteni, hogy mi okozza és lehet van rá megoldás.
2018. jan. 30. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Sok, páromnak már 29 évesen alig volt haja, az öccse 26 éves, és neki sincs már középütt.


Én meg 28 évesen kb. félig fogatlanul, csomó pótlással, mert szar genetikát örököltem. Hiába mosom, selymezem, öblögetek és eszek értelmesen, jönnek ki.

2018. jan. 30. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
"Portested is széthulland így igaz..."
2018. jan. 30. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

Ne aggódj nem vagy egyedül. Sokan vannak még így rajtad kívül.

Ahogy régen úgy most is a férfiak 50%-a válik idősebb korára kopasszá (részben vagy teljesen). Viszont régebben (úgy 20 éve) a férfiak többsége inkább a 30-hoz közeledve vagy az felett kezdtek el hajat hullatni. Manapság már a 20-as évek elején elkezdődhet a folyamat ami betudható a felgyorsult világnak, az egészségtelen életmódnak és étkezésnek, ill. a nagyobb stressznek.


Sokan nem foglalkoznak vele csak kigyúrják maguk és ezzel próbálják egyensúlyozni a kopaszságot.

De lehet persze tenni is ellen csak éppen nem olcsó dolog és nem 1-ről a 2-re megy. Először is fel kell mérni a helyzetet. A családból ki lehet indulni. Ha van valaki a családban kopasz/kopaszodó akkor tudni fogod mire számíthatsz ha örökletes (már pedig az esetek többségében apától/nagyapától öröklődik, de vannak kivételek). Vannak olyanok akiknek csak elől hullik ki a haja vagy éppen csak a fej hátsó részén de a fejtetőn nem (ezt az adott családtagon megnézed). Nekik a legjobb megoldás a hajbeültetés. Drága, de végleges és működik.

Azonban a korai hajbeültetés (különösen 20-on éves korban) nem ajánlott csak ha már megállt a hajhullás. Lehet erre éveket kell várnod míg megteheted. Ez azért van mert ha elől pótolják és hátrébb hullani fog a hajad akkor ismét mehetsz hajbeültetésre és 2 beültetés után a fejed hátsó részéből kiszedett hajhagymák jobban megfogyatkoznak így hátul ritkább lesz a hajad mintha csak 1 beültetést csinálnál (1 beültetésnél jobban szét lehet osztani a graftokat)


20-as éveidben jó lehet inkább csak kezelni a problémát és várni a hajbeültetéssel.


Először is tudnod kell mitől hullik a férfiak haja, hogy tudd mit lehet ellene tenni.


A legtöbben úgy tudják haj a DHT (dihidro-tesztoszteron) hormon miatt hullik (sajnos a hazai hajspecialisták itt le is vannak ragadva még). De ez csak részben igaz. Egy 2012-es egereken végzett kísérlet bizonyította, hogy a DHT csak a jéghegy csúcsa.

Azoknál akik genetikailag hajlamosak a hajvesztésre, gyulladásos láncreakciót váltanak ki amikor az androgének (DHT hormon) a fejbőr receptoraihoz kötődnek. A gyulladásos láncreakciót az Arachidonsav okozza.

Azonban Arachidonsav származékainak összetett, gyakran egymással ellentétes hatásuk van (íme 2 példa):

- PGD2 (prosztaglandin D2) elősegítik a gyulladásos folyamatok kialakulását (pl. ízületi gyulladás)

- PGE2 (prosztaglandin E2) hatnak az erek simaizmaira (értágító, a tromboxán A2 érösszehúzó hatású)


Nos tehát ha nem kezelik a fejbőrt egyre több PGD2 fog megjelenni ami a tényleges hajhulláshoz vezet.

Ennél is rosszabb, hogy nem csak a haját veszíti el, hanem a bőr maga is generikailag megváltoztatja és túltermeli a PTGDS-t (prosztaglandin-endoperoxid szintáz). Ez azt jelenti, hogy ha van egy már meglévő kopasz terület azon még az anti-andogének (DHT blokkolók) sem segítenek.


