Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hogy, ha valaki süket, néma,...

Hogy, ha valaki süket, néma, vak és nyaktól lefelé le van bénulva, milyen módszerekkel tud kommunikálni?

Figyelt kérdés

Az is érdekel, ha így született, vagy kiskora óta így kell élnie illetve az is, ha valaki előtte még látott, hallott, beszélt, tudott mozogni, ez pedig felnőtt korára alakult ki.


Láttam anno egy riportot, ahol egy fiú érettségi előtt egy betegség miatt elvesztette először a hallását, utána a látását (és, ha jól emlékszem, mondták, lehet meg is fog némulni :( ). Később egy filmet, ahol balesetben egy férfi nyaktól lefele lebénult (de hallott, látott, beszélt). Valahogy a két esetből alakult ki bennem a kérdés.



2019. ápr. 16. 22:53
 1/5 anonim ***** válasza:
80%
A száját nyitogatja, és integet a füleivel. De az összetett mondatokkal kicsit nehezebben boldogul.
2019. ápr. 16. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Miss Endzsi ***** válasza:
100%
Egyáltalán a tudat milyen szintre képes kifejlődni ilyen esetben. Nem hiszem, hogy túlságosan felfogná az alany mi történik körülötte.
2019. ápr. 16. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
95%
Ebből bőven elég, ha valaki élete hajnalán elveszti a hallását és a látását valamilyen oknál fogva. Fogalma nem lesz róla, hogy ő embernek született és mit keres ezen a bolygón. Artikulálátlan hangon fog ordítani ha éhes, szomjas vagy ha fáj valamilye. Itt a kör be is zárul. Nem nevezhető életnek. Szenvedésnek inkább.
2019. ápr. 16. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
100%
Szerintem az ilyen szituáció azért nagyon-nagyon ritka, főleg ép értelem mellett. Alapvetően aki siketvak, az taktilis (tapintáson alapuló) jelnyelvvel, esetleg Braille írással tud kommunikálni. Ez az elképzelt esetben nem adott. Aki mondjuk nyaktól lefelé béna, és nem beszélő, az fejmozgással, esetleg szemmozgás-követővel, de ez meg a vakság miatt nem annyira lehetséges. Szerintem itt mindenképpen saját AAK-s módszert kéne illeszteni, attól függően, hogy az illetőnek PONTOSAN milyenek a feltételei (tehát mondjuk tényleg teljesen nem lát-e). Amire most én hirtelen tudok gondolni, hogy odairányba esetleg a jelnyelvi ábécé az ő arcánál jelelve, hogy érezze, visszafelé meg fej vagy szemmozgásokkal, de ez azért elég korlátozott (pl. igen-nem válasz). Nagyon komplex kommunikációs rendszerre így nincs ötletem, mindenképp elég nagy izolációt jelentene a világtól.
2019. máj. 5. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a mai technika mellett - talán - megoldható lenne, hogy a száj- és arcizmok egyfajta mozgatásával tudjon "betűkkel" kommunikálni, aztán hogy milyen variációkkal tudná mozgatni izmait, nem tudom, de nyelvét is mozgathatja bizonyos irányokba és ezt is "érzékelheti valami".

Azt, hogy miként tanítható meg egyfajta jelrendszer számára, nem tudom, de azt tudom, hogy akik siketen és vakon születnek, egyfajta jelrendszert ők is elsajátítanak ha megtanítják számukra és ennek segítségével kommunikálnak.

2019. jún. 1. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!