Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A fogzománc a fogíny mentén...

A fogzománc a fogíny mentén mitől kopik le?

Figyelt kérdés
Észrevettem, hogy a fogzománc több fogamról lekopott a fogínnyel érintkező azzal párhuzamos fogfelületről. Ez mitől lehet? És a fogzománc vissza tud képződni a teljes fogra, vagy csak akkor tud regenerálódni a fogzománc, ha csak elvéknyúl nem pedig eltűnik? Válaszaitokat előre is köszönöm.

2021. máj. 16. 20:49
 1/7 anonim ***** válasza:
72%

A fogzománc semmilyen körülmények között nem tud regenerálódni.


Ha kopott, az a nem megfelelő, vízszintes "sikálós" fogmosás miatt alakult ki, ha éles, kitört zománcfelszínek vannak, az inkább fogszorításra utal.

2021. máj. 16. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%
A fognyakon képződik az a mikroorganizmusokat tartalmazó "plakk", amiben a mikroorganizmusok élettevékenysége során savas komponensek keletkeznek, amelyek megbontják a fogzománcot. Ezért kell fogat mosni, nagyon alaposan, különösen étkezések után, esetleg naponta többször. A fogzománc nem tud újraképződni.
2021. máj. 16. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
83%

Általában a rossz fogmosási technika okozza. Valószínűleg súrolva mosod a fogad, ha ehhez még egy kemény fogkefe is társul, már meg is van a baj. A zománc nem képződik vissza, ha már egyszer le lett koptatva. Ha olyan mértékű a kopás, akkor eszététikus töméssel lehet próbálkozni helyreállítani, de mivel ez egy nagyon sima felület, ez sok esetben kiesik.

A zománc csak a fogszuvasodás következtében történő demineralizáció esetében tud helyreállni. De ebben az esetben látható fizikai foghiány még nincs, csak a zománc szerkezete gyengül meg.

2021. máj. 16. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszaitokat.


Én is úgy sejtem, hogy az erős vízszintes csiszoló fogmosástól alakult ki...


Ráadásul refluxos is vagyok ami miatt a sav eleve felpuhítja a fogzománcot. Hiába puha sörtéjű fogkefével mosok fogat.


Én is ezt olvastam hogy csak a gyengült szerkezetű de folytonos fogzománc tud regenerálódni. :(

2021. máj. 27. 09:29
 5/7 A kérdező kommentje:

És így a fogzománc által nem fedett "foghús"-nak (dentinnek) árt a baktériumölő szájvíz?

Oldja a szájvíz a dentint?


Mert akkor ezeknek a fogaknak hamarosan annyi egyébként is fogzománc nélkül?

2021. máj. 27. 09:33
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem, nem károsítják a dentint a szájöblögetők.

És nem, azért azt nem mondhatjuk, hogy annyi a fogaidnak.

Ha érzékennyé válnak, a rendelőben bizonyos lakkokkal fedhetik a felszínt, de léteznek otthon használható fogkrémek, paszták (Sensodyne, ToothMousse), amelyek eltomeszelik a dentincsatornákat, ezáltal csökkentik az érzékenységet.

Nagyobb foganyaghiány esetén pedig toméssel is elláthatók a fognyakak.

2021. máj. 27. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ.
2021. máj. 27. 17:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!