Mostmár tudod mitől hullik a haj, így már csak azt kell tudnod, hogyan vagy mivel lehet kezelni.


A kezelés annyit tesz, hogy megállítod vagy legalábbis lassítod a hajad hullását.

A teljesen kopasz területeken (főként a homlok táji részen) persze sose fog visszanőni a haj - azt beültetéssel lehet pótolni később.

Először is azonban kezelni kell. Hajspecialisták / hajgyógyászok általában valamilyen DHT blokkoló készítményt javasolnak pl.: Minoxidil/Nanoxidil tartalmú hajhabot/hajszeszt, vagy DHT (dihidrotesztoszteron ) blokkoló gyógyszert (ez utóbbi veszélyes is lehet amit lentebb kifejtek bővebben).


A minoxidil vény nélkül kapható, neten tudsz rendelni.

5%-os oldat javasolt. Ez főleg a fejtetőn fog hatni csak. A hatása a haj sűrűsödésével hajhullás megállásával/lassulásával fog jelentkezni. Általában 3 de lehet akár 6 hónap is (egyéntől függő) mire látható eredménye lesz. Ha elkezded használni minden nap 2x használni kell éveken keresztül. Ha abbahagyod a hatása abbamarad és ott tartasz mint mikor elkezdted. Sajnos azonban nem mindenkinek hat de az esetek nagy részében működik (ez leginkább függ az egyéntől és a hajtípustól valamint a kopaszodás mértékétől). A haj elülső homloki táji részén nem fog működni. Másik hátránya, hogy rövid távú hatása van csak a fejbőrőn. 3-5 év. Utána valamiért már alábbhagy és végül hatástalan lesz. A működésének mechanizmusa ismeretlen tehát nem tudni mért. Egy próbát megérhet de nem túl olcsó főleg ha évekig használod.


A minoxidil hatóanyag tartalmú oldatok között van egy Spectral DNC nevű oldat ami nem csupán minoxidol tartalmaz hanem más hatóanyagokat is amik segítik a hajhagymákat a regenerálódásban. Így jobbnak bizonyul mint önmagában a csak minoxidilt tartalmazó termékek. De a Spectral DNC gyártója 1 éve vagy talán már több lecserélte a minoxidil tartalmú készítményeit nanoxidilre ami a gyártó állítása szerint sokkal jobb/hatékonyabb mint a minoxidil. Bár az emberek véleménye nem teljesen ezt tükrözi vissza. Sokan azt állítják, nem olyan hatékony mint jó öreg minoxidil.


A DHT blokkoló gyógyszer csak vényre kapható és hajspecialista/hajklinikus írhatja csak fel neked. Ezek közül a legismertebbek a finasteride és dutasteride hatóanyaggal rendelkező gyógyszerek. A gyógyszeres kezelés leginkább azoknak fontos akik hajlamosak a teljes haj elvesztésére. Ez a meglévő haj elvesztését meg tudja akadályozni vagy legalábbis lassítani hosszútávon. Ha elkezded szedni egész életedben szedni kell minden nap. Tehát nem olcsó ez se ha így nézzük. A hatása viszont tartós lehet de legalább 6 hónap vagy inkább 1 évet kell várni míg látható eredmény lesz. Mielőtt elkezdené szedni valaki és rögtön feliratná egy hajklinikán előbb ajánlom olvasson utána. Alább összeírtam azokat amiket én gyűjtöttem a témában rengeteg kutakodás után:


