Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Miből áll egy fogtömés,...

Miből áll egy fogtömés, gyökérkezelés meddig tart?

Figyelt kérdés
Sziasztok még elég fiatal vagyok de sajnos elhanyagoltam a fogaimat és már nagyon bánom 6 rossz fogam van. Szépen eggyesével megfogom csinálni az összeset az eggyik elől van azon kicsi a lyúk. Meg van 5 hátul abból 4 en nagy lyúk van az eggyik fogamból már kb csak egy kis darab van. Meddig tart egy fog tömés? És pontosan miből áll? Befekszek a székbe és utána mit csinálnak miután megvan az injekció? És a gyökérkezelés azt mikor alkalmazzák? Az miből áll és az meddig tart?

2019. nov. 7. 20:24
 1/4 anonim ***** válasza:

A szuri után kifúrják a fogat. Ehhez először egy erős vízhűtésű eszközt használnak (turbina), amivel a fog külső kemény zománcrétegét veszik el. Majd egy gyengébb fúróval (mikromotor) az elszuvasodott, puha dentint tisztítják ki. Ez utóbbihoz nem feltétlenül kell a vízhűtés, mivel gyengébb mint a turbina (konkrétan a kezedet sem vágná el működés közben). Míg a turbinánál nem érzel semmi különösebbet (csak sok a víz, és egy kicsit hideg lehet a többi fogadnak), addig a mikromotor rezgését az egész fejedben érezheted (nem fáj, csak rezeg, kb. mint az elektromos fogkefe).

Fúrás közben többször megáll a fogorvos, hogy levegőt fújjon rá és megnézze a tükörrel, illetve cserélgeti a fúrókat és a fúrófejeket. Közben persze te is tudsz öblíteni. Ha fájdalmat érzel, vagy csak szeretnél egy szünetet tartani, azt jelezheted úgy hogy a bal kezedet (ami az asszisztens felőli) felemeled. A jobb kezedet semmiképp se mozdítsd meg, mert meglököd vele az orvos kezét - mondanom se kell hogy a szájcsukásra, nyelvmozgásokra ugyan ez vonatkozik. Egyébként az összes kezelésre vonatkozik, hogy minél nagyobbra nyitod a szádat, annál jobb rálátásunk van a fogra, nem kell a nyelveddel és az ajkaddal küzdenünk hogy ne kerüljenek útba, illetve a nyálszívó is jobban odafér - ergó neked is sokkal kényelmesebb, ha jól tudsz kooperálni a kezelés során.

Na most ki van fúrva a fog, lehet tömni vagy gyökérkezelni. Kezdjük a töméssel. Először is a fogorvos eldönti hogy milyen anyagot használjon: kompomer, kompozit, üvegionomer, illetve legyen-e alábélelés és az milyen legyen (nyilván esetfüggő). Ebbe most nem mennék bele, csak a lényegesebb dolgokat írnám le. Ha megvan a tömőanyag, akkor izolálni kell a fogat, hogy ne érintkezzen nyállal - ez történhet kofferdam izolálással [link] vagy vattarolnikkal. Nagyobb szuvasodásnál, ahol a fog több felszíne is érintett (főleg az egymás felé néző felszíneknél), ún. matricát raknak a mellé/köré, hogy falat adjon a fognak, illetve hogy ne tömjünk rá a másik fogra. Ez megvan, utána kenegetik, szárítgatják, a doki beszobrászkodja a tömőanyagot, közben többször megvilágítják egy kék lámpával (ebbe sem mennék bele, hosszú leírni). A te szemszögedből az a lényeg, hogy a tömés alatt semmiképp se csukjál (nincs pihenő, nincs öblítés), mert ha benyálazódik, újra kell kezdeni az egészet. Ha megvan a tömés, akkor a turbinával leszedik a felesleget, beigazítják a harapást (egy papírt kell rágcsálnod, ami megfesti, hogy hol magas), majd lepolírozzák és kész. Baromi hosszúnak tűnik így az egész és tény, hogy egy szimpla töméshez rengeteg anyagot és eszközt elhasználunk, de egy jól összeszokott fogorvos-asszisztens team szurival együtt 20-25 perc alatt kettő-három egymás melletti fogat is be tud tömni.

Na és akkor a gyökérkezelés. Gyökérkezelni akkor kell a fogat, ha kívülről egyértelműen látszik a fogon vagy a röntgenen a gyökércsúcsnál elváltozás van, illetve ha a tünetek egyértelműen erre mutatnak (nem ragozom tovább, a fogorvosod meg tudja állapítani). A kezelés során legalább 3 alkalommal számolni kell, de lehet ennél több is.

Az első alkalommal a fent leírtak alapján kifúrják a fogat, majd leérve az idegig, eltávolítják egy ún. gyökérkezelő tűvel (nem injekciós tű, nem éles). Típustól függően egy fognak 1-4 gyökércsatornája is lehet (ebben fut az ideg). Aztán egy elhajlított végű injekciós tűvel fertőtlenítő szert fecskendeznek a csatornákba (nem szúrnak vele sehova, csak átmossák a csatornát). Ekkor dönt a fogorvos: letömje ideiglenesen gyulladáscsökkentő és baktériumölő kálciumhidroxiddal vagy nyitva hagyja, mert még gennyezik. Utóbbi esetben a következő alkalommal rak bele ideiglenest - de akár az is előfordulhat hogy többször ki kell venni és nyitva hagyni.

