Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Vajon miért ragaszkodnak a...

Vajon miért ragaszkodnak a fogorvosok a rögzített pótláshoz időseknél (is)?

Figyelt kérdés
Nagyon fiatal koromban kezdtek a fogaim romlani. 40 éve lett először 8 fogamra korona/+ 6 pótlás. 25 éve cserélték, tehát 2x csiszolva van az a 8. Tavaly év elején szinte az egész fogsorom fájt, panoráma rtg. után megegyeztünk az SZTK fogorvossal, hogy kiszedi a rosszakat, és protézis lesz. Akkor kettőt húzott, meg sem éreztem. Sajnos elment, átadta a praxist :-( Egy ideje megint ugyanazt érzem, ma újabb panoráma rtg. Azt mondja a fogorvos, a rtg.-n nem látja mi van a korona alatt, csak ha leveszi. Egyébként nem húzza ki a jó fogat. Szinte nincs is jó fogam, talán annyi, amire a protézist lehetne "csatlakoztatni". Az nekem fura, hogy nem látja. Tavaly rtg. alapján húzta ki a másik, és szintén rtg. alapján döntöttünk, melyiket érdemes megtartani/kezelni.Miért csak a millióhoz közeli fix pótlással hajlandók most foglalkozni?

2020. nov. 6. 16:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Mert az drágább és neki abból lesz több pénze
2020. nov. 6. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Költői kérdés akart ez lenni :-( De mi az, hogy nem látja rtg.-n, hogy melyik fog gyulladt. A rtg. doki mondta, hogy gyulladást lát. Iszonyúan hullik a hajam, azért mondta a háziorvos, hogy menjek fogászatra. És ha semmit nem hajlandó, azon kívül, hogy leszedi a koronát? Betegjogi képviselő, vagy ne röhögtessek? :-(
2020. nov. 6. 16:38
 3/11 anonim ***** válasza:
52%
Most akkor miért szeretnéd feljelenteni szerencsétlent fogorvost? Mert azt mondta, hogy röntgenen nem lát nagy bajt, de ha leveszi a koronát, alatta lehet még baj? Vagy azért, mert fix pótlást javasolt?
2020. nov. 6. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
50%

Azért nem teljesen jogos egyből arra gondolni, hogy csak a pénz miatt, elvégre ha csinál egy fix pótlást, amivel 1 év múlva pl történik valami, az neki sem jó, ha viszed a rossz hírét/vissza kell fizetnie az árát.

Nem kalkuláljátok bele, hogy a kivehető protézissel már nem lehet úgy élni. Azt hiszitek, bedobjátok a szátokba, azt minden szép és jó. Persze, csak mikor az első ebédnél kiderül, hogy milyen marha kellemetlen minden étkezés után elvonulni, kivenni és megsikálni. Mikor rádöbbensz, hogy ezzel nem lehet már úgy rágni. Itt sokat segít, ha van néhány fog, amihez hozzá csatlakoztatható, de ha ez csak 1-2, vagy egy sem, akkor az a protkó bizony mozogni fog, ha úgy akarod használni, mint a saját fogaidat és nehogy azt hidd, hogy egy életen át megszokott módszer után pik pak áttér az ember egy új rágásra. Tipikus probléma, hogy az emberek sokkal többet várnak el egy darab műanyagtól (teljes kivehető pótlás), mint amire képes, nem hajlandóak elfogadni, hogy ez a vonat sajnos elment, ebben az életben enni nem fog már úgy, mint 20 évesen. Minél több saját fogat sikerül megőrizni, annál jobb esély van egy kényelmes fogpótlásra. Különösen fiatalon lényeges ez, ahol ugyanis kiesik egy fog, ott a csont évek alatt fokozatosan lebontódik. Jól hangzik 40 évesen megszabadulni mindtől, és akkor lehet még vmennyire viselhető is lesz a protkó, csak éppen 60 évesen a jó Isten sem fog tudni szerkeszteni olyat, amivel tudsz is enni, mivel nincs csontod hozzá, és persze elélsz 80 évig.

2020. nov. 6. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

3/4. Nem feljelenteni szeretném, de hihetetlen, hogy nem látja melyik fog gyulladt. A rtg. orvos mondta, hogy gyulladt fog van. Ha van, és ez okoz valami komolyabb problémát?

4/4. Írtam, hogy tavaly év elején az akkori doki megnézte a rtg-t, közösen döntöttünk melyik fog menthető/javítható.

Nem gondolom, hogy prtokóval minden szuper lesz, mint fénykoromban. Annál csak jobb lehet, mint gyulladt/hiányos fogazattal félig megrágni az ételt. Nem 40 vagyok, hanem 70-hez közeli, és élhetetlen, mert nem tudom hirtelen kirántani a cihából azt a cca. 7-800 ezer Ft-ot.

2020. nov. 6. 17:30
 6/11 anonim ***** válasza:
Az én nővéremnek 50.évesen lett kivehető felső fogsora. Muszáj volt neki. Nagyon szép, fehér,nagyon esztétikus. Ő hamar megszokta, de mondta, nem volt könnyű! Apu meg azt mondta, neki is már régen van kivehető fogsora,hogy mogyorót, diót, csipszet, bármi kemény dolgot simán megeszik. A megszokás nem könnyű, de ha muszáj akkor nincs mit tenni.
2020. nov. 6. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 petraa07 ***** válasza:
Meg kell különböztetni a foggyökéri gyulladást és a fogágy betegséget. A fogágybetegség miatt Kihúzott fogak röntgenképe egyértelmű. Ha a fogban van a probléma és kezdeti annak nem mindig van röntgen képe a doki azért mondta hogy le kell venni a pótlást hogy lássa alatta a fog maga milyen állapotban van mert valószínűleg a röntgenen nem látott semmi kórosat. A pótlások Fém kerámia anyagból készülnek általában amin ugye rtg sugár nem hatol át így csak a fogak gyökerét és a csontszerkezetet látja, h milyen de az nem látja az orvos hogy maga a korona alatt közvetlenül a fog milyen állapotban van.
2020. nov. 12. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Kedves Petra, nem a korona alatti része lehet a gond, hanem talán a gyökér. Ahogy írtam, tavaly a röntgen alapján döntöttünk közösen a húzásról. Megint fáj az egész fogsorom, egy-vagy több fog is rossz lehet. Egyébként az ESSZT-be a fogászati kezelések/vizsgálatok tényét nem kell rögzíteni?
2020. dec. 15. 17:00
 9/11 petraa07 ***** válasza:
Igen rögzítve vannak. Mi is abban dolgozunk. Esetleg annyit lehet tenni ha az OP röntgen régebbi mint fél év érdemes újat csináltatni és megnézni a mostani állapotot. Ha van gócos foga ami a fájdalmat okozza, azt mutatnia kell a felvételek.
2020. dec. 15. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Kedves Petra! Nagyon köszönöm. Megnéztem tegnap. Ügyfélkapu Taj autorizáció, ESSZT semmi nincs rögzítve. Az 5 évvel ezelőttin ott van, hogy beutaló röntgenre, 1 tömés, 1 húzás. A tavalyinál csak annyi, hogy ott voltam és röntgenre adtak beutalót. Novemberben voltam, beutalót adott rtg-re. A rtg. doki mondta, hogy gyulladt. A fogorvos meg azt mondta nem lát semmit. Nyoma nincs, hogy ott voltam. Lehet elmegyek és elkérem a felvételt, hiszen állítólag jogom van betekinteni az ellátásom során keletkezett dokumentumokba. A hajam egyre jobban hullik egyébként.
2020. dec. 16. 13:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!