Tehát az ilyen gyógyszerek használata elég nagy kockázattal jár. Eredetileg a finasterid és dutasterid hatóanyagú gyógyszereket prosztatarákra vagy prosztatamegnagyobbodás kezelésére találták ki. Megfigyelték, hogy azoknak a kopaszodó férfiaknak akik ezt szedik megállt a hajhullása illetve sűrűsödött a hajuk. Így elkezdtek ezzel kísérletezni és megszületett a Propecia (1mg-os) nevű egyetlen USA-ban hivatalosan bejegyzett hajhullásra való gyógyszer. (Az 5mg-os finasterid tartalmú Propecia prosztatarákra/prosztatamegnagyobbodásra való). Ezt persze csak külföldről lehet beszerezni, de egyébként az országban kapható más néven de csak 5mg-os kiszerelésben finasterid és dutasterid gyógyszer is. Persze ennyit nem szabad bevenni mivel ez prosztatarákra való így negyedelni szokták a hajhullás kezelésére. De még úgyis 1,25mg. Jobb a külföldről szerzett hajhullásra engedélyezett 1mg-os. Persze így drágább is de legalább pontosabb. Viszont én nem javaslom. Hiába a csökkentett 1mg-os finasterid hatóanyag még ennek is kemény mellékhatásai lehetnek. Leggyakoribb a gyártó által is említett lidibó csökkenés, merevedési zavarok. A gyártó azonban erre csak 2% -ot írt azok arányára akik a kutasában részt vettek. Csak, hogy ez hazugság. Az arány inkább 50% felett mozog amit egy amcsi doki állít. Nyílvan a Merck & Co. gyógyszergyártó óriás a haszon miatt kicsit elferdítette a dolgokat az engedélyezéshez pedig csúszó pénzeket nyomtak a politikusoknak/orvosoknak. Akik ezt a gyógyszert ajánlják leginkább csak hasznot akarnak húzni az emberből nem törődve a mellékhatások következményeivel. A hatásmechanizmusa a kettő hatóanyagnak (finasterid és dutasterid) egyébként majdnem ugyanaz, így a mellékhatások is. A propecia a vérben csökkenti minimum 70%-al a dihidrotesztoszteront úgy, hogy hatással van az 2.es típusú 5-alfa reduktáz enzimre ami elősorban felelős a tesztoszteronból kialakuló dihidrotesztoszteronért (DHT) - így a fejbőrbe is kevesebb DHT jut el így lassul vagy megáll a hajhullás. A dutasterid ezzel szemben az 5-alfa reduktáznak az 1-es és 2-es enzimjét is gátolja (pedig elég lenne csak az 1.) így a dutasterid valószínűleg mégjobban visszaszorítja a DHT termelést. Csak mivel a teljes test DHT szintjére hatással van mind 2 hatóanyag így kockázatos a használata. Rengeteg amcsi fórumon lehet olvasni különböző történeteket arról, hogyan jártak porul azok akik évekig szedték a Propeciát vagy valamilyen finasterid vagy dutasterid hatóanyagú gyógyszert.

Vannak akik már 7 hónapnyi szedés után nehézkes merevedésről és ondó csökkenésről számoltak be valamint nem vonzódtak a párjukhoz a csökkent libidó miatt nem éreztek szexuális vágyat így ez a párjukat is megviselte. A több éves használat után az esetek 50%-ban kialakult ez a leggyakoribb mellékhatás. Akik persze abbahagyták a gyógyszer szedését sokaknál elmúltak a mellékhatások nagy részben persze csak hetekkel vagy hónapokkal később miután abbahagyták a szedését. De nem voltak már sose a régiek - javult a libidó és a ondó mennyiség de nem volt olyan mint előtte nekik. Egyesek teljesen rendbe jöttek mások viszont életre megkárosultak és persze vannak akiknél 5 év használat után se okozott semmi gondot. De ez totál kiszámíthatatlan, hogy kinél mit fog okozni 1 vagy 2 év múlva. Egyszerűen nem éri meg a kockázatot ezt szedni mert nem tudhatod rád milyen hatással lesz. Ezen kívül sokan számoltak be herefájdalomról gyakoribb vizelésről illetve mellbimbó nagyobbodásról ez szinten egy mellékhatása lehet de nem veszélyes. Ami súlyosabb persze jóval ritkább eset, hogy megnövelheti a hererák és a mellrák kialakulásának a kockázatát is. Egyeseknek fogalmuk sincs róla mit szednek be csak a hajukra gondolnak de nem néznek utána milyen kockázattal járhat hosszútávon az ilyen szerek szedése.


