Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mi vezethet odáig, hogy...

Mi vezethet odáig, hogy gyökérkezeltetni kelljen egy fogat?

Figyelt kérdés

Minden évben megyek fogorvoshoz, fogkő leszedésre, meg ellenőrzéshez. két éve kb betömte az orvos az egyik fogam, mert volt rajta egy nagy lyuk. (Igaz nem fájt és csak röntgenen lehetett észrevenni a lyukat is)

Eltelt két év és elkezdett az a fogam fájni. Másik fogdoki csinált egy röntgent és azt mondta az a fogam “megadta” magát és gyökérkezelni kéne...

Meg vmi olyat is mondott, hogy túl mélyre sikerült a tömés.

Kérdésem az, hogy eddig abban a tudatban voltam, hogy a gyökérkezelés legtöbbször amiatt kell, mert az ember elhanyagolja pl a lyukat a fogán és így egyre rosszabb lesz a helyzet, nő nő a lyuk ...ergo szétrohad a fog.

És bamm mehet a gyökérkezelés.

De nekem nem ez volt.. viszonylag hamar betömte... hogy lehet hogy mégis ennyire tönkrement a fogam?


Mennyire fáj egy gyökérkezelés?



2020. nov. 29. 20:16
 1/10 A kérdező kommentje:
*Ellenőrzésre
2020. nov. 29. 20:20
 2/10 anonim ***** válasza:
38%
Sajnos egy rossz, vagy figyelmetlen fogorvos miatt előfordulhat ilyen. :(
2020. nov. 29. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Nekem 3x volt tömve a fogam (kB 5 évente), akkor cserélték a tömést amikor alá szuvasodott vagy kiesett. A negyediknél már olyan mély lyukat kellet csinálni hogy elérte a fogbelet így gyökérkezelés kellett.


Mindet más tömte mert időközben költöztem többször szóval még azt se mondhatom hogy béna volt. Lehet ennyi egy tömés élettartama vagy nem tudom. De a lényeg hogy nem csak igénytelenség miatt fordul elő.


Maga a gyökérkezelés nem fájdalmas, mert alaposan érzéstelenítenek. Egyszer éreztem valamit menet közben, akkor is rögtön kaptam a következő szurit.


Inkább csak kellemetlenebb mint egy sima tömés, mert tovább tart és rossz a hangja ahogy a kis tűkkel reszelgeti belül a fogad.

2020. nov. 30. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Nincs sok ideje benne a tömés, de akkor vszinű az a baj, h nagyon mélyre került benne a tömés maga. Bár bem vayok fogorvos. Meg már úgy is mindegy, csak tényleg nagyon odafigyelek a fogaimra, rendszeresen járok ellenőrzésre azt remélve, hogy ilyen nagyobb beavatkozásokat el tudom kerülni... de hát akkor mindegy... remélem nem fog fájni utána sem.:(
2020. nov. 30. 11:05
 5/10 anonim ***** válasza:
Ennél többet nem tudsz tenni, sajnos előfordul ilyesmi. De nekem pl van olyan tömésem, ami már több, mint 10 éves és eddig nem volt gond vele, pedig volt egy idő, amikor nem vigyáztam rá (más fogorvosnál készült tömésem sajnos ki is esett, meg el is romlott alatta a fogam) . Szóval ha jól meg van csinálva, akkor elvileg nem kéne ennyi idő után elromolnia, szerintem a fogorvos hibázhatott valamit. Vagy alapból hajlamos a fogad, hogy elromoljon, sajnos genetika is, hiába tesz meg érte mindent az ember. :(
2020. nov. 30. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Itt úgy érzem van némi félreértés. A fogorvos nem találomra fúrja ki a fogat, hanem csak a szuvas részt távolítja el. Nem tud figyelmetlen lenni, mivel a szuvas dentint olyan fúróval veszi ki, ami csak a felpuhult, gyenge foganyagot viszi, az egészséges keményet nem. Vagyis, ha mély volt a tömés, az azt jelenti, hogy mély volt a lyuk is. Igen, kialakulhatnak mély szuvasodások úgy, hogy otthon laikusként az ember nem veszi észre, a hátsó fogaknál, fogak közti részekben tipikusan.