A második lépés a gyökércsatorna tömése lenne. Ezt lehet kézi vagy gépi eszközökkel csinálni. A kézi technikához (sok helyen még mindig ez a legáltalánosabb) először is megmérik a gyökércsatorna hosszát (egy speciális gép és röntgen alapján), majd különböző gyökértűkkel megreszelik a gyökércsatorna falát. Majd fertőtlenítő átöblítés és jöhet maga a tömés, amihez ugyanúgy izolálni kell a nyálat, mint a sima tömésnél. A gyökércsatornát vékony, hosszúkás papírcsúcsokkal kiszárítják, majd hasonló formájú ún. guttapercha csúcsokkal tömik meg. A guttapercha korona felőli végét egy felmelegített eszközzel levágják, és ezzel egy csatorna kész is van. Mivel a gyökértömő anyagnak hosszabb idő kell hogy végleg megkössön, ezért a tetejére egy gyurma szerű ideiglenes tömést tesznek, majd jöhet egy kontroll röntgen. A végleges fedőtömés a következő alkalommal csinálják meg, sok esetben a gyökértömött fogat a nagy destruáció miatt szimpla töméssel nem is lehet ellátni, ezért csapot és koronát kap. Egy-egy alkalom a gyökérkezelés során kb. 30-45 perc is lehet.

2019. nov. 7. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

videók tömésről: https://www.youtube.com/results?search_query=tooth+filling+p..

videók gyökérkezelésről (leginkább magát a gyökértömés mutatják és inkább a gépi módszerrel): https://www.youtube.com/results?search_query=endodontic+trea..

2019. nov. 7. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon, nagyon szépen köszönöm a segitő választ
2019. nov. 8. 07:02
 4/4 anonim ***** válasza:

A fogtömés lépésről lépésre

Első lépés: szuvas részek eltávolítása, amihez a fúrógépet kell igénybe venni. A fogtömés ezen része kellemetlen szagokkal jár, de nem hosszabb 1-2 percnél.

Második lépés: fertőtlenítés. A kavitást kémiailag is ki kell tisztítani, hogy a fertőző baktériumok ne maradjanak benne a fogban, és ne okozzanak további fájdalmat.

Harmadik lépés: a ragasztóréteg fotopolimerizálása. Ezt 10 másodpercig kell csinálni.

Negyedik lépés: az alábélelő, speciális kompozit elhelyezése. Ez lezárja a dentint, és szigetel, de azért is fontos, hogy jó alapra lehessen építeni a fogtömést.

Ötödik lépés: a lyuk approximális falának felépítése. Ehhez test, zománc színű tömőanyagot használnak.

Hatodik lépés: egy réteg dentin színű tömőanyag elhelyezése.

Hetedik lépés: maga a fogtömés. A fogtömést rétegenként alakítják ki, minden réteget 10 másodpercig fotopolimerizálnak.

Nyolcadik lépés: a polírozás, amellyel a fogorvos kialakítja a fogtömés végleges formáját. Fontos, hogy a tömést addig kell polírozni, amíg a megfelelő harapás magasságot el nem érjük. Ebben a páciensnek is segítenie kell, mert ő érzi, hogy zavarónak érzi-e még, valahol kilóg, karcolja-e, a fogorvos pedig ott igazítja, ahol a páciense kéri. Ha magas marad a tömés, megfájdulhat a fog, ezért inkább menjünk vissza a fogorvoshoz, és kérjük meg, hogy még alakítson rajta.


A gyökérkezelés lépései

A kezelés során a fertőzött fogbelet helyi érzéstelenítésben gyökértöméssel helyettesítjük. A gyökérkezelés menete a következő:


A fogszakorvos a röntgenfelvétel elkészítését követően felállítja diagnózist.

A kezelés injekció útján történő érzéstelenítéssel veszi kezdetét.

A fog koronarészének átfúrásával feltárjuk az idegkamrát.

Az idegkamra feltárását követően a fog alapos átvizsgálása következik a gyökércsatornák helyének meghatározásához.

A gyökércsatornák megtisztításakor a fogszakorvos eltávolítja az elhalt szövetet, illetve a gyökércsatorna külső rétegét.

A csatornába fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő anyagot juttatnak be.

A kezelt terület megóvásának érdekében a fog koronai részén elkészül az ideiglenes tömés. Ez lehetővé teszi a páciens számára a rágást, azonban az étkezések során a fogat kímélni kell, mert az ideiglenes tömés kevésbé bírja a terhelést a véglegeshez képest.

Néhány nap szünetet követően elkészül a végleges gyökértömés, mely a fog belsejét hermetikusan lezárja, meggátolva ezzel további baktériumok bejutását.

A gyökérkezelt fog nem rendelkezik pulpával, ezért sérülékeny és törékeny. Ebből fakadóan a gyökérkezelést töméssel, vagy fogkoronával kell kiegészíteni.

2020. jan. 14. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!