Vannak olyan abnormális emberek is akik a mellékhatások ellenére is szedik. A gyakori mellékhatásokra pedig (pl: csökkent libidó, merevedési zavar, vagy vizelési problémák) egyéb gyógyszereket szednek. Van egy amcsi fórum kimondottan a mellékhatások kezelésére ahol vigarát és egyéb gyógyszereket sorolnak fel a mellékhatások kezelésére csak azért, hogy ne kelljen abbahagyni a gyógyszeres kezelésüket és ne hulljon ki a hajuk. Vajon az ilyen erős gyógyszerek életen át tartó szedése milyen következménnyel járhat és meddig élnek majd ők? Szerintem nem sokáig, valamint elég gáz, ha csak viagrával áll fel valakinek. Egyes emberek életen át tartó megkárosítására perek is indultak a gyógyszeróriás ellen és a magánszemélyek azt meg is nyerték de a gyógyszeróriás persze zsebből kifizeti mert még így is nagy haszna van a kopaszodó férfiakon.


A nagy haszonból rengeteget szakítanak a különböző samponok gyártói is amúgy pl.: az Alpecin. Hiába koffein tartalmú ami elvileg gátolja a DHT termelést a fejbőrben ha mellette egy csomó irritáló és káros anyagot tartalmaz pl.: szulfátok. A kemikáliák csak irritálják a fejbőrt amivel a gyulladási reakció a fejbőrben csak még tovább romlik így ezek a samponok a genetikailag kopaszodó férfiakon nem sokat segítenek. Inkább csak ront. Javaslom inkább a natúr természetes összetevőjű samponokat amik nem tartalmaznak mesterséges anyagokat így (szilikon mentes, szulfát mentes, DEA mentes, mesterséges színezék, mesterséges illatanyag mentes). Ezek 1000-1500 forintba kerülnek úgyhogy semmivel se több mint egy Alpecin, Sőt..!! Önmagában persze ez nem lesz elég a hajhullás kezelésére de legalább nem ront a helyzeten. Találsz sok olyat is ami még pozitív hatással is van a hajhagymákra pl.: diófalevél kivonatos vagy zöldagyagos vagy mustármagos - ezek gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásúak.


Visszatérve kicsit a DHT hormonra - léteznek olyan DHT gátló gyógyszerek amik működésben eltérnek a finasterid és dutasterid hatóanyagoktól. Ilyen például Nilutamide amit nőknél hajhullásra is használnak. De itt van a flutamide is. Ezek mellékhatásainál szintén szerepel a lidibó csökkenés de én úgy tudom ezeknél a gyógyszereknél a működésbeli eltérés miatt ezek a mellékhatások ritkábban fordulnak elő mint a finasterid vagy dutasterid-nél. Egy gond van csupán ezek nagyobb dózisban kaphatóak csak (min. 50mg) így nem tudom a férfiak esetében, hogyan alkalmazható hajhullásra. Lehet, hogy sehogy. Ezt talán egy szakértő tudná csak megmondani.


Viszont ezekre a vegyületekre mint a nilutamide, flutamide, és bicalutamide -ra alapozva elkezdek egy új biztonságosabb DHT gátló vegyületeket kifejleszteni a kopaszodás/hajhullás kezelésére. Az új vegyületek: a RU-58841 illetve később RU-58642 majd RU-59063 meg RU-55... stb.. Ezek hatásmechanizmusa nagyjából ugyanolyan kissebb eltérésekkel. Sajnos a vegyületek fejlesztése 2017-ben még mindig nem haladta meg a kezdeti kísérleti stadiumokat de ha jól tudom ígyis piacra dobták és engedélyezték Indonéziában MezogenRX néven hajhab/tonic/sampon hatóanyagaként - pedig még csak patkákonyon és egereken tesztelték. A MezogenRX a minoxidil és a RU58841 hatóanyagokat tartalmazza így valószínűleg erősebb és hatékonyabb (talán tartósabb is) DHT blokkoló mint a minoxidil önmagában. Azt nem tudom, hogy most be van-e tiltva az adott országban vagy nem, de internetről beszerezhető akár a MezogenRX, akár por formájában a RU58841 vegyület amiből oldatot készítve ugyanúgy működik mint a minoxidil. Valószínűleg a nilutamide, flutamide-re alapozva egy hatásosabb jobb és biztonságosabb szer lehet egyszer belőle. De, hogy önmagában a RU58841 minoxidil nélkül tonic formájában mennyire hatékony erre max. külföldi fórumokon találsz választ. Elvileg működhet, gyakorlatilag nem tudom mivel a fejbőrőn keresztül nehezen szívodhat fel a DHT blokkoló de legalább biztosan nem fog libidó csökkenést okozni lévén, hogy külsődleges szerként alkalmazzák.