A mély tömés viszont minden esetben lutri sajnos, ugyanis nem tudni biztosan, hogy hogy reagál a fogbél a fúrásra, majd a tömőanyagra mitöbb, ha mély a lyuk, az azt jelenti, hogy a bacik is mélyen vannak. Mivel a dentin tele van mikrocsatornákkal, ezért azt soha senki nem fogja tudni megmondani, hogy megbújnak e az ép egészséges dentinben vagy sem, eljutnak-e a fogbélig végül vagy sem. Tipikusan fiatal szervezetben gyakori, hogy nagy tömés alatt begyullad/elhal a fog, mivel fiatalon a fogbél kamrája is jóval tágabb, mint időseknél. Korral ugyanis szűkül az egész.

Nem feltétlenül egyből a fogorvos a hibás. Mint ahogy kórházba is több ember kerül, mint ahányan gyógyultan távoznak, mégsem az az első gondolat, hogy kontár volt az orvos.

2020. nov. 30. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Utolsó: így már tiszta. Imádom amugy a fogorvosom, szóval nem is őt hibáztatom, csak meg akartam érteni, hogy miért történt meg ez... amúgy összesen van ezen kívül 2 db tömött fogam. Abból is az egyik barázdatöméses csak.
2020. nov. 30. 16:24
 8/10 anonim ***** válasza:
Nincs miért aggódnod. Tényleg előfordul mély töméseknél, néha még viszonylag sekélyeknél is (itt általában a tömőanyagra ad olyan reakciót a fogbél, hogy begyullad tőle). Az az igazság, hogy a mostani tömőanyagoknak egyik hátránya ez, tehát hogy a fogbél nem viseli el őket és begyullad. Pl az is gyakori, hogy van egy 20 éves amalgámtömés, amit esztétikai okok miatt cserélnek, alászuvasodva nincs, majd az új tömőanyagra begyullad. Amalgámra nem adtak ilyen reakciót a fogbelek, tartósabb tömések is voltak sokkal, persze cserébe nem is szépek. És igazándiból az a baj, hogy sosem lehet tudni, kinek hogy fog reagálni a foga. Ez kicsit olyan, minthogy azt sem lehet tudni előre, hogy ki hogy reagál egy gyógyszeres terápiára, holott ugyanazon panaszokra lett írva. Míg A ember a belét is kifossa egy antibiotikum kúrától, addig B ember meg sem érzi, holott ugyanazt a gyógyszert kapta. Mindenki szervezete más, és még azon belül is lehetnek pillanatnyi eltérések, mert épp gyenge az immunrendszer, stresszel az illető, kialvatlan, lehetne sorolni. Akinek meg összesen ennyi tömés van a szájában, annak elég valószínűtlen, hogy bármi gondja lenne a szájhigiéniájával, vagy egyáltalán a hozzáállásával :)
2020. nov. 30. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! :) drukkoljatok kérlek, hogy ne fájjon se közben se utána!! :))
2020. nov. 30. 22:19
 10/10 anonim ***** válasza:

Túlélted? :) Nekem volt már gyökértömés kétszer. Ebből egyszer azért, mert gyulladás miatt elhalt a fog. Bizonyos ételektől refluxom volt és az okozta a fog tönkremenetelét. Csak akkor fájt kicsit, amikor gyökér tövénél járt, de nem volt vészes.

Másodszor lehet, hogy nem kellett volna, ezt már egy másik fogorvos mondta. Az előző fogorvos azért beszélt rá a gyökérkezelésre, mert szerinte túl közel volt már a fogbél és megelőző jelleggel ajánlotta. Nagyon nagy a szórás a fogorvosok közt is, vannak nagyon ügyesek, alaposak és lelkiismeretesek és vannak akik csak letudják és jólvanazúgy. Az utóbbiak legalább annyi kárt tudnak okozni, mint a fogszuvasodást okozó baktériumok. Sajnos a jó fogorvosok már kezdenek nyugdíjba menni. Amúgy az újkori fogtömésekből is többféle van, állítólag ne mindegy, mivel tömik, ez is a fogorvos szakértelmén, vagy lelkiismeretességén múlik.

2021. febr. 8. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!