Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Lehet tévedek de azt gondolom...

Lehet tévedek de azt gondolom van összefüggés nem is kevés?

Figyelt kérdés

Megfigyeltem hogy akik erősen dohányoznak azoknak általában elől nincs már foguk úgy 50 éves koruk körül. Olvastam róla hogy mennyire roncsolja a fogágyat a forró füst és azt gondolom hogy emiatt pusztul el a foguk elől ami miatt elvesztik őket. Anyámnak is protézise van mert elől nincsenek fogai és olyan erős dohányos hogy ha eljön ki kell szellőztetni utána mert a savanyú dohányszag árad belőle. De másoknál is megfigyeltem hogy elég rendesen foghíjasok mellette olyan erős dohányosok hogy az ujjuk is teljesen sárga a nikotintól.

Van összefüggés jól gondolom? Én is két évet dohányoztam de ezek a dolgok elrettentő példaként szolgáltak számomra és boldog vagyok hogy nem szívom már nagyon régóta és legalább az illatom is jó.


2021. jan. 6. 17:32
 1/6 anonim ***** válasza:
Igen, jól gondolod.
2021. jan. 6. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Van összefüggés, de az egyéni eseteknél ennyiből nem lehet tudni, hogy emiatt nincs-e foga. Viszont nem a forró füst tehet róla, hanem a szívóerő, amit kifejtesz. Ha folyamatosan szívószállal iszol, az is okozhatja, csak hát ez nem annyira jellemző.

Gyakorlatilag ez a szívóerő az elülső fogak ínyét éri, amiknél gyulladás lép fel. Ez később a fogíny sorvadásához és fogvesztéshez vezethet.

Én mikor még annak idején dohányoztam, észre is vettem, hogy enyhén pirosabb az ínyem elől, de sose gondoltam rosszra. Aztán egyszer a fogorvos rákérdezett, hogy dohányzok-e. Megijedtem, mert aznap reggel nem cigiztem, meg ugye mindig fogat mostam fogorvoshoz menés előtt, hogy honnan érzi. Ő magyarázta ezt akkor.

2021. jan. 6. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Hála istennek hogy én is beláttam hogy semmi értelme csak árt...
2021. jan. 6. 17:49
 4/6 A kérdező kommentje:
Tehát akkor a fogíny sorvadás egy részleges dolog nem pedig a teljes ínyt érinti?
2021. jan. 6. 17:51
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mi okozhat teljes fogínysorvadást, de pl. ha erősen fogköves valaki, az is ínysorvadást idéz elő, az is azokon a helyeken elsősorban, ahol a fogkő van.Szóval a részleges biztos, hogy van.
2021. jan. 6. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez nem összeesküvés, a dohányzás egy káros szenvedély, mindenki számára elérhető információ, hogy hogyan és miket képes visszafordíthatatlanul károsítani (még a csomagolásán is mindig rá van nyomja vmi elrettentő kép). Én úgy gondolom, hogy aki egészségtelenül él és tisztában van annak rövid-és hosszútávú következményeivel, az meg is érdemli. Kultúrországban konkrétan az egészségügyi ellátás finanszírozása a tét, vannak helyek, ahol bizony nem fizet mindent a biztosító, ha igazoltan nem tettél meg mindent azért, hogy ne az legyen az állapotod, ami. Pl Németországban, aki nem jár el rendszeresen fogászati szűrésre, annak teljes áron kell kifizetni töméstől kezdve mindent. Képzeld, ha Magyarországon akarnának ilyesmit bevezetni: fizesd ki a kemoterápiát (több millió forint), ha te egész életedben dohányoztál és most tüdőrákban szenvedsz. Nemhogy utcára mennének emberek, de az aktuális kormány egy életre kiírná magát a politikai életből.


Egyébként dohányzásra visszatérve több ponton is károsítja a fogakat, pontosabban a fogágyat: részint a hőártalom, amivel gyakorlatilag a szájüregi nyálkahártya állandó égési sérülést szenved (ez nyilván nem érzékelhető), részint pedig egyéb káros anyagok lerakódnak a nyálkahártyán, amelyek direkt pusztítják a szövetet.


Az ínysorvadás lehet teljes és részleges is, dohányzóknál inkább teljesről beszélünk, de értelemszerűen azon fogak lazulnak leghamarabb ki, amelyeknek kicsi, vékony gyökerük van (pl alsó metszők tipikusan). Plusz elképesztően sokáig tudják az emberek a hátsó fogaikat aszalni a szájukban, ott sokszor már csak maga az íny tartja helyben a fogat, de csont az már évek óta nincs, mert elsorvadt, viszont abba az ínybe 3 gyökér is kapaszkodik, nyilván stabilabbnak tűnik, mint az elől lévő egy szem gyökerű fog. Csak attól még a gyulladás ott van, plusz góc is a szervezetben.

2021. jan. 6. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!