A felszívódást és az új hajszálak kibukkanását Dermarollerel vagy Dermapennel lehet esetleg segíteni a fejbőrőn. Ez egyébként nem csak erre a hatóanyagra igaz (RU-58841), hanem a minoxidilre is amihez viszont már régóta használják mások.


Nos ezek a DHT blokkolásra való megoldások léteznek egyenlőre.


Ha tehetősebb vagy akkor pedig létezik még ősejtes hajbeültetés Hollandiában/Dániában/Franciába és Angliában is már.

Ez annyiban külöbözik a sima hajbeültetéstől, hogy hátulról nem szedik ki az egész hajhagymát hanem csak kitépik egy részét és azt ültetik be a fejbőrbe és valamilyen hatóanyagot a beültetett hajrészhez fecskendeznek amitől az nem fog hegesedni, hanem a hegesedés helyett elkezdi regenerálni a sebet és ősejtekkel a szervezet újjáépíti a hajhagymát. Így az átültetett haj hátul is regenerálódik és megmarad. Lényegében "hajklónozás". Egyébként így még a gyógyulási idő is sokkal rövidebb. Érzéstelenítő sem szükséges meg még egy csomó más előnye van. Baromi új dolog amúgy ezért rendkívül költséges. Milliókba kerül csak a homloktáji rész, egy egész fejtető mondanom se kell mennyi akkor. Lakást vehetnél belőle. De ha valakinek telik rá hát hajrá.

2018. febr. 6. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

(az előző vagyok - folyatás)



A jövő (és a legbiztonságosabb kezelés):


Amivel viszont kevesen próbálkoztak a DHT blokkolás helyett az a prosztaglandin D2 blokkolása és a prosztaglandin E2 növelése. Ugyanis a prosztaglandin D2 túlzott termelődése és a prosztaglandin E2 csekély termelődése az igazi felelőse a hajhullásnak mint ahogy az elején is említettem. Ez viszonylag új felfedezés (2012-es) így a készítmények fejlesztése vagy a kezelés kidolgozása egyenlőre még csak folyamatban van. Ezért is nem fogja egyetlen hajspecialista sem javasolni még (mert le vannak maradva hazánkban). De születtek már otthon elkészíthető megoldások amik egyesek beszámolói szerint hatásosak lehetnek önmagukban is. De én javaslom kombinálva alkalmazd a fentebb felsoroltakkal mert ez még gyerekcipőben jár. A folyamat több lépésből áll.

Kell készíteni egy PGD2 blokkoló oldatot amit a fejbőrre lehet felkenni úgy mint bármilyen tonicot vagy hajhabot, és kell egy erős UV-B lámpa a PGE2 növeléséhez.

Receptet a PGD2 blokkolóra találsz neten. A hatóanyag a Quercetin tablettából van. Ezt egyébként le is lehet nyelni de úgy hatástalan a hajhagymákra mert nem szívódik fel a véráramban. Van még a COX1 / COX2 hatóanyag amik PGD2 blokkolók de azt NE használd mert az gétolja a PGE2-t is ami viszont fontos a hajhagymáknak. Az oldatot ugyanúgy kell alkalmazni mint a minoxidiles készítményeket.

Ennek a kezelésnek amúgy az a neve, hogy "Prostaglandin protocol" - erre keress rá - van egy komplett weboldal ami csak ezzel foglalkozik... (persze angolul)



Remélem segítettem. Sok sikert!

2018. febr. 